Author Topic: зашто електроника???  (Read 6344 times)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: зашто електроника???
« Reply #30 on 22.12.2010, Wednesday, 19:33:06 »
Првпат се запознав со електрониката 7-мо - 8-мо, кога по физика за задача добивме да направиме проект со сијалички, поврзани паралелно и сериски. Кога го предадовме проектот, наставничката ме праша дали сакам да одам на натпревар и јас прифатив, направив еден аларм и со него го освоив првото место на локалниот натпревар. После бев и на државен каде што освоив 6-то место. После тоа паузирав со електрониката некое време, поточно една година, не знам зошто, но ѝ се вратив во втора година, кога на училиште имавме пракса. Дури тогаш научив некои работи, за кои сум немал поим дотогаш. Иако сега во трета пракса имаме автоматика и енергетика, јас си продолжив да се занимавам со електрониката и не мислам да ја оставам ;D.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: зашто електроника???
« Reply #31 on 22.12.2010, Wednesday, 19:46:10 »
Ако ви кажам јас нема да верувате, затоа краток ќе сум :)
првпат со електроника се запознав кога имав 4-5 години
знам тогаш имавме 2-3 ламбаши телевизори дома кој не работеа, па зедов ги растурив и со ламбите си играв, пред се убаво пукаа не оти знаев јас шо се тоа :)
после тоа негде кон 3-4 оделение почнав со моторчиња да си играм и со отпорници, тогаш забележав дека отпорникот сериски со моторот намалува брзината, не знаев јас дека прави пад на напон..........
после тоа негде во 5-6 незнам точно кое оделение кога почнав по интернетот да се движам
почнав малку поактивно со електроника, татко ми ми донесе од германија едно лемило и паста за лемење, а јас успеав да најдам од кај едни пријатели дискетни единици, па ги растурав и вадев делови (кој се уште ми стојат така ), па почнав да се самоедуцирам дека од кај мене од фамилија нема никој електроничар, па читаф книги меѓу кои „TV prirucnik za vas“
кај шо имаше убаво објаснето за некои делови па така да почнав и да ги разбирам шемите малку што е што ... па се до ден денес каде што се занимавам со микроконтролери :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #32 on 22.12.2010, Wednesday, 20:35:40 (Edited 22.12.2010, Wednesday, 20:37:33) »
На мене изгледа ми било предодредено да се занимавам со електроника. Од предшколкска возраст ме интересирало, иако дома не сум имал некој да работи со тоа.
Прво, сум почнал со растурање. Радија, грамофони, се тоа имам „поправано“, и притоа многу пати ме има дрмано струја...
Кога тргнав во школо ми купија од Бугарија комплет се викаше „електро пионир“ - имаше моторче, зујалка, сјаличка, прекинувач, и ситни работи и се правеа некакви кола.
Јас секако ги комбинирав со компонентите извадени од радијата и се обидував да направам нешто.
После тоа во 5-то одделение се запишав на секција по електроника и таму почнав „посериозно“ со предавателчиња, детектори, напојувања...
Некаде кога бев 7-мо одделение (1996) го открив Емитер кој ми беше еден вид патоказ, и од тогаш до денес само неколку броја имам пропуштено, а доста склопови кои сум ги изработил се од таму.

Инаку ги имам книгите „Мала школа електронике“ и „Радиоприемници“, а ја имам и шемата за АМ предавателот за која зборувавте.

Батка: Знам за тие транзистори кои ги наведе, само јас кога ги барав да правам (негде 1993 год) веќе не се произведуваа.  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: зашто електроника???
« Reply #33 on 22.12.2010, Wednesday, 20:48:13 »
Инаку ги имам книгите „Мала школа електронике“ и „Радиоприемници“, а ја имам и шемата за АМ предавателот за која зборувавте.
Би било супер ако ја ставиш на форум
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #34 on 22.12.2010, Wednesday, 20:52:51 »
Инаку ги имам книгите „Мала школа електронике“ и „Радиоприемници“, а ја имам и шемата за АМ предавателот за која зборувавте.
Би било супер ако ја ставиш на форум

Обавезно ја ставам, штом отидам до работилницата  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: зашто електроника???
« Reply #35 on 23.12.2010, Thursday, 23:45:59 »
Ај јас сега, епа вакаа, со електроника почнав да се занимавам во 5-6 одделение, под таа електроника спаѓаа лед диодите и електромоторчињата кои што ги обожавав и го растурав секое радио со касети само за да извадам електромоторче па макар и радиото да е исправно со нив правев секакви склопчиња, потоа почнав со ламбички почнав да ставам на точакот со батерија и прекинувач, потоа во 7-8 одделение почнав со поозбилна електроника кога на школо почнавме да правиме склопови на плочки кои воглавно беа со еден или два кондензаторчиња 2-3 отпорници и лед диоди потоа почнав да експериментирам со нив и ми беше многу интересно, една година паузирав се додека не дојдов 2ра година техничко каде што се запознав со елементите и нивната функција па почнавме со склопови паа почнав и низ дома сам и сега се усовршив, иако сега на пракса учам автоматика и автоматизирани процеси електрониката не планирам да ја запоставам, таа е веќе дел од мојот живот...... што да каже човек а да не заплаче....... :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: зашто електроника???
« Reply #36 on 24.12.2010, Friday, 01:11:13 »
Ако ви кажам јас нема да верувате, затоа краток ќе сум :)
првпат со електроника се запознав кога имав 4-5 години

