Author Topic: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V  (Read 14274 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Opened on 23.09.2013, Monday, 15:19:25 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:31:41) »
Значи тоа е тоа колеги , првпат пробувам нешто и во RF правецот ..  :) Па би сакал да изработам некоја FM буба (предавателче) кое ке зрачи барем со домет до 100 метри , но да биде стабилно и со чист звук .. :) И секако , на влез да можам да пуштам аудио сигнал од мобилен телефон :)
Би сакал да ја носам со мене и да ја користам на батерија од 9V  :)

Ова ми е прво нешто во радио техниката па се надевам дека ке ми помогнете ..  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #1 on 23.09.2013, Monday, 17:34:57 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:32:05) »
Добро,ама прво еден совет- прво собери ги сите делови на куп,па после прави го предавателот.Немој да очекуваш од прва да проработи ( ретко е тоа!!).Второ - прочитај стари постови,веќе доволно долго напишавме се за овие бубици.Ова шема е некој стандард,која проработува лесно.Двата калема се идентични - бакарна лак жица 0,6 мм намотана на тело 4,5 мм без јадро - по 5 намотки секој.Добро е да си направиш некој мерач на поле - од десетина намотки иста жица и сијаличка за фенерче 3,5V ,она со грејно влакно.Антена - подебела бакарна жица со должина барем 70 см.Подесување-прво првиот  калем со тримерот и со растегнување се подесува,па вториот на максимум светење на сијаличката која со калемот се поставува во непосредна близина на предавателот.Слушај го предавателот на барем 10 м далечина за да воочиш разлика.Прво направи го со микрофонче,а потоа стави потенциометар или тример10К на влезот и извади го R1,a R3- намали го на 47 до 100 К .Ако ставиш добра антена и дометот ке биде и километар.Добро е последниот транзистор да биде некој од типот 2N3866 или сличен ( малку појак).

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #2 on 23.09.2013, Monday, 18:15:44 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:32:15) »
Ма неее батка твојава шема е некако покомплицирана а и не ми треба толкав домет ..  :)
Јас би сакал нешто поедноставно со домет од најмалце 100 до 300 метри најмногу  :)

Еве ова ми се виде некако лесно и интересно .. :) Што мислиш ке работи стабилно ? Колку домет би добил одприлика со 9 волтна батерија ?  :)

Code: [Select]
http://english.cxem.net/radiomic/bug5.php

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #3 on 23.09.2013, Monday, 18:35:49 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:32:39) »
Доста добра шема друже јас направив иста ваква тоест слична од каналот на дазаро 3 на јутјуб беше шемата иста како оваа и дури ја напраив без ппк еве линк и факаше со жица 70 сантима како антена  200 метри ми фаќаше што е доста солидно на каналот на дазаро имаш поише предаватели но не работат сите испробано од мене  ;D, не беа стабилни  но овој на линков што го стаив работи еве линк

