Author Topic: Наједнoставен регулатор за светилки (димер)  (Read 10861 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Наједнoставен регулатор за светилки (димер)
« Opened on 04.05.2010, Tuesday, 22:01:33 (Edited 05.05.2010, Wednesday, 18:42:32) »
Ова е наједноставната можна изведба на регулатор за светилки по дома (димер). Следува шемата и една изведба без плочка и директно на прекинувач бидејки е супер мало :)

ВНИМАВАЈТЕ! Овој проект работи на 220V. Не го монтирајте без да ја исклучите струјата (и проверете со фазомер дали сте го погодиле осигурувачот) пред да го монтирате уште еднаш!





Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
БТ139 колку пари е да се купи?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Сите делови заедно се околу 100 денари мислам.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Само поголема моќност од 100W јас не би ставал на овој димер без ладилно тело на BT139 ;).

На ист начин може да се изведе и терморегулатор за леткум, јас барем така работев со еден евтин леткум до пре едно 3, 4 години ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Па без ладилно тело ~ 200W максимум (јас го работам на толку и малку грее но не премногу за да прави проблеми). За дома е доволно, но ако имате лустер со повеќе сијалици обавезно заштрафете макар некое парче лим 3 на 3 см.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Наједнoставен регулатор за светилки (димер)
« Reply #5 on 05.05.2010, Wednesday, 17:58:55 (Edited 05.05.2010, Wednesday, 18:01:43) »
Ми текна еден интересна идеа и ја направив и изгледа супер. Значи земате високосјајна сина лед диода (од прозирните) и ја ставате (ја лепите со топла пластика) од задната страна на прекинувачот да „гледа“ во некоја од дупките што се (видете ја сликата на прекинувачот свртен одназад погоре). Значи во некоја од тие дупки лепите сина ЛЕД и според долната (дополнета) шема правите кул ефект: кога не свети светилката свети околу прекинуачот сино и кога ја зголемувате / намалувате сјајноста на светилката ЛЕД диодата работи обратно т.е. ја намалува и зголемува сјајноста (најјака сјајност има кога не свети главната светилка). Одлично да не го барате прекинувачот во темнина!!! Шемите и слика од направеното ставено на зид:



Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, многу корисно е тоа со диодата ;), и го имам направено ;), особено навечер ако го бараш купатилото... хахахахахха :D :D :D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Интересна работа, само да работеше на неонки :)
Низ станов само неонки имам немам со волфрамово влакно.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Еј, кога спомна неонки и штедни светилки. За сите: Овој димер не е наменет за регулација на неонки или штедни светилки (CFL)!!! и или нема да работи или ќе ја уништи штедната светилка доколку пробате! Димерот е наменет само за обичните (волфрамови) светилки.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
НАПОМЕНА

да не дојде до недоразбирање на секој прекинувач се носи фаза на влез и излегува од излез фаза а нулата во овој случај доаѓа преку светилката,
никако на прекинувач да не се носи дирекно фаза и нула затоа што ќе настане краток спој

Инаку пофалби за Борче за димерот особено за оној со диодата и прашање дали може да работи со сите бои на диоди на пример со црвена ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
НАПОМЕНА
Инаку пофалби за Борче за димерот особено за оној со диодата и прашање дали може да работи со сите бои на диоди на пример со црвена ?

Фала богу дека може ;). Кај мене диодата е бела, од оние ко што имаат запалките ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Наједнoставен регулатор за светилки (димер)
« Reply #11 on 06.05.2010, Thursday, 02:24:53 (Edited 10.12.2010, Friday, 01:21:29) »
eve podobar triak i se uprostuva semata
Z33MK

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Да, со овој немора да се вградува дијакот BR100 но не знам кај нас дали може да се купи.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: Наједнoставен регулатор за светилки (димер)
« Reply #13 on 23.05.2010, Sunday, 22:01:21 (Edited 23.05.2010, Sunday, 22:14:02) »
Здраво борче
Само да прашам дали можи да се искористи димеров за регулација на лемило?
И дали ке има некоја последица ако се променат страните на фазата и нулата и обратно кога ке го уклучувам лемилото во штекер ???

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
За да ставам 2-3 LED, како да ги врзам сериски/паралелно и колку треба да се намали вредноста на отпорникот?