Author Topic: Како работи „Solid State“ Tеслин Трансформатор?  (Read 14538 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Како работи „Solid State“ Tеслин Трансформатор?
« Opened on 24.03.2011, Thursday, 23:02:47 (Edited 28.03.2011, Monday, 14:37:01) »
Вака,дали може некој да ми објасни како работи теслиниов трансформатор?
Еве линк каде е цел проект
Code: [Select]
http://stevehv.4hv.org/SSTC5.htm Најдоле е шемата по која го правам теслиниот трансформатор...Електрониката до негде е готова,секундарниот калем е готов,сега остана уште све да се залеми,и да се намота примарниот калем ;D.Со ова сакам на натпревар да одам,само што проблем ми е објаснувањето на колото,на страницата има објаснето али незнам дали е доволно + не ме бива за да го преведам :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
малечко го имаш целиот проект во емитер 3-4/2006 прочитај го и битребало да ти се разјасни :) :)
d.t

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
малечко го имаш целиот проект во емитер 3-4/2006 прочитај го и битребало да ти се разјасни :) :)
Да али тој мислам дека е друг тип,не е со вакви драјвери ова она.Овој тип не користи високонапонски трансформатори(неонски,бобини,сплит),а мислам дека тој од емитер користи бобина,ако не се лажам :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
да да го имам емитерот со бомбина е  :) :)
d.t

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
малечко си видел дека е за 120VAC???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
малечко си видел дека е за 120VAC???
Не се секирај ти за тоа,сменив транзистори,и ставив кондензатори со по висок пробоен напон.Абре да го направам се ќе го испрезентирам на форум,слики,шеми,плочка,ова она.Само што сакам на натпревар да одам со ова,а малце(читајте многу ;D) ми е тешко да го објаснам како работи.Сите делови се купени,плочката е направена,само што не сум ги залемил транзисторите,дека одделени ке бидат,бидејќи морам на ладилник да ги монтирам ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Малечко дај слики од тој калем што го имаш намотано?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Малечко дај слики од тој калем што го имаш намотано?
Слики овие денови ќе ставам,да го начекам братучед ми,да ми го позајми апаратот.Дека ако сликам со мобилен ништо нема да видите :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
ова некако ко опасно изгледат.... бна 220в директно... Инаку основата на функционирањето на теслиниот трансформатор е резонанција помеѓу примарното и секундарното коло, т.е. намотки, затоа се огромните кондензатори...

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Oк,еве ги сликите до пола каде што сум стигнат со теслиниот трансфоматор :D.Извинете што чекавте али тоа е.
Еве го секундарниот калем 8)


Уште еднаш секундарниот калем ;D



Eве одприлика како би изгледало монтирано на иверката,а таму каде што е празно испод грецовиот спој,таму ќе биде напојувањето за драјверот,и напојувањето за вентилаторчето ;D.



И еве ја плочката кој сам ја правев хех ;D :D 8).Има еден вод малце повеќе изеден е али ќе ставам жица,и тие дебелите водови ќе им шлапнам пет кила калај ;D.Друга работа,плочката е малце „мрсна“ од тоа пастата,ама ќе ја исчистам со нитро разредувач ;D ;)Тоа хартијата одозгоре на плочката што е,е самолеплива хартија,али се зезнав што ја ставив,има флеки од пастата :(





Eве ја одоздоле плочката :D.SMD кондензатори хаха ;D







Како што гледате на плочката фалат транзисторите,MUR диодите,потенциометрите,едниот регулатор(7812).Тие посебно ќе бидат,транзисторите ќе бидат на ладилникот,диодите на друг ладилник ќе бидат,регулаторот на ладилник и потенциометрите заедно со прекинувачите и еден key прекинувач,ќе бидат монтирани на предниот панел,кој при крај ќе го ставам.Или од пластика или од лим ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
најдли цевка 15см што ми бараше вчера? а иначе како ги направ плочкиве и чекаме резултати кога ке го тестираш :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
најдли цевка 15см што ми бараше вчера? а иначе како ги направ плочкиве и чекаме резултати кога ке го тестираш :)
Јок,ќе мора до хубо да одам :(.Иначе плочката е правена со тонер трансфер,на глоси 150 грамска,и принтано на ласерски принтер ;D Иначе кога ќе го пуштам во работа,нормално е да ставам сликици хаха,само ако не го пецне апаратот :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако добро памтам, овој калемот имаше над 1800 намотки, да не те болат рацете?  ;) ;D 8) :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ако добро памтам, овој калемот имаше над 1800 намотки, да не те болат рацете?  ;) ;D 8) :P
Ова е друга верзија,да не си се помешал со емитер ;D,иначе да ти признаам близу беше овој има 1700 ;D.Не ме заболеа рацете,преку таткоми,го однесе во една фирма и таму на дребунг или дребонг како го викате ми го намотаа калемот,ми земаа 500ден али тоа е ;D.Жицата е 0,25мм колку за инфо ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
маката е голема да се намотаат 1700 намотки, за 500 денари ич да не ти е мака.
Инаку, според мое мислење, нема да ти е на одмет краткоспојниците(црните жици) што се под плочката малце да ги одвоиш од водовите кој ги "сечат"