Author Topic: Модуларни Синтисајзери и модули  (Read 23274 times)

Offline vladosh

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Re: Модуларни Синтисајзери и модули
« Reply #30 on 11.05.2020, Monday, 09:31:38 (Edited 11.05.2020, Monday, 12:01:24) »
Ако размислиш малку , нема многу поента во свирењето баш вакви модуларни аналогни сајзери ,ако се земе во предвид што е се достапно ,и какви се инструменти има .Некаде во 90ти години на некој му текнаало дека може сам да си изработи ,и тоа се пренело по луѓе и така стана ново хоби на многу ,се повтори тој тренд кој постојал порано во 70тите .За свирење иначе компјутерот си е супер алатка ,некој убав миди контролер и може човек чуда да прави .Јас на пример когаа изработувам некој филтер или слично ,свесен сум и за историјата зад тоа коло ,па тоа ја прави изработката уште поинтересна,и свирењето си има некој шарм ако научиш добро да импровизираш ..а токму таквото импровизирање без пресети веруваам дека е сега почитувана вештина за сите кој се занимаваат со сајзери ,умешност е тоа . Ова не е инструмент за свирење клавијатури , ако сакаш да се изразеш низ тоналитет ,скали ова не е за тебе ,или не сосема . Меѓу страните кај шо можеш да најдеш вакви импровизации еве и оваа
Code: [Select]
https://modulisme.info/ ,преслушај некој од сесиите да разбереш за што станува збор .Музика верувам дека има поинтересна и побогата од оваа ,ова е за техниките на свирење и инструметите што се користат .

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Не знам зошто мислиш дека инструмент што би ги имал буквално соте функционалности на оригиналот, и плус уште една, не би било тоа-тоа... Памтам видео од еден човек што кажуваше дека еднаш пред 10 години добил тон што никогаш не успеал да го рекреира за на албумот.
Според мене тоа е штета, бидеќи го снимил албумот со инфериорен тон. И јас не го спомнав MIDI за мелодија, туку за положбата на потенциометрите.
Треба да се остави малку пеостор на иновацијата ако не се губи суштината, нели мислиш така?
Пак би можело да се задржи делот кај самоградбата, нема ништо лошо во тоа, ниту пак сакам да го отфрлам, баш напротив, би направило манипулирањето со илјадници контроли да биде малку од малку попристапно, а да не се изгуби суштината што е сепак, познавање на синтеза на звук и нејзина примена во музички контекст.
Еве едно многу интересно парче со модуларен, сакс и тапани:
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline vladosh

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34

Треба да се остави малку пеостор на иновацијата ако не се губи суштината, нели мислиш така?


Ја немам што да бидам против или за ,денес имаш миди контрола за модуларни сајзери и не само midi-cv туку и многу инвентивни начини да се добијат акорди и не знам шо се не - оти ја со миди не сум занимавал многу ,дури и нема ништо инвентивно во миди-то како такво што го опишуваш , пример за нешто ново ќе ти го кажам пак Сал-Мар Конструкција ,Хартман Неурон ,Чиат Ломбарде ..па дури и Каосс Пад иако Корг ќе го злоупотребуваат концептот со години додека да внесат вистински новини на таа платформа ,за секој музичар шо сериознно се занимава со студиска работа и концерти да се повика пресет е есенцијално

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Би било интересно ако може да чуеме некои твои траки како звучи тоа!?


Offline vladosh

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Re: Модуларни Синтисајзери и модули
« Reply #34 on 11.05.2020, Monday, 14:11:29 (Edited 11.05.2020, Monday, 14:49:16) »
ова го отсвирив на софтвер .. последните неколку недели
Code: [Select]
http://activemeditationmusic.bandcamp.com/album/between-sleep-and-reasonовие стварки подоле се на сајзерот некаде пред нова година ,сега имам уште 6-7 нови модули така да побогато звучи малку

Code: [Select]
https://ia803104.us.archive.org/27/items/reklama_201910/14-12-2019%20Kraj%20na%20crnata%20dupka.mp3
Code: [Select]
https://ia803104.us.archive.org/27/items/reklama_201910/14-12-2019%20big%20Space%20%28Part%20II%29.mp3
Code: [Select]
https://ia803104.us.archive.org/27/items/reklama_201910/3-12-2019%20%28Snow%20-%20Night%29.mp3

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Одлично и импресивно, браво и секоја чест.


