Author Topic: Проблем со ТВ ONYX 21PFS75 (црвена слика и линии)  (Read 2291 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со ТВ ONYX 21PFS75 (црвена слика и линии)
« Reply #15 on 06.04.2015, Monday, 19:18:50 (Edited 06.04.2015, Monday, 23:51:48) »
Провери ги или подобро замени ги елементите обележани со црвена точка и други необележани ама во кругот на црвената катода Rk. Посебно обрни внимание зошто отпорникот обележан со 1 има таква боја, а според мене треба да е во границите на 10kΩ!

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Тома и мене ме тај отпорник многу бунеше оти сум видувал по плочи дека се или 10К или 15К а овај и ако има овакви боји на инструменто покажува 10К смени го со друг исто од 10К се е исто ни напоните не се менат црвена слика си стое. Премери го и овај од 1К5 добар е. Пофторно ги одлеми  сите транзистори и на инструменто си покажуват дека се добри како и диодата шо ми е бележа. Едино шо не можам да проверам се завојниците али и они ретко куга страдат. Утре да одам до продавницата и да купам овиа 3 транзистора и да пробам со други нема шо друго.
"Master, I am here to serve you..."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Смени ги транзисторите без мерење! Омски може да покажат дека се во ред,ама смени ги сепак!  8)

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Сменети транзисторите, една диода, и отпорнико и телевизоро проработи без проблем. Фала Тома и Батка и сите ;)
"Master, I am here to serve you..."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!

Quote
само ми баш не е јасно како и дека да гледам и мерам?

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!