Author Topic: Ми треба шема за електрична FM антена за во автомобил  (Read 2021 times)

Offline Ordevski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Ми треба шема за електрична FM антена за во автомобил
« Opened on 26.11.2013, Tuesday, 17:06:41 (Edited 26.11.2013, Tuesday, 17:57:13) »
Колеги ми треба помош.. Дали би можел некој да ми помогне ми треба шема за електрична ФМ антена за во кола.... Фала однапред

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Поимот * електрична* антена е погрешен.Тебе веројатно ти треба ФМ антена со предпојачувач ( засилувач).Така ли  е или сум * у грешка*??

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Има многу антени како на пример јаги,дипол,параболична и многу други.Многу се.Али прв пат го сретнувам зборот електрична антена.Тебе сигурно ти треба активна антена антена со вграден засилувач.Како што рече батка за ФМ.ФМ антена.Поправиме и мене ако сум у грешка
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве една шема,веројатно тоа и го бараш,дипол антена направена од алумински траки или бакар и залепена на шофершајбната на колата ,со соодветен засилувач за ФМ.Транзисторите не се критилни,битное да имаат големо појачување ,мал шум и да се до 25о Мхз.Може  и BF 198,199 .... да се искористат.Изглед на печатена плоча немам,ама според деловите кои ги имаш може лесно да се направи и на универзалната.Напојувањето доаѓа преку антенскиот вод и се зема директно од радиото.Овие поновиве модели имаат посебен извод +12V  токму за таа намена.