Author Topic: mrf186 100w линеар  (Read 3618 times)

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
mrf186 100w линеар
« Opened on 21.01.2017, Saturday, 21:19:32 »
Го нарачав од интернет чудово го собраv се ама не сака да извади од 20w повејќе а транзиторо е mrf186 100w го побудувам со 2sc1971

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #1 on 21.01.2017, Saturday, 22:39:07 (Edited 21.01.2017, Saturday, 22:40:59) »
Ако разбираш руски

Code: [Select]
http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?20773-100-%C2%E0%F2%F2-%ED%E0-%EE%E4%ED%EE%EC-MRF186&s=1aa8438a4a9147e85950fbd73c6dd72e

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #2 on 22.01.2017, Sunday, 09:33:14 (Edited 22.01.2017, Sunday, 09:58:49) »
gocebabe на групата радиоаматери на Македонија ли читав еден радиоаматер се жалеше многу одавна од излезов кинески исто не му вадел добра снага а инаку ако одам кај еден многу добар мајстор лично ќе го прашам за ова што мисли и ќе ти кажам. Пошто сум преправал ВФ засилувачи за во репетитор што ставија еден со MRF212 два со 2N6084 имам дома али само толку од моторола знам и MRF237.Ова не го знам абе и моторола не е тоа што била некогаш секој ја прави сега сум слушнал и дека копии се појавиле нејзини. Ќе прашам друже поискусен човек мајстор што знае ако одам деновиве и ќе ми биде мерак да пишам тука впрочем и мене ме заинтересира пошто прв пат пак го гледам овој транзистор.Батка вот так молодец  я понимаю русский язык но никогда ты не узнаешь што происходит никогда.Очень великолепный и очень большой форум, я не знаю за вот великолепны форум.Спасибо огромное Батка. ;D :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #3 on 22.01.2017, Sunday, 09:57:18 »
Фалш транзистор е 99% проблем
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #4 on 22.01.2017, Sunday, 10:10:10 (Edited 22.01.2017, Sunday, 10:24:06) »
Викаш Dx-er и еден друг радиоаматер така ми кажа не сум отишол кај еден пријател исто а пак мојот мајстор кај што учев он само тие што ги има нив ги фали вложил деведесетите човекот во делови уште малце му имаат останато за VHF тие релативно што ги кажав MRF237 MRF212,2N6084 и уште некој знае добри кој моторола не ги прави више воглавном од стари јапонски радио станици сега поише работи на UHF човекот со таксисти воглавном и самиот вели више не се произведуваат онакви мотороли како на времето кога јапонците вградуваа моторола во базни станици а за рачни се држат сеуште едни од најдобрите се моторола новите моторолини транзистори за VHF не му се свиѓале за UHF се држат вели но тука сега биле јаки пак се држат и јапонците со 2SC моделите 2SC1970/1/2 па 2SC730 многу стабилен али више не го прават јапонците а тие појаките поскапите им се добри често сега до нив ако сте гледале стари јапонци стои М то големо моторола на кружниот четири пински ујт транзистор за ц класа на појачала а сега кај новите јапанци нај убавите скапи ВФ транзистори стои Mitsubishi да да марката за коли а прават одлични јаки и стабилни ВФ транзистори јапонците форсираат на Mitsubishi сега на свое си форсираат и се добри и секако тука се и руските КТ со некој добри модели што исто така денес тешко се наоѓаат и не лажат а моторола поише форсира UHF пошто работи со таксисти а таму се други транзистори. Тоа е тоа а за овој транзистор прв пат слушнал и не сака да коментира за нешто што не работел
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #5 on 22.01.2017, Sunday, 14:12:18 »
Гледав видео на youtube и кај него вади 20w и не го фајќа со раце транзиторо кога ќе го монтира можно е да е до тоа.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #6 on 22.01.2017, Sunday, 14:32:28 (Edited 22.01.2017, Sunday, 14:50:48) »
Како друже не те разбрав транзисторот се става на хладњак какви раце се става на хладњак излезниот транзистор си има место кое е предвидено за монтирање на хладњак и сега убаво е и некое кутивче да му стокмиш да си го оклопиш 20вати 20пак не е слабо ако го користиш за радиоаматерско подрачје супер е или за радиодифузија не е лошо знаејќи дека е илегално се тоа емитување во етерот на диво. Незнам со ваков транзистор не сум работел со овој кажав со кој два сум работел и нормално со јапoнци Mitsubishi 2SC1970/1/2 за овој незнам и поискусен мајстор незнае така да неможам да помогнам многу да ти речам да испитуваш појака побуда да му донесеш тешко мада и 2N6084 од јапонска станица донесиму десет вати побуда од MRF212 50вати ќе даде со 14 вати побуда ќе даде ако се сеќавам 70вати даваше тоа му е максимално работи на 12волти а пуштиш ли го на 14 15 ќе даде 80вати али гори одма ептен изобличува и ќе ти изгори транзисторот за овој кажувам пошто е тестиран. А пази ти со твојот да не ти изгори незнам која побуда ја држи пази многу скапа работа е  и внимавај не сум ти кажал јас појака побуда да донесеш пошто незнам јас за три четири транзистори знам која им е силата кога више горат пази на овој незнам колку побуда држи колку да му донесеш а не му го знаам ни максималниот напон на работа така да неможам да ти речам јачај и напон несмеам за транзистор кој незнам ништо да ти кажам што да правиш транзистор со кој не сум работел.Абе супер е 20вати бапни му така едно помало хладњаче со ребра како од процесор или малце поголемко многу малце од процесор има и бакар плус и вози колку те искошта ако не е тајна  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #7 on 22.01.2017, Sunday, 15:02:38 »
Гледав видео на youtube и кај него вади 20w и не го фајќа со раце транзиторо кога ќе го монтира можно е да е до тоа.
Нема врска дали го фаќа со рака :) Тој е заштитен во кукиштето.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #8 on 22.01.2017, Sunday, 15:17:14 (Edited 22.01.2017, Sunday, 15:53:40) »
Да да како што кажа Dx-er нема тоа никаква врска ако предавателот ти е умасен стабилен осцилатор и на пипање одозгора на транзисторот не мрда фреквенција спие со други зборови и излезниот степен ако е прилагоден добро првин предзасилувачкиот треба да се наштелува прилагоди добро со помош на капацитивниот разделник најчесто по тие два тример кондензатори што се меѓу степени формираат капацитивен разделник и со нив се штелува импедансното прилагодување добро да не растура снага се вели тоа многу тоа може да се утврди и со дип метар и со РФ мерач на поле и сервисите спектралци имаат пазиш на хармоници треба да спие се и на крај антената ако е добра и таа преку филтер и капацитивен разделник се поврзува на последниот излезен степен да има мал SWR ќе спие се никакво чепкање врска нема кога ти е оклопено се цел предавател и ВФ засилувач и да се гледаат одозгора транзисторите ќе спие и со прст сум ги чепкал да видам дали греат ама секогаш ставам поголем хладњак колку што треба моќноста е таа иста останува непроненета. Колку си ја наштелувал а предавателот спие на фреквенција која ти си ја наштелувал е тоа е убавината и никакво пипање на транзисторот не менува параметар никаков. Абе и 20вати е супер направи си добро антенче измери SWR на антената обавезно за да знаеш мора инаку ќе му се крати векот на траење на излезниот транзистор наштелувај го на фреквенција оклопиго и твојот систем ќе спие 8) 8). Да имаш добро хладњаче не треба за 20вати многу огромно но не смета ако му ставиш поголемо. И секако добро напојување исфилтрирано што не внесува шум секако поквалитетните системи си имаат филтри меѓу сите степени првин напојувањето се филтрира па излезот од осцилаторот тоест влезот на предзасилувачкиот степен па излезот од предзасилувачкиот степен тоест влезот на излезниот степен ако сигналот после секое засилување поминува низ филтер уште поубаво е бидејќи ниеден транзистор не е идеален малку изобличува но тука се филтрите и секако и напојувањето на тие степени е исфилтрирано добро НФ влезот е оклопен антената е импедансно наштелувана и е добра добар SWR има правена е за таа и таа фреквенција се ќе спие нормално ако е оклопено се и плус прегради меѓу степените ставиш за да не си влијаат многу години ќе те служи предавателот и неговиот ВФ засилувач како во НФ техника што се вели добро НФ појачало не е ништо без добар драјвер звучник. Е добро ВФ појачало што многу ќе те трае е се ова кажано мое плус добра антена  8) 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #9 on 22.01.2017, Sunday, 18:30:39 (Edited 22.01.2017, Sunday, 18:39:23) »
https://www.youtube.com/watch?v=3hnLV_fB1Ns                                                                                                             

