Author Topic: Пирограф  (Read 5668 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пирограф
« Opened on 04.04.2016, Monday, 18:54:20 (Edited 14.04.2018, Saturday, 19:30:45) »
Овој пирограф го изработив бидејќи ми беше потребен за она со што се бавам, а не сакав да дадам стотина и повеќе долари колку што коштаат фабричките, кои иначе, според мене, се озбилно преценети за она што го нудат. На повеќето поефтини (хоби) модели е нагласено дека не смее да се користат повеќе од саат-два континуирано иначе се прегрева трафото внатре, што беше неприфатливо за мене и главен поттик да си направам нешто свое. За повеќе од година дена, колку што го користам овој пирограф, а некогаш знае да остане вклучен и по цел ден, трафото едвај станува млако на допир.

Во кратки црти овој пирограф претставува трафо кое на секундар дава малку волти и многу ампери, врзано преку регулација.

Кај мене трафото е околу стотина вати, секундарот е премотан со десетина намотки лак-жица со дијаметар 1,5mm (таква имав, може да се стави и подебела), регулацијата е обичен димер изваден од стара правосмукалка. Тука може да се употреби било кој димер наменет за индуктивни товари, го имам пробано и овој, одлично функционира:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4219.0

Кутијата е од старо напојување од Комодоре64, земено од бувљак за џабе...;)





Внатрешноста со трафото и регулацијата:




Излезните буксни се врзани директно на секундарот од трафото:



Најголем проблем е изработката на рачката, за ова се идеални клеми какви што се наоѓаат во поновите ел.броила, имаат четвртаст пресек и должина од 5-6cm и доста се издржливи и робусни. Клемите се раздвоени со долго тенко парче од некој подебел пертинакс што го имав дома. Врз сето тоа се навлечени обични плутени тапи кои одлично изолираат и топлината од врвот воопшто не се осеќа:




Врвовите се правени од 0,8mm жица за греачи, кована и шмирглана во разни форми кои што се потребни. Идеално би било на деловите каде што се штрафат за рачката да им се навлече и стегне во преса некое бакарно или месингано цевче, за да се загрева само врвот, ама не најдов некој што ќе го направи тоа, па засега остануваат вака:
 


За крај, можда овој пирограф не е личен како фабричките, посебно рачката, ама итекако си ја врши својата работа... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Пирограф
« Reply #1 on 04.04.2016, Monday, 20:06:55 »
Одлично изработено и одлична презентација.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Пирограф
« Reply #2 on 04.04.2016, Monday, 21:25:51 »
Напомена од мене за оној што сака да го купи : со уште еден евтин додаток уредот може да послужи и како режач за стиропор. ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Пирограф
« Reply #3 on 04.04.2016, Monday, 21:30:13 »
Batka, не е овој за продажба, во меѓувреме направив уште еден и го дадов, ама овој е само мој... 8) :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Пирограф
« Reply #4 on 04.04.2016, Monday, 23:28:57 »
Одлична изработка LordZi, трафото мислам дека е извадено од црно бел телевизор 8).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Пирограф
« Reply #5 on 04.04.2016, Monday, 23:42:24 »
Па,Лордзи ако сакаш да  режеш стиропор,  јави се да ти дадам нацрт за сонда... ;D ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Пирограф
« Reply #6 on 05.04.2016, Tuesday, 00:06:49 »
Одлична изработка LordZi, трафото мислам дека е извадено од црно бел телевизор 8).

Од телевизор е, ама во боја... ;)

Па,Лордзи ако сакаш да  режеш стиропор,  јави се да ти дадам нацрт за сонда... ;D ;D

Стави го овде, нека го има и него во темата... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Пирограф
« Reply #7 on 05.04.2016, Tuesday, 00:29:47 »
Ова „пирограф“ самото име кажува дека со топлина се пишува нешто.. па ме интересира за што конкретно се користи ова ??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Пирограф
« Reply #8 on 05.04.2016, Tuesday, 01:10:22 »
Најчесто за „пишување“ на дрво и слични „материјали“ (се што дала мајка природа, а може да се исуши и да се користи за украс ;)) колку што знам ;).

Одлична изработка LordZi, како и секогаш ;).

Само сакав да прашам, нели може за нешто вакво да се искористи и пиштол-леткум? Колку што знам, принципот на работа е прилично сличен. Може да се искористи само трафото, а за рачка... е да, таа ќе мораш сам да ја правиш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Пирограф
« Reply #9 on 05.04.2016, Tuesday, 01:21:12 »
Само сакав да прашам, нели може за нешто вакво да се искористи и пиштол-леткум?

Може, зошто да не, само треба да му се додаде регулација... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Пирограф
« Reply #10 on 05.04.2016, Tuesday, 10:39:51 »
Па... тогаш не ми е јасно од каде толкави цени им ставаат на купечките прирографи ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Пирограф
« Reply #11 on 05.04.2016, Tuesday, 11:24:31 »
Додека има овци, ќе има и џемпери... :D
Во повеќето фабрички пирографи под 100$ има едно мизерно трафо од 50-на W што после саат-два се вжештува, ама е спакувано во убава кутија, со убава рачка, постоље и се останато, е сега, пошто повеќето корисници под пирограф подразбираат нешто налик на леткум со изменливи врвови во разни форми, не е тешко да им го продадеш ова „чудо на техниката“ многу повеќе од што стварно вреди.
Иначе, постојат и квалитетни уреди, професионални, наменети за континуирана работа, што поддржуваат истовремено користење неколку рачки, ама и цената им е соодветна.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Пирограф
« Reply #12 on 05.04.2016, Tuesday, 15:28:22 »
Па практично гледано, може само рачка да купиш и да си го користиш овој ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Пирограф
« Reply #13 on 05.04.2016, Tuesday, 16:12:00 »
Може, или може да си направиш сам и тие пари да ги потрошиш на пиво... ;) 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Пирограф
« Reply #14 on 05.04.2016, Tuesday, 18:23:57 (Edited 05.04.2016, Tuesday, 18:29:29) »
Браво бе LordZi  ;D ;D како секогаш одлични и иновативни ти се темите од работи по дома си правиш нешто колку само вакви алатчиња постираше по форумов. Мене лично највеќе ми се свиѓаше магнетизаторот и демагнетизаторот на алат кој го направив според твојата тема калемот од програматор од стара машина за перење го извадив како што пишуваше во темата. Сепак да не одолговлекувам другар исто пред неполн месец од обично трафо и рачка од тесла исто вака направи но машинче за топење пластика место да купува купечко. Две и тоа направи едно послабо а друго со појако трафо само кусо го спојува секундарот и топеше пластика беспроблем едното трафо појакото 6 или 7 ампера даваше на секундар му направивме и регулација. ;D ;D Но баш ми се допадна пирографов комплетна тема се убаво објаснето и убаво си го скоцкал во кутија да го личи 8) ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш