Author Topic: Апарат за заварување алуминиум??  (Read 4717 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Дали некој знае како можам да направам апарат за заварување алумин. Сите потребни елементи што се потребни. Слушнав нешто апаратот се викал и DC Inverter ??

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување алуминиум??
« Reply #1 on 04.08.2013, Sunday, 01:11:01 (Edited 04.08.2013, Sunday, 01:20:14) »
па би требало да можеш да швајцаш алуминиум и со обичен апарат со тоа што ако е од оние раде кончар ке ставиш на најмалата амеража т.е. 85 доколку може на некој друг апарат помалку, подобро, така алуминиумот нема да се топи туку ке се заварува. патем dc inverter  се инвертерите од DC to AC барем јас мислам така. ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Неверувам бидејќи гледав по нет заварувањето е како со калај и лемилица. Електродата со рака ја ставаш кога си блиску со врвот. Една електрода е 50денари.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
можно е не сум многу информиран  :). инаку јас зборев за конвекционалното заварување со обични електроди, може и со нив само треба послаб швајц апарат за да не го гори алуминиумот.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
"Mala skola zavarivanja"

Code: [Select]
http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/uradi-sam/bravarija/mala-skola-zavarivanja?page=3
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
друже не ми треба мене школа за заварување,  ;) дома имам една книга само за заварување..... баш ке ја побарам и ке ви го кажам насловот. :D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Јас пак си мислев дека појма немаш од заварување па си реков можеби не си прочитал па не знаеш! Прости што ти ги повредив чувствата и суетата.  :(
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување алуминиум??
« Reply #7 on 04.08.2013, Sunday, 01:46:50 (Edited 04.08.2013, Sunday, 01:59:04) »
па и појма си неам де.... оти сега за сега не ме интересира  ;D а и некогаш кога нешто ситно ке заварувам, не заварувам алуминиум така да ова го реков бидејки, сум видел кога користиш поголема ампеража , алуминиумот се топи, дури и потенко железо се топи  ;) и некако ова твоево извинување, зошто ми звучи како сарказам  ???
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Па јас така го разбрав твојот одговор !
Quote
друже не ми треба мене школа за заварување...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување алуминиум??
« Reply #9 on 04.08.2013, Sunday, 01:54:59 (Edited 04.08.2013, Sunday, 01:59:23) »
ја најдов книгата на неа пишува "rade koncar, kako zavarovati" така нешто не се познава баш најдобро, изгледа е книга која што одела заедно со швајц апаратот, на српски е. можеби ја има на интернет побарај ја.  :) и со ова што реков дека не ми треба школо сакав да кажам дека имам литература, и доколку ме заинтересира има од каде да учам, не ме сфакај погрешно  :P
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Не те разбирам погрешно  :P  Напротив многу добро те разбирам  :P .
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
тогаш да сметам дека нема никаков проблем.. патем какво е ова заварување за кое зборите дека било слично како лемење?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување алуминиум??
« Reply #12 on 04.08.2013, Sunday, 02:51:23 (Edited 04.08.2013, Sunday, 04:49:40) »
TIG заварување, може лименки да швајцаш со него...

How to TIG weld aluminum beverage cans together

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Прашањето ми гласи, дали некој знае како можам да направам сам, и што е потребно да купам и да го направам.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Јовицар-гледам заинтересиран си по ова апаратчинава за заварување незнам до каде стигна со трафото од предходната тема со апаратот за заварување,па сега сакаш и апарат за заварување аламин,доста корисни апаратчина за едно домаќинство особено насело НО верувај еден ден ќе посакуваш никогаш да си ги немал кога ќе си го ослабиш видот,и ќе ти пречи малку појако сонце.добронамерно сватиго ова ти кажувам од искуство, а за тоа дека ќе користам маска во пракса таа помага само 70-тина %.поз.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.