Споено мислење: 22.01.2017, Sunday, 18:39:23
Ете го видеото фала nsu  на советите побуда му треба 1 до 1.5w напон му треба од 24v до 26v тоа сето го имам и побуда и волти нема ни swr  мерено со купечки иструмент го имам постирано на форумов купено ми е од aliexspres 34 долари со се транзитор плочка кодензатори диоди отпорници се потребно занего.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #10 on 22.01.2017, Sunday, 18:49:30 »
Гоцебабе, ти ставив еден линк од руски форум и луѓе кои вистина пробале, кажуваат дека со 12 волти и еден транзистор  не можат 100 вати да се очекуваат! Тие предлагаат 2 тр. во пуш-пул и 24 волти за максимум 100 вати.Прочитај или ако не си учел руски некој нека ти ги преведе барем некои најинтерсени делови!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #11 on 22.01.2017, Sunday, 20:22:30 (Edited 22.01.2017, Sunday, 20:29:54) »
Друже ете ама мала е побудата за во иднина ќе знаеш неможе со толку мала побуда да даде 100вати тоа да знаеш ете ти го кажав моето искуство со транзистори 25години стари од 1992 сум работел па со 10вати 50вати дава излез со 16вати околу 70 ти кажав и јас тестирани бројки а колку те искошта ова брат и сега ме интересира со 1.5ват дава 20вати или со пет вати и колку пари те искошта баш ме интересира ако не е тајна е тоа е батка или пуш пул сум видел или дуал гејт мосфет како Макпетрол Теас на времето со течниот калај кога правеле станици линеарци ај ако го начекам Лагудин русинот ќе му речам да ми преведе се нешто знам но се не што вика брат Рус да се знае мора оти тоа се врвови недостигнати од стручњаци
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #12 on 22.01.2017, Sunday, 21:24:58 »
Имам ставено 2sc1971 незнам колку дава побуда не сум мерил го пробав и со 2sc1971 со 2sc1946 со 16 17w  и исто пак не  дава фазла од 20w пишав погоре 34 долари оа алиекспер го нарачав.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #13 on 22.01.2017, Sunday, 21:28:00 (Edited 22.01.2017, Sunday, 21:34:25) »
Епа супер за тие пари брат а кажи ми дали вршиш прилагодување нешто или китов е готов за да знам и јас ме интересира само го купи го залеми нема тримери ништо на него не си штелувал ништо фикс ли е или има и за подесување или само залеми и вози шема ако имаш да постираш од склопов супер има тримери нема тоа ќе биде топ.Калемите ти си ги моташе така нели има ли и за нив вредности
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: mrf186 100w линеар
« Reply #14 on 22.01.2017, Sunday, 21:36:46 »
Нема ништо залемено како што е на сликата треба сам да си лемиш сето е сито есмде се и како што напоменав има се нај лошо е што немаш шема на итернет има јас од ними монтирав ама сумливи ми се можи зато не работи.