Author Topic: Електронско транзисторско палење  (Read 8378 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Електрично транзисторско палење
« Reply #15 on 13.09.2012, Thursday, 23:30:17 (Edited 13.03.2013, Wednesday, 00:03:17) »
Тиристорско палење.


Code: [Select]
http://postimage.org/image/4bt2t94ux/full/

Code: [Select]
http://postimage.org/image/pf7toewzz/full/
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Електрично транзисторско палење
« Reply #16 on 14.09.2012, Friday, 02:54:36 (Edited 14.09.2012, Friday, 02:56:44) »
Здраво Тома,

Оваа шема што ја имаш постувано, не е т.н. "тиристорско палење".

На времето јас имав направено тиристорско палење.

Се користи блок кондензатор (јас користев 2uF/400V габаритен, цилиндричен, во метално куќиште), кој се полни на 300VDC со помош на DC-DC претварач од 12V на 300V.

Потоа, така наполнетиот кондензатор се празни преку тиристор на примарот на бобината. Празнењето се иницира при одспојување на платината. Циклусот се потворува за секоја искра.

Моменталн ја немам шемата, инаку ќе ја постував. Ако најдам ќе постувам.

P.S.
А оваа шема што ја имаше постувано, некако не ми е јасно, тиристорот секогаш има возбуда на gate-от, така да тој секогаш би водел кога е споена платинката. Во тој случај наместо тиристор би можеча и обична диода да се користи, незнам зошто има тиристор.

@Devil
Насловот на темата може да биде и "електронско" наместо "електрично" ....

Поздрав,
mkfe.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Да има два изрази и тоа Тиристорско палење кое по фунција е компатабилно со Транзисторското палење но она за што пишуваш јас го знам како Тиристорско-кондензаторско палење.
Еве прилог за тоа палење.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Knight_

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: Електронско транзисторско палење
« Reply #18 on 26.02.2013, Tuesday, 12:36:34 (Edited 26.02.2013, Tuesday, 13:47:49) »
Здраво дечки, ја одбрав оваа тема „електронско палење“ за проектна матура, значи плочката не ми е потребна за секојдневна употреба, затоа ми треба што поедноставна и поевтина. Што би ме советувале/препорачале како по искусни ?

Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=741 - ја најдов оваа плочка готова се надевам и елементите ќе ми ги кажат кој се, што мислите за ова ??

Или наједноставно ако има некој готова исправна што му смета по дома да се договориме за цена. Знам сега одма ќе кажете не ни пробуваш сам ама да бидам искраен ова не ми оди баш најдобро  :-[

Поздрав !  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво.не знам зошто земаш тема која не можеш да ја презентираш ( освен ако не донесеш автомобил од дома и ја вградиш плочката во него на лице место!).Второ,деловите не се многу поевтини од некој друг склоп кој е поедноставен и може и практично да се презентира пред професорите и носи поголема оцена. ;D

Offline Knight_

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Епа така излезе дента кога се бирале темите бев отсутен, другата недела ми дава листа вика овие ти се слобони и немав баш избор.  :-\

Offline milanmiki7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Одг: Електронско транзисторско палење
« Reply #21 on 12.03.2013, Tuesday, 01:29:07 (Edited 12.03.2013, Tuesday, 06:39:01) »
eve modifikacija

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
1.1. Официјален јазик на форумот е Македонскиот, а официјално писмо е кириличното. Задолжително е коментарите (post-овите) да се пишуваат на Македонски јазик со кирилично писмо (Македонска поддршка). Доколку не знаете како да подесите Македонска поддршка на вашиот компјутер, тоа можете да го најдете во другите теми од оваа секција.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline milanmiki7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
невнимание нема да се повтори

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Toma кој се деловите на шемата... т1,т1,r1.r2.r3....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дајте,бре луѓе,за се прашувате - прво на сликата по боја се распознава (читајте ги боите!) кој е кој -што е што.Второ - нема т1,Т2 ами TIC1о6 D ( тиристор),а на шемата се распознаваат диодата и два отпорника. Но, ова шема сепак не е тиристорско палење,ова е само обичен прекинувач . Штом нема додатна електроника со трансформатор за добивање висок напон за побудата на тиристорот ,тогаш не може да се рече дека е тиристорско палење. Ако го загледате спојот ,гејтот преку диодата и отпорникот константно добива напон и го држи тиристорот отворен,така што кога ке се затвори контактот на платината ,тиристорот нема никаква улога освен што проведува струја. Ова шема е мнооогу одамна ( 80-те години ,кога испаднаа првите приватни фирми кои нудеа * магла * низ тогашна YU ).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Електронско транзисторско палење
« Reply #26 on 17.09.2013, Tuesday, 13:47:06 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 15:53:16) »
Батка извини вака, ама во црно-бели ич бои не распознавам... за оваа слика прашав


Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Електронско транзисторско палење
« Reply #27 on 17.09.2013, Tuesday, 13:52:49 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 16:26:06) »
batka, мислам дека bicikle се интересира за вредностите на елементите од оваа шема
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=313.0;attach=8828;imageЗа жал во моментов ги немам тие податоци. Податоците се од времето на некогашниот загребачки SAM, а од кој број и која година не знам.
Шемата е прикачена за да се направи разлика помеѓу „тиристорско“ палење и „тиристорско-кондензаторско“ палење!

Code: [Select]
http://literatura.rs/product_info.php?cPath=59&products_id=694&osCsid=f0411fdc8fc2247dbbcd5ee90b72f697
Еве многу слична шема

Quote
Semu sam uzeo iz nekog starog SAM-a i neznatno je prepravio. Kondenzator 1uF/630V je blok, i mozda je jedino on malo tezi za nabavljanje.
Trafo je najkomplikovaniji deo. Mota se na feritnom jezgru, npr. onom od VN trafoa iz televizora, i mora obavezno da se izoluje (npr. papirom) izmedju svakog sloja zice zbog visokog napona.
Namotaji n1, n2 i n3 se motaju na jezgru trafoa (tacka je pocetak namotaja, svi se motaju u istom smeru) a ona prigusnica u kolu tiristora je nemam-pojma-kakva (sluzi samo protiv radiosmetnji na srednjim talasima). Osigurac je spor. Pretvarac vuce oko 0,8-1,2A, a napon na grecu treba da bude oko 400-500V. Ako pretvarac nece da proradi iz prve, okreni krajeve pobudnog namotaja. Tranzistori su 2N3055 na manjim hladnjacima, tiristor npr. TIC106M, KT206/600 ili slican za 600V (ne treba hladnjak). Broj namotaja u sekundaru n2 zavisi od tiristora - 500 za tiristor od 600V, 400 za tiristor od 400V.
Ceo sklop mora da se dobro mehanicki obezbedi, ne sme da se preterano greje od motora, i mora da bude zasticen od vlage.

Napon na svecicama je oko 30kV. Kondenzator na platinama moze da ostane vezan jer ne smeta. Zazor na svecicama 0.9-1 mm, bobina ostaje ista.

Code: [Select]
http://thegoldenbug.com/sr/komentari/pozdrav_3_0_198_310
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Електронско транзисторско палење
« Reply #28 on 17.09.2013, Tuesday, 22:05:53 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 22:45:37) »
Да, за неа прашував. Ако ја немаш - да си здрав и жив.