Author Topic: Апарат за заварување алуминиум??  (Read 4715 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Lux toj e gotov, најдов и кутија од радекончар и во кутија е ставен, работи многу добро ми помогна еден човек кој се разбира од тоа, иначе за алумин, јас не варам цел живот, варам сеа па догодина ако ми притреба нешто, а сеа ми е многу потребен, правам мини хидроцентрала па за перките би сакал да се од алумин, имам плочи алумински па да го напарвам целото тркало алуминско да биле полесно побрзо да врти.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
или ке се врти полесно или нема, бидејки ако нема центар ке занесува на некоја страна со што ке ја оштети осовинката, подобро иди до некој отпад и најди некоја стара центрифугална пупма и од неа извади го целит ротирачки дел. :D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Lux toj e gotov, најдов и кутија од радекончар и во кутија е ставен, работи многу добро ми помогна еден човек кој се разбира од тоа, ...

Па пиши во темата дека си се снашол и дека си го направил ;). Па и по некоја фотографија не е на одмет, а и како си го направил ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Lux toj e gotov, најдов и кутија од радекончар и во кутија е ставен, работи многу добро ми помогна еден човек кој се разбира од тоа, иначе за алумин, јас не варам цел живот, варам сеа па догодина ако ми притреба нешто, а сеа ми е многу потребен, правам мини хидроцентрала па за перките би сакал да се од алумин, имам плочи алумински па да го напарвам целото тркало алуминско да биле полесно побрзо да врти.
Не знам како си го замислил ти се тоа, ама можеш да искористиш перки од вентилатор. Најчесто се пластични, а има и алуминиумски во некои постари вентилатори или калорифери. Да не одиме многу во оф топик.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Lux ваљда не швајцаш без маска?
Извивнете за оф топик... Можда е подобро да направиме друга тема за безбедносни мерки при швајцување, секако може да настанат "скраја да е" повреди и компликации поради несоодветна опрема и ракување.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Не другар користам маска но делови од секундата кога пецкаш додека почне електродата да се топи,светлината си го прави своето.бидеиќи не наидовме на одговор на каков начин се заварува алуминиумот во близина има човек кој се бави со ова, па досега сум немал потреба од ова но за брзо ќе пишам на кој начин го прави тоа.а за перките никогш нема да има рамнотежа и осовината и лагерчината ќе пдлежат на нивно оштетување_барај готови.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.