Author Topic: Семафори  (Read 2012 times)

TeslaBt

  • Guest
Семафори
« Opened on 27.01.2015, Tuesday, 12:51:11 »
Еден другар ми бара документација да му најдам за семафорите во Македонија ми рече да му побарам од некој па некој да не има документација и нешто слично за нив модел др .

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Семафори
« Reply #1 on 28.01.2015, Wednesday, 15:02:46 »
Еве една информација од мене за семафорите,За документација моментално немам,но до пред неколку години конкретно во Прилеп семафорите ги одржувавме со мој колега,како тајмер користевме не555 и 4017 бројач,со некои мали цаки,па годиње немаше никаков проблем со нив (оние со ламби внатре),а на овие новите со лед диоди плус се додава лед дисплеј за да го чита одбројувањето,ова е накратко па поради финансиски не иплатено не земавме вејќе тендери,и сета документација ни беше на хартија,многу побрзо се снаојѓавме со хартијава кога сме на улица,такада нешто кај него нешто кајмене било поминало.позз
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Семафори
« Reply #2 on 28.01.2015, Wednesday, 15:30:17 (Edited 28.01.2015, Wednesday, 17:58:15) »
Одамна помина времето на 555 и 4017! 8) Сега веќе 80% семафорите преминаа на ЛЕД варијанта со PIC контролери или варијанта со дигитална логика .Но,нема теорија некој да ти даде документација или евентуално шема ;D ;D Модел??  :D :D :D

Споено мислење: 28.01.2015, Wednesday, 17:58:15
Еве една модерна верзија на семафор,комплет со програм  8)

За цела раскрсница треба малку мозгање. ;D

Code: [Select]
http://diyot.site11.com/pic/trafik%20lambas%FD/

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Семафори
« Reply #3 on 29.01.2015, Thursday, 12:05:03 »
Оваа фирма ги прави семафорите, ама ела нека побара некој карактеристики или пак техничка документација

Code: [Select]
http://elektrosoft.com.mk
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

TeslaBt

  • Guest
Одг: Семафори
« Reply #4 on 29.01.2015, Thursday, 15:55:59 »
Сакал нешто да прај со семафорите па неможел да најди ништо

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Семафори
« Reply #5 on 29.01.2015, Thursday, 16:02:49 »
Темата е незгодно срочена * документација за семафорите во Македонија...*!? 8) Никој жив ( и паметен) тоа нема да ти го даде! Да му ја земеш работата ?? ;D ;D

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Семафори
« Reply #6 on 29.01.2015, Thursday, 16:26:37 »
Сакал нешто да прај со семафорите па неможел да најди ништо

Треба да ти посочи што сака ;),инаку доколку сака да изработи контролер за семафори т.е. електроника,за секоја раскрсница се прави првин скица,првенство на минување,па потоа си го тепаш мозокот кој како да ти уклучи,и потоа се изработува електрониката,пак тепање на мозокот доколку го правиш со микроконтролер,програма и оп ;D ете семафорот е готов.Еве накратко како се прави контрола на семафорите ::),но друже би ти предложил да му пренесеш на другарти да,се занимава со кружен тек поинтересно е него со семафори. :D
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Семафори
« Reply #7 on 02.02.2015, Monday, 12:19:24 »
Денес ми кажа за шо му биле.Му биле за да се зафркава со семафорите да му ги менва боите во населбата кај него.Абе глупости во боја да ти кажам.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Семафори
« Reply #8 on 02.02.2015, Monday, 14:04:42 »
Е браво. Целта му била на раскрсница на двете улици да свети зелено во исто време и да направи невидена штета, или можеби и човечки жртви. А знае ли тој дека за саботажа се оди во затвор и тоа многу години? Цел живот потоа ќе треба да плаќа оштети. Баш убав мајтап. Не знам како може да има луѓе што сакаат да се забавуваат со тоа да му нанесат штети н возила, повреди на пешаци или евентуално жртви
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Семафори
« Reply #9 on 02.02.2015, Monday, 14:34:52 »
Абе Тесла и останати: внимавајте со кого фаќате работа! Ова се однесува и до сите понови членови кои нешто * бараат* ,а не знаат што! Некои работи ( и дејства!) подлежат под законски казнени одредби и некој може да зажали ако се установи дека некој некому му помогнал да стори некое кривично дело! Вакви глупости околу менување светло на семафори може да и текне само на ментално заостаната личност.Прво тој веројано не знае дена НЕ МОЖЕ да дојде до софтверот и да го промени во еден таков систем! Второ,самата помисла е толку ниска, што на вакви луѓе би сум им влепил казна за самата помисла да направат такво нешто! Кажи му на другар ти да не гледа * филмови* ,ами да седне и да загрее столица и да си го гледа школото,а не да се глупира со такви барања! :( Темата се заклучува!!