Offline vladosh

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Благодарам ,ама има уште работа на сајзеро ,плус му фалат малку ехо ,реверб такви работи ,без тоа многу погрубо звучи ,коа свирам у софтвеер користам многу ехо и ефекти му дават посебна димензија на звукот

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
Ја немам што да бидам против или за ,денес имаш миди контрола за модуларни сајзери и не само midi-cv туку и многу инвентивни начини да се добијат акорди и не знам шо се не - оти ја со миди не сум занимавал многу ,дури и нема ништо инвентивно во миди-то како такво што го опишуваш
Јасно, јасно, ама друга беше поентава, да контролираш аналогеннсистем со прецизноста на дигитален систем, и да, мислам дека нема ништо ново во стандардното MIDI, ама сега брзо беше најавено MIDI 2.0, кое што е многу понапредно и би било многу интересна варијанта. Поентата ми беше да не остануваме само на MIDI to CV, туку тоа да се унапреди и модернизира, да би го припремиле за новиот милениум, бидеќи би било штета аналогната синтеза на звук да падне во заборав бидеќи не се унапредила. Затоа спомнав дигитални потенциометри и енкодери.
Мада, за 5-6 години најверојатно со еден AMD Threadripper процесор и MIDI 2.0 ќе биде изводливa и попрецизна и подинамична синтеза на звук од било кога претходно, и за попристапни цени од било кога претходно, ама што знам, аналогното ми има некој шарм...
Инаку ги слушнав траките, доста имресивен тон, ми се бендиса...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline vladosh

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Види Kilovolt ..ја несакам да бидам груб у ова шо ќе пишам да не испадне солам памет ..секој си е на своето на крајот ,на кој како му одговара за свирење ,експериментирање и тн. Туку за ова сите потенциометри да бидат енкодери ,или ај не мора сите .. најосновните ..нека биде и така ,ама ја на мојо сајзер имам преку 200 потенциометри или таму некаде ,од тие 70 да сакаш да ги направиш со миди .. ми се чини многу непрактично од прва ,може да сум грешка ,ако имаш некоја визија најдобро следи ја и напрај нешто ,поентата на Модуларнио сајзер е друга ,ја дури не го подржувам многу и ова Еурорак ,мислам дека тоа е некој сајд ефект од тоа шо оригинално порано во 90тите се изродило како DIY ,со луѓе/фирми како МОТМ ,Е4М ,CGS и повеќе други ,не подржувам многу затоа што ништо скоро иновативно неможе да се види ,по некое ново коло како да не е

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Е да, и тука си во право, ама доколку нештото би се изведувало со некој универзален начин на интерфејс меѓу модули и со по еден микроконтролер од модул, не е толку лудо... Гледам контролери што имаат и до 200-300 копчиња, сите со velocity контрола, не е прашање на дали е изводливо, прашање е дали ти треба.
Е сега за ново коло, тука застанавме, на копирање дизајни од другите, ретко кој смислува. Јас се немам осудено еден основен сетап да направам, инаку би си играл, а вакво хоби со факултет паралелно не мислам дека е паметно хахахахах
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline vladosh

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Ова со сајзерите ,внимавај ..ако почнеш не се остава ,крај нема само ги редам кутии

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проблемот со миди ми е што е само 8 битно, т.е. би почекал MIDI 2.0 за подобра контрола, 128чекори на потенциометар не мизвучат добро...

Може и преку USB со друг протокол да се изведе.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote from: GigaWatt
Може и преку USB со друг протокол да се изведе.
Code: [Select]
https://www.midi.org/articles-old/details-about-midi-2-0-midi-ci-profiles-and-property-exchangeГледај колку добра спецификација има, штета е да се работи на custom интерфејс...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не не, мислев на веќе постоечки протокол, некој наменет за HID (Human Interface Devices) уреди. Сигурно има некој HID протокол кој може хардверски и софтверски само да се модифицира за оваа намена ;). Провери како работат MIDI DJ контролерите на USB, голем дел не ни бараат драјвери.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline vladosh

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Re: Модуларни Синтисајзери и модули
« Reply #44 on 12.05.2020, Tuesday, 12:17:17 (Edited 12.05.2020, Tuesday, 12:29:55) »
еве некој поинакви иновации ,ова ми е ептен интересно и мислам дека има многу потенцијал
Code: [Select]
https://web.archive.org/web/20141015023021/l