Author Topic: За кои професии треба да се има и радиоаматерска диплома ?  (Read 4354 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За кои професии треба да се има и радиоаматерска диплома ?
« Opened on 21.12.2011, Wednesday, 00:37:15 (Edited 21.12.2011, Wednesday, 19:43:24) »
извинете, моја грешка. Антената е за кратки бранови, односно за 7 и 21МХз

Ама не ми е јасно, за што би ја користела војската таа антената batka што ја спомна, за радио-аматерство? Па нели само на цивили им е дозволено да бидат радио-аматери, или грешам?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
грешиш друже, радиоаматери не се само цивили, тоа е за сите. NASA има радиоаматерска станица за комуникација со земјата, секој пилот што вози цивилен или воен авион е радиоаматер. Ако си заприметил на авионите на поранешен МАТ имаше Z3 ознаки, на воените авиони исто
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аха, ОК, не сум знаел ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
за кои професии треба да се има и радиоаматерска диплома ?
« Reply #3 on 21.12.2011, Wednesday, 15:30:11 (Edited 21.12.2011, Wednesday, 15:46:48) »
извинете, моја грешка. Антената е за кратки бранови, односно за 7 и 21МХз

Ама не ми е јасно, за што би ја користела војската таа антената batka што ја спомна, за радио-аматерство? Па нели само на цивили им е дозволено да бидат радио-аматери, или грешам?


Izvinete za latinicata!Nemam moznost da smenam kirilica ;D

Ako procitavte vo postot imav crtez i podatoci za W3DZZ kako i za kos dipol.AT 5 e antena koja moze da se koristi od 500 Khz do 30 Mhz.Toa se postignuva so trapovite ili so izdolzuvanje ili skratuvanje na antenata.Znaci,ne se raboti za amaterska ili profesionalna antena ( vprocem takvi anteni veke kako klasifikacija ne postojat,bidejki veke i amaterite imaat *profi* anteni ;D)Se raboti za KT sirokopojasna antena! Edna od podobrite KT anteni.Ima prifatliv SWR  i se podesuva mnogu dobro so antenskata kutija koja doadja so nea.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Z31GH ова интересно е, значи космонаутите, пилотите на борвените и цивилните авиони се радиоаматери, молимте пиши кои уште од професиите се и радиоаматери?

73
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Dx ер не се сите радио-аматери,некои се и професионалци.Има и радио-аматери - аматери и радио аматери,ама чија професија се поклопува со одржување врски,комуникација на разни нивоа итх.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да да па на тоа  и мислам, не викам дека радиоаматер треба да биде космонаут, туку кои други професии освен пилоти и космонаути треба да имат познавање или да бидат радиоаматери
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
да да па на тоа  и мислам, не викам дека радиоаматер треба да биде космонаут, туку кои други професии освен пилоти и космонаути треба да имат познавање или да бидат радиоаматери

Радио-аматери има лекари,наставници,психолози,знам еден  психијатар,пекар и машиновозач.Од сите професии.На ЦБ банд во УСА има куп камионџии,ученици,дедовци,баби,ренџери,терачи на коњи... ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да да па на тоа  и мислам, не викам дека радиоаматер треба да биде космонаут, туку кои други професии освен пилоти и космонаути треба да имат познавање или да бидат радиоаматери

Радио-аматери има лекари,наставници,психолози,знам еден  психијатар,пекар и машиновозач.Од сите професии.На ЦБ банд во УСА има куп камионџии,ученици,дедовци,баби,ренџери,терачи на коњи... ;D ;D

во ред е тоа, но, лекарите и адвокатите не важат дека се блиски со радиоаматеризмот за разлика од космонаутите кои важат за блиски. Сега од колегата дознав и за пилотите. Ме интересира кои уште професии се блиски со радиоаматеризмот ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
врскарите во војската :)
сите се радиоаматери и работаат на одржување на радио врските (од поправка на репетитор па до зборање на токи воки :))

за да добиеш дозвола за капетан на брод МОРА да имаш положено радиоаматерски испит од А класа (така беше последно барем)


Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па, ти кажав- сите можни ! Има рибари на бродчиња,имам QSL карта од капетан на брод,од авто механичар ,од планинари,извидници,пекари,медицински сестри......да се чудиш- сите професии се опфатени.Радио-аматери има насекаде и (освен кај нас :D :D :D) на сите им е мило да кажат дека се  радио-аматери.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
за кои професии треба да се има и радиоаматерска диплома ?
« Reply #11 on 21.12.2011, Wednesday, 19:06:12 (Edited 21.12.2011, Wednesday, 19:08:45) »
Точно така, Пилотите и космонаутите одат на обука за радиоврски која е задолжителна за нив. и тие имаат право да работат до 250 гхз, што значи сите фреквенции вклучувајќи ги и радиоаматерските фреквенции. Имаше авион на МАТ со ознака Z3AAA убаво го паметам.

Споено мислење: 21.12.2011, Wednesday, 19:08:45
А сте знаеле ли дека TITANIC имаше повикувачки знак MGY и двата врскари беа радиоаматери који ја пренесија SOS пораката преку телеграфија дека бродот тоне, aма мислам дека е најпаметно за овие муабети да отвориме нова тема
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Точно така, Пилотите и космонаутите одат на обука за радиоврски која е задолжителна за нив

еее па тоа ми беше зборот, бараме професии кои имаат и радиоаматерско во нив, значи мора да се радиоаматери, а лекарот и адвокатот и немора :D ;D да е радиоаматер
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,сега да не мешаме работи! Радио-аматер  е аматер кој ја сака радио техниката и тој може да има било каква професија!!
А,професии за кои зборувате ,сепак се блиску до професионалците! Има професии кои мораат да знаат и да се запознаени со телеграфија,познавање уреди,остварување на врски,потоа познавање на кодекс на врски итд. Да почнеш од полицајци,пожарникари,па до таксисти итд.Тоа се професии на кои им треба познавање од радио-врските,ама не значи дека се тие радио-аматери.Не мешајте радио-аматеризам со професии.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Е,сега да не мешаме работи! Радио-аматер  е аматер кој ја сака радио техниката и тој може да има било каква професија!!
А,професии за кои зборувате ,сепак се блиску до професионалците! Има професии кои мораат да знаат и да се запознаени со телеграфија,познавање уреди,остварување на врски,потоа познавање на кодекс на врски итд. Да почнеш од полицајци,пожарникари,па до таксисти итд.Тоа се професии на кои им треба познавање од радио-врските,ама не значи дека се тие радио-аматери.Не мешајте радио-аматеризам со професии.
добро...

муабетот меѓу мене и Z31GH беше околу професионалците кои мора да положат и за радиоаматери.

иначе да, секако и хигиеничарот и претседателот може да се радиоаматери, тоа не го спориме
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.