Author Topic: зашто електроника???  (Read 6340 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #15 on 21.12.2010, Tuesday, 14:02:16 (Edited 21.12.2010, Tuesday, 14:04:58) »
со електроника т.е. со аналогната кога беше "најжешка",се запишав на Народна Техника,тогаш се имаше таму во однос на денес што немаат ништо интересно(за жал >:()Од второ полугодие на 2 одделение се запишав таму,почнавме одма да правиме склопчиња.Па прво нешто електроничар што треба да го има е напојување со еднонасочен напон,тоа ми беше прв проект.Одвај го чекав моментот да започнам со 5-то одделение и да почнам да се натпреварувам.Електроника незнам зашто избрав,но јас си претпоставувам кога отидов со мајка ми во Народна Техника одма во училницата за електр. влегов.А да ставам предмети разни во штекери,немам такво нешто правено. ;DМене ми било страв да работам со наизменична струја дека еден ден го буткав утикачот од едно старо радио и ми пукна,па затоа и до ден денес се плашам(не до толку).Не сега да не брцнам утикач во штекер туку да поправам некоја работа.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: зашто електроника???
« Reply #16 on 21.12.2010, Tuesday, 15:36:20 »
интересно, значи во 8мо по ОТО сте работеле електроника? Дали има некој на форумот, кога правеа АМ предаватели по во 8мо одделение?

Мислам дека во тие кит комплетите немаше АМ предаватели... барем мислам, не ме земајте за збор, или јас постара генерација сум, па за мене немало :S.
имаше такви предаватели за тие што беа 8мо одделение во 1997/98 година.
После тоа веќе немаше АМ предавател во комплетите

Имаше,имаше... Ја превзедовме таа шема од хрватски школски учебник.Тие во ЈУ беа многу напред,осовено Средното техничко во Загреб и Вараждин.Сите мислите дека можеби Словенците беа * перјаницата* во екс-ЈУ,ама јас тврдам дека хрватите имаа подобар образовен систем ;DЈас сум *крив* за таа шема ;),која Дх-ерот упорни ја бара.Имам во подрум некои хрватски книги од тоа време,ама треба да барам.Со еден транзистор мислам беше,имаше калем со 2 намотки.... Јас македонската електроника ја воведов во осмо одделение далечната за вас 1990 година,кога во комплетите за 8-мо одделение НТ Велес ,за прв пат стави електронска плочка и делови со кои на универзалната плочка се правеа 4 уредчиња.Тоа беше сензација (верувајте! :D :D :D) и за пошироката *околина*.Хрватите и Србите имаа конструкторски кутии за работа,а ние имавме комплет*еден за еден*-значи секој ученик имаше своја плочка и делови.Имавме среќа,малку не спонзорираше ЕУРОТЕК од Алдинци со плочките,делови од Турција,Бугарија и Русија( да! ;D ;D ;D) земавме. Иначе јас почнав со комплетот РК 160 од ПК *Никола Тесла * од Белград со некои 9 години и бев кај братучед ми во Белград еден месец за распуст и посетував курс.Тоа беше некаде  1972-3 година,не се секавам баш!  :( Кутијата беше со шасија од лесонит ,со дупки,на кои се монтираа федерчиња и на нив се вметнуваа изводи од електронски елементи.Книгата беше * Мала школа електронике*,првите изданија ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #17 on 21.12.2010, Tuesday, 16:32:15 »
ја имам таа книга,првиот дел.
Еве слика

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: зашто електроника???
« Reply #18 on 22.12.2010, Wednesday, 14:37:27 »
ја имам таа книга,првиот дел.
Еве слика

Епа ако е добра, дај да ја скенираме ;) (преку PM ќе се договориме ;)).

Sorry за off-topic дискусија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #19 on 22.12.2010, Wednesday, 14:41:41 »
па може,ако имаш време.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: зашто електроника???
« Reply #20 on 22.12.2010, Wednesday, 15:07:23 »
имам јас некоја ваква книга во пдф треба точно да проверам да не е оваа, да не се мачите бадијала
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: зашто електроника???
« Reply #21 on 22.12.2010, Wednesday, 16:05:10 »
За кое издание се работи?! ;D Мојата беше 1971 година :D :D :D :D :D :D :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: зашто електроника???
« Reply #22 on 22.12.2010, Wednesday, 16:10:58 »
Мојата е со некој интегрални на слика не е таа што ја покажа погоре
оваа е мојата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: зашто електроника???
« Reply #23 on 22.12.2010, Wednesday, 16:14:43 »
Ова е Девил многу поново издание.Овие првите имаа и ламби (докупив некој КИТ со една ламба!),ама не и интегрални кола,само транзистори и тоа најчесто АФ261,271,АС530,540,550...... ;D ;D ;D Знае ли некој нешто за овие транзистори!? Срам да Ви е- не знаете???? ;D ;D ;D ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: зашто електроника???
« Reply #24 on 22.12.2010, Wednesday, 16:25:43 »
се тоа германиумски се :)
гледаш дека и ние знаеме
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #25 on 22.12.2010, Wednesday, 16:39:36 »
Девил книгава од каде ти е?дај стави линк да ја симнам.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: зашто електроника???
« Reply #26 on 22.12.2010, Wednesday, 16:50:22 »
Ова е Девил многу поново издание.Овие првите имаа и ламби (докупив некој КИТ со една ламба!),ама не и интегрални кола,само транзистори и тоа најчесто АФ261,271,АС530,540,550...... ;D ;D ;D Знае ли некој нешто за овие транзистори!? Срам да Ви е- не знаете???? ;D ;D ;D ;D

Како не знаеме, АФ261 е германиум транзистор и тоа за висока фреквенција 8)



Во врска со темата,  и јас се заразив најмногу со електроника од тој комплетот по ОТП.
Најпрво почнав со (многу) едноставни работи,  првата работа што ја направив беше електрично коло со батерија од 4,5 волти, прекинувач мрзливец и сијаличе за батериска лампа  ;D ;D ;D и ова се случи кога имав 8 години.

Сакав истото да го направам за 220 волти (со поголема сијалица) ама татко ми не ми дозволи  :D :D :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: зашто електроника???
« Reply #28 on 22.12.2010, Wednesday, 17:14:22 (Edited 22.12.2010, Wednesday, 17:29:17) »
За првото издание на комплетите по ОТП сите шеми ,слики,скици беа цртани на рака со рапитографи.Да ја споменам првата петорка : Јулијана ,Роза,Мила,Владо и мојата маленкост. Ги * везевме * тетратките три месеци х 10 часа дневно!!!  Идеите за шемите,поставеноста,осмислувањето и конечно готовите модели беа мои.Дизајнот беше на Роза и Владо (архитекти се! :D ;)) ,а ментор ни беше г.Крсте Василевски,мој пријател кој беше Инспектор по предметот ОТП на ниво на Македонија.Прва званична промоција направивме во Скопје во просториите на НТ во Карпош ( на Партизанска) .Имаше * неверници* ,како дете не може тоа да го сработи за два часