Author Topic: Наједнoставен регулатор за светилки (димер)  (Read 10862 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Наједнoставен регулатор за светилки (димер)
« Reply #15 on 24.05.2010, Monday, 02:29:24 (Edited 24.05.2010, Monday, 02:32:05) »
Врзи ги паралелно, ако не сакаш да ја менуваш вредноста на отпорникот. Можеби ќе треба да ја зголемиш малку моќноста на отпорникот, на пример ако бил 1W да ставиш отпорник со моќност од 2W. Се зависи од тоа дали ставаш од оние LED диоди кои многу трошат струја (оние што ги ставаат како „блицови“ на мобилни, не знам точно дали имаат посебно име и како ги викаат) или ставаш обични. Како и да е, не е лошо да ја зголемиш моќноста на отпорникот на 2W, стави паралелно две диоди, па ако не грее отпорникот (допри го, само пази да не те „мавне“ струја, сепак се работи за висок напон, може да користиш гумени хируршки ракавици ако ти е страв или ракавици за миење на чинии), стави и трет паралелно на двата. Ако пак не грее (добро, барем не премногу), може да се каже дека ќе ја издржи таа потрошувачка отпорникот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Колку за инфо, формула за пресметување на серискиот отпорник на некоја лед диода гласи :

R = (U-Uled)/Iled

Каде што Uled е работниот напон на лед диодата, а Iled е работната струја затоа што лед диодите работат на струја, а не на напот па така може да се врзат и на 220 волти без да прегорат :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
За да ставам 2-3 LED, како да ги врзам сериски/паралелно и колку треба да се намали вредноста на отпорникот?

Не паралелно, повеќе диоди ќе поврзиш сериски без да го променуваш отпорникот што е на шемата. Сериски можеш да поврзуваш колку сакаш диоди со истиот отпорник (добро, не колку сакаш но докај 20 диоди можеш без да треба да се менува отпорникот)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Еве врзив 12 и ја искористив расипаната "штедлива" светилка:

 

 

Има две чудни работи што ги приметив, прво ако добро се сконцентрираш се приметува дека тие трепкаат со некоја фреквенција (кога снимаш со камера се приметуваат хоризонтални линии како кај CRT телевизорите) и друго кога ја приклучив на лустер иако ислкучен прекинувачот (ја прекинува само едната жица) имам минимално светло кое се забележува во целосна темница...  :D

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Супер, одлично. Колку повеќе ЛЕД диоди има толку е поголема корисната моќ на ваквата светилка бидејќи помалку ќе грее отпорникот. Во врска со двата „проблеми“, да трепка како неонка бидејќи работи директно на наизменична струја а второто што свети (го имам приметено тоа) е заради тоа што оваа светилка се однесува малку како фазомер :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Супер Сработено,браво изгледа супер твојата светилка :)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Ми текна еден интересна идеа и ја направив и изгледа супер. Значи земате високосјајна сина лед диода (од прозирните) и ја ставате (ја лепите со топла пластика) од задната страна на прекинувачот да „гледа“ во некоја од дупките што се (видете ја сликата на прекинувачот свртен одназад погоре). Значи во некоја од тие дупки лепите сина ЛЕД и според долната (дополнета) шема правите кул ефект: кога не свети светилката свети околу прекинуачот сино и кога ја зголемувате / намалувате сјајноста на светилката ЛЕД диодата работи обратно т.е. ја намалува и зголемува сјајноста (најјака сјајност има кога не свети главната светилка). Одлично да не го барате прекинувачот во темнина!!! Шемите и слика од направеното ставено на зид:




од шемата се гледа дека диодата се напојува преку жарното влакно од сијалицата.дали ке преживее диодата ако се напојува директно значи само на фаза и на нула.прасувам бидејки сакам да ставам диода на ел. според бидејки стално му горат тлеалките кои се за индикација
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ќе преживее и директно но мора да ги има и обичната диода сериски и отпорникот (исто како на шемата).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
moze toa ednastavno da se zameni so tlealka
Z33MK

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Еј, кога спомна неонки и штедни светилки. За сите: Овој димер не е наменет за регулација на неонки или штедни светилки (CFL)!!! и или нема да работи или ќе ја уништи штедната светилка доколку пробате! Димерот е наменет само за обичните (волфрамови) светилки.

Борче, јас имам дома CFL светилки. Не сакам да ги димувам, ама интересно е ова со ЛЕД диодава што осветлува навечер, сакам да го направам. Што мислиш дали ќе работи??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Работи 100% ете јас го испробав и со повеке диоди...  ;)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Ми се имаше расипано регулаторот на една ламба за на бирото, па решив да ја искористам оваа шема да ја наперавам. Излезе супер!

Ставив ЛЕД од 3мм и мислам дека подобро излезе отколку со 5 милиметарска ЛЕД. Неа ја ставив каде што има сино кругче на сликата, под регулаторот.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PIC 16F84A Stepper Motor controller
« Reply #28 on 19.09.2010, Sunday, 23:27:58 »
а може мотор т.е. вентилатор од 170 Квати да се контролира!????
Те бре чоек што ќе правиш со толку јак вентилатор :o.Ќе правиш вештачки урагани и торнада ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PIC 16F84A Stepper Motor controller
« Reply #29 on 19.09.2010, Sunday, 23:29:40 »
правам со вујко ми еден котел!! :P :P