Author Topic: Критики за продавниците за електронски материјали  (Read 20065 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Атанас за што ти наплатиле логин 250 ден плус?
Спомнав дека може да грешат, луѓе сме сите грешаваме ... :)
Па, не беше грешката до Логинг, но тие ја решија. Во каргото место да пишат 600 и нешто денари тие пишале околу 800 и нешто...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@Gone: Друже, малку симптоматични ми се коментариве... зачленет си 11.08.2018, темата е отворена 10.08.2018... коинциденција ???... не би рекол 8). Ситуацијата е повеќе од очигледна, ама ајде, коментирај си и брани си ја продавницата.

А ако си РТВ сервисер, каде си до сега да пишеш на форумов ???. Не постои од вчера ;D.

И да бидеме искрени, повеќето РТВ сервисери во денешно време, или си ги купуваат деловите од интернет или се снаоѓаат како знаат и умеат. Не верувам дека во некоја продавница во Македонија има цели матични плочи за телевизори или напојувачки секции ::)... бидејќи скоро секој проблем што не спаѓа во доменот на подуени електролити, веќе така се решава. А и да има, кој знае која цена се. Немам чуено некој да прелемува BGA чипови на ТВ апарати во денешно време. Веќе не се исплати да се прави тоа ни на лаптопи, а камо ли на ТВ апарати. Евентуално телефоните уште може да се во игра за такви работи.

Од еден од продавачите во БТ слушнав дека конкретно транзисторите им се набавени од Турција, можно е па турците да набавуваат од оригиналниот производител. Цените им се пониски од оние на Логинг. Генерално сум задоволен од БТ.

Да, генерално земено, BT работат со Труција ;). Но, да бидам искрен, и со делови од нив до сега сум немал проблем ;). А најевтини се во Скопје ;). Но, за жал, баш и немаат се што ќе побараш :S. Имаат делови на лагер, понекогаш и нешто ретко, ама генерално земено, не се снабедни толку добро како Гац и Loging ;).

Затоа дувалките им се одлични и по разумна цена ;). Кинески копии на Hakko, ама на кој му е гајле ако бркаат работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Имаш зад ГАЦ паркинг бесплатен...

Не е бесплатен, има табла, ама ретко врти контрола таму... ;)
Иначе пиковите, на пр., се поефтини во Логинг него ли во Гац.
Бесплтен е кај што се матизите црвени од автошколата,  кај што гледа кам маркет, цел паркинг е гага, ната се наплаќа.  Исто и преку улица, после подвожњакот одспроти паркингот е бесплатен. Не дека 10 денари се некоја пара кај логин. Исто и кај БТ може да се паркираш пред дуќан.

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Може има некое местенце ете го знаеш, иначе лани прелани кога беше, божем не се плаќа ова она (кај УЈП) и ме репнаа со дневна 720 ден, па платив веднаш пола 400 ден на лице место, и од тогаш си плаќам како попче секаде каде што не ја гледам колава со свои очи.  :D
Поефтино ми се фаќа кога плаќам.  :D ;)

Quote
Затоа дувалките им се одлични и по разумна цена ;). Кинески копии на Hakko, ама на кој му е гајле ако бркаат работа ;).

Одамна немам поминато во BT, баш ме интересира што цени имаат за дувалките.  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одамна немам поминато во BT, баш ме интересира што цени имаат за дувалките.  ;)

6000 денари, далеку од скапо ;).

Мислам на двојна, лемна станица и дувалка, само дувалките им се по 4000 мислам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Штета што не им текнало да донесат и некој desoldering gun ,одамна ми треба еден... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислиш на нешто вакво?



Не гледам поента да го поседувам ова ако имам дувалка... барем не ако ми треба за вадење на компоненти од уреди за растурање.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Quote
6000 денари, далеку од скапо ;).

Мислам на двојна, лемна станица и дувалка, само дувалките им се по 4000 мислам.

Да, одлични цени.  8)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не гледам поента да го поседувам ова ако имам дувалка... барем не ако ми треба за вадење на компоненти од уреди за растурање.

Многу е побрзо и подобро за одлемување through hole делови, верувај... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е, треба да ги гаѓам :S, со дувалката, дуваш околу, не мора да си прецизен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
гига грешка си за тоа, средно кога одев на пракса во една фирма имаа такво пиштолче за одлемување, по закон работа не постои од него..а и летоска оди одлемувај со дувалка па да се препотиш цел и фацата да ти жежи уште повеќе :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Не гледам поента да го поседувам ова ако имам дувалка... барем не ако ми треба за вадење на компоненти од уреди за растурање.
Кој не пробал, тој не знае  :D
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
...а и летоска оди одлемувај со дувалка па да се препотиш цел и фацата да ти жежи уште повеќе :D

Затоа монтрав еден вентилатор со мала перка, ама многу голем број на вртежи (сам го правев, моторот не знам од што е, само знам дека е синхрон, исто како на вентилаторите, без четкици и е многу моќен ;)) и така работам, немам како на друг начин.

Е сега, да, недостаток е тоа што освен тоа што ме лади мене, го лади и уредот на кој работам ::), ама се навикнав и на тоа... научив на колку да ја ставам дувалката ако е вентилаторот пуштен во летно време ;D. Ако сум работел на 400, со вентилаторот треба на 410, 420 да ја ставам ;D.

Кој не пробал, тој не знае  :D

Добро... ќе пробам ќе нарачам еден ;)... само ако сум ги фрлил парите за џабе, ве утепав ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ти нарачај, ако не ти се свиѓа јас ке ти го откупам... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаше и една продавница во Ѓорче... да не знае некој како се викаше... БТС електроник ли беше ???. И како сервис плус работи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."