Build your own Surveillance Spy Bug. FM Transmitter Bug. No special parts needed.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #4 on 23.09.2013, Monday, 18:41:29 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:32:49) »
Шема од твојава буба ? И дали може кај што е поврзан микрофонот да ставам моно приклучок за влез на аудио сигнал од телефон ? Да ги задржам двете работи ? Кога ке сакам да работам преку телефон да приклучам некој потенциометар за да го намалам гласот .. Бидејќи вака како што е .. Сигналот од телефонот ке биде прејак .. :D A ?  ::)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #5 on 23.09.2013, Monday, 18:52:29 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:33:00) »
Па еве побарајте си на каналот
Code: [Select]
http://www.youtube.com/user/dazaro3/videos?sort=dd&shelf_index=0&view=0 по видеата има целосни објаснувања најдобро работи таа што ја прикажав прертходно има и со стерео и со моно мали предавателчиња тоа со моно џекот  работи.Интересни се начиниве на кои прави предаватели. ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #6 on 23.09.2013, Monday, 20:28:21 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:33:08) »
Ова не е воопшто комплицирана шема ( не си видел комплицирана ;D) ,туку е проверена. Не споменувам филмови на Јутјуб и сл.интернет зезања ,каде се и сешто се снима и прави.Ова шема одамна ја направи и ја користеше нашиот член Диме.Тој нека каже еве како се понаша овој предавател. 8)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #7 on 23.09.2013, Monday, 22:02:16 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:33:16) »
И таа шема што ја постирал батка тоест многу слична како неговата ја најдов од форумов пред две години не се сеќавам која беше сеа работат супер тоест сите скоро шеми за предаватели што ѓи имам земено од форумов работат супер и не се тешки за цртање јас лично ја препорачувам шемата што претходно ја постирав од дазаро тоа видеото што трае 22 минути да се направи оти испробано работи.Иначе форумов ви е за пофалба колку корисни шеми има а посебно имате интересни шеми за предаватели со мали ватажи па и имате многу интересни плл вероники по осум вати е тоа е моќно ;D.Секоја респект за форумов сакам да кажам за членот кој ја отворил темава дека во постарите теми има интересни предаватели побарајте си јас имам направено неколку предаватели и сите ме прашуваат од кај ја најде шемава еј ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #8 on 23.09.2013, Monday, 23:40:29 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:33:23) »
nsu се тоа е воред,ама ваквите шеми со1 транзистор, 1 калем  не е ниту стабилна ,а во  реални  услови,во град ,каде има цел спектар електромагнетни зрачења,200 м никој никогаш не би постигнал. Тоа е реалност и сега да не се замараме со тоа. Проблемот е во тоа што Даниел никогаш не направил предавател.Овој од спотчево не би му го препорачал бидејќи ќе се разочара засекогаш ( сум имал многу случаи). Кај  ВФ техниката е многу битно и како е плочката проектирана,водовите,близината и поставеноста на елементите,посебно калемите итн.Значи ,иако тој вели дека ова моја шема е прекомплицирана,сепак е доволно број пати направена со успех.Скорово 80% од случаите успешно проработела.И тоа е мерило за вакви конструкции. Сепак, нека си одлучи Даниел ,а за сите што сакаат да ја изработат тука сум да помогнам.Држете се до распоредот и вредностите на деловите.Печатената плоча е во реален сооднос со вистинската,па нема промашување.Ова не е сложена,се рачуна за едноставна конструкција и не треба да се плашите да ја направите.Впрочем ,Диме почна со оваа конструкција и стаса до Вероника ПЛЛ ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #9 on 23.09.2013, Monday, 23:47:30 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:33:31) »
Правете предавател но направете му после и PLL за да немате главоболка со стабилноста
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #10 on 23.09.2013, Monday, 23:58:15 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:33:39) »
еве уште еден предавател кој ми изгледа дека е по стабилен, иако нема ПЛЛ

Build your own small pirate radio station.I show you how to build a simple FM transmitter.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #11 on 24.09.2013, Tuesday, 00:05:18 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:33:47) »
Не сум сретнал ФМ предавател со 1 транзистор да е стабилен  ;D ;D. Како што рече ,ако немаПЛЛ или барем стабилизација и одвојување на степени,или користење на варикап диода,нема стабилност.Но овие конструкции се за почеток и добро е така да се започне.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па како што го пипкаше со рака и немаше некои големи промени мислам дека е добар :)

а еве еден друг, со овој ке постигнете вероватно 3km бидејки е 40mW
Build a FM radio station on a breadboard.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која раk
« Reply #13 on 24.09.2013, Tuesday, 00:49:07 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 10:44:16) »
Ништо колеги , се решив за овој едноставен предавател ..  :)

Code: [Select]
http://english.cxem.net/radiomic/bug5.php

Kако ви се чини ? Ке може ли на истото место наместо микрофонот да се пушти аудио сигнал ? Без ништо да се менува ? Домет пишале до 402 метри ( 1/4 миља ) но и 100-150 метри да дава , би бил задоволен :)

Вредноста на C3 e 10nF ? :) И за намотката , не ми е јасно , 22 Gauge = 0.643mm - Значи дебелината на жицата треба да биде 0.64 милиметри ? :) Tреба да биде лакирана жицата ? И тука пишува дека треба да биде намотана на тело со дијаметар од 1/4 инчи или во сантиметри тоа би било 0.635cm ? Воздушна намотка или феритно тело ? :)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
еј дајте некоја шема, и јас долго време сакам да направам некој предавател,  ;D ама некако овие шемите по форумите или немаат доволно информации или има негативни коментари во врска со нив  ;D, инаку немора да е на 9 волти може да работи на било кој напон и не ми треба нешто кој знае што докај 1 км домет  ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a