Author Topic: Заштита на уредите ако снема напон  (Read 1127 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425

Имав проблем со напоните дома во последно време.Ми се вклучуваше сам компјутерот и ми прегоре и напојувањето.Затоа решив да најдам некое евтино решение,како на сликата.За разлика од оригиналната шема јас користев 12В релеј,и трафо 2х12в.Останатото е како на шемата.Ако релето има повеке контакти добро е да ги врзете паралелно за да издржи поголемо оптоварување.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
ОК за овој преклопник, но што користиш понатаму? (инвертор?)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Јас колку што свакам од шемава е дека овој уред штити од нестабилен дојден напон а не од снемување напон (всушност што би ги уништило уредите ако снема напон). Имено ако снема напон и уредов сам ке се исклучи а кога ке дојде треба некој да го притисне тастерот за да го уклучи. Кога доаѓа напонот во мрежа може да има некои незгодни осцилации и пренапони. А сопственикот на овој уред нема да биде толку брз да го уклучи штом ке дојде веднаш напонот. Па ке се заштити од тие пренапони при доаѓање на напонот. Ама и тие се типично ретка појава (само во екстремни случаи се случува тоа). Можеби е грешен асловот на уредот :)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Јас си имам купено УПС и кога нема струја само титнува и држи едно 15-20 минути

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па искрено, и јас би земал UPS, само некое поквалитетно, од 100 (или околу 100 евра), поевтините мислам дека немаат заштити од пренапон и поднапон, или имаат ама не им се добро изведени :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Пренапонска заштита едноставно се изведува со варистори паралелно врзани на линијата и пред нив пожелно е и некој осигурач. За да се избеггне несакано горење на осугурачот може сериски со него да се врзе и NTC отпорник (се разбира за каков станува збор). Би било пожелно и EMI филтер да се стави и со оваа конфигурација 99% сте сигурни дека нема да се појави пренапон.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно не сте ја виделе добро шемава.Само да кажам - не е проблем ако снема напон,проблеми настануваат кога ке дојде или повеќекратно има-нема напон.Додека не штракнеш со тастерот склопот не дозволува да има напон на излезот.Значи ,ако снема еднаш напон,уредот исклучува се што е поврзано на дозната и не дава напон се додека не се *ресетира*

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Корисна работа и тоа како!!!
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...