Author Topic: The 126 Theremin (Theremin со електронски цевки)  (Read 573 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве една покомплицирана шема за Theremin, но со електронски цевки (ламби). Исто како и многу други шеми, од некаде сум ја симнал, од каде, ни јас не знам :D. Автор на шемата е Arthur Harrison. Се е спакувано во еден .rar фајл, заедно со конвертирана верзија на текстот од .html во .pdf. Ова уште одамна го имам направено, така да ако некоја ја сака .html верзијата, sorry, сум ја избришал. Искрено мислам дека ќе се снајдете со .pdf верзијата, мислам дека дури и поразбирлива ќе биде ;).

Целиот текст е на Англиски, така да мислам дека повеќето ќе се снајдат, разбирливо и читко е се напишано, од почеток до крај, од принципот на работа до склопувањето на уредот ;).

Освен електричната шема, дадена е и монтажна шема, но не на PPK, компонентите се жичано поврзувани една со друга.

Напонот на напојување е 120V (според Американски стандарди), но не проблем, секаде каде што пишува „трансформатор со примарна намотка 120V“, само ќе си ја замените таа вредност со нашиот стандард, односно 220V. Димензиите на антените за Theremin-от и определени други физички димензии (како на пример димензиите на кутијата) се дадени во инчи, но мислам дека и ова нема да биде проблем, има online конвертори од Американскиот мерен систем во метричкиот мерен систем ;). А мислам и дека имаше едно програмче што врши конверзија од едни во други мерни единици ;).

Спакувано во .rar фајлот има и аудио фајл (sample) од звукот кој „вади“ овој Theremin. Исто така има и слики од веќе изработени Theremin-и, што повеќе од потврда дека шемата е исправна и работи ;).

Епа, бујрум :D:

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/4q59ktyvgo
Mirror:

Code: [Select]
http://www.fileserve.com/file/yWXNBG3
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."