Јас знам дека јас на таа возраст со електромоторчиња си играв, напред назад, поспоро (со помалку батерии ;D), побрзо (со повеќе батерии ;D) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: зашто електроника???
« Reply #37 on 24.12.2010, Friday, 01:27:57 »
Ако ви кажам јас нема да верувате, затоа краток ќе сум :)
првпат со електроника се запознав кога имав 4-5 години

Јас знам дека јас на таа возраст со електромоторчиња си играв, напред назад, поспоро (со помалку батерии ;D), побрзо (со повеќе батерии ;D) ;).

тоа ми беше пронајдок на годината, додека најдам првин на колку батерии работи изгорев неколку (која будала би ставил моторче на SMPS напојување за халогенки???) па после неколку изгорени моторчиња најдов дека работи на батерија од “тие коцкастите„ или 4,5V што се (ги има ли и денес да се продаваат тие???) па напред-назад, па поврзување на батерии и мерење напон на нив...ехеее...времиња беа тоа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #38 on 24.12.2010, Friday, 01:55:53 »
Ако ви кажам јас нема да верувате, затоа краток ќе сум :)
првпат со електроника се запознав кога имав 4-5 години

Јас знам дека јас на таа возраст со електромоторчиња си играв, напред назад, поспоро (со помалку батерии ;D), побрзо (со повеќе батерии ;D) ;).

тоа ми беше пронајдок на годината, додека најдам првин на колку батерии работи изгорев неколку (која будала би ставил моторче на SMPS напојување за халогенки???) па после неколку изгорени моторчиња најдов дека работи на батерија од “тие коцкастите„ или 4,5V што се (ги има ли и денес да се продаваат тие???) па напред-назад, па поврзување на батерии и мерење напон на нив...ехеее...времиња беа тоа...
Ги има ги има,ѕирни по пазариве и во овие продавнициве по големки што се,веро,тинекс,супер тинекс и ќе најдеш.А имаш мислам дека и во тобако :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #39 on 24.12.2010, Friday, 02:29:03 »
Ако ви кажам јас нема да верувате, затоа краток ќе сум :)
првпат со електроника се запознав кога имав 4-5 години

Јас знам дека јас на таа возраст со електромоторчиња си играв, напред назад, поспоро (со помалку батерии ;D), побрзо (со повеќе батерии ;D) ;).

тоа ми беше пронајдок на годината, додека најдам првин на колку батерии работи изгорев неколку (која будала би ставил моторче на SMPS напојување за халогенки???) па после неколку изгорени моторчиња најдов дека работи на батерија од “тие коцкастите„ или 4,5V што се (ги има ли и денес да се продаваат тие???) па напред-назад, па поврзување на батерии и мерење напон на нив...ехеее...времиња беа тоа...

Еј, да тие батериите коцкасти беа најдобри за експериментирање... :) имаа убави изводи можеше лесно да се врзе жица за нив.. Неколку пати ми се случувало да ја оставам краткоспоена преку некоја жица и утредента да ја најдам празна..

Инаку сега се сетив, како мал пронајдок ми беше кола, имаше моторче и јас направив да оди и напред и назад со 2 микропрекинувачи (со „мирни“ и „работни“ контакти).
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: зашто електроника???
« Reply #40 on 24.12.2010, Friday, 03:18:13 »
да да, тие батерии ми беа основна “опрема„ за напојување додека не го направив мојот прв стабилизатор :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: зашто електроника???
« Reply #41 on 24.12.2010, Friday, 10:21:37 »
Ааа и заборајв да ми кажам, во 7мо одделение растурив едно појачало од антена и во кутијата го оставив трансформаторчето но без грец уствари сите елементи ги исфрлив и си го оставив само трафото внатре на излез добив многу волти, незнаев да измерам аама кога ке ставев диода гореше, работеше добро со сијалица од камион..и ден денес така стои

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: зашто електроника???
« Reply #42 on 24.12.2010, Friday, 13:37:35 »
да да, тие батерии ми беа основна “опрема„ за напојување додека не го направив мојот прв стабилизатор :D

Море јас уште во старт го земав адаптерот од нинтендото ;D. Си викам „што ќе купувам батерии цело време, повеќе пари за сладоледи ќе имам“, хахахахахаах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: зашто електроника???
« Reply #43 on 24.12.2010, Friday, 23:30:36 »
Ааа мислиси дека само ти  :D и јас така дури го прегорив и после си купив од заштедата друг и тоа со регулација :P

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #44 on 25.12.2010, Saturday, 01:23:17 (Edited 25.12.2010, Saturday, 01:25:13) »
Еве ја шемата за АМ предавателот што го баравте:



А овде се упатствата за работа:
Code: [Select]
http://www.box.net/shared/cy2b155e59
Во вториот фајл има и шема за АМ приемник (од истиот прирачник е), ја скенирав и неа бидејќи таму е опишано како се прави калемот (а може некој ќе сака да направи и АМ приемник, што знам  :)).
Life is too short to remove USB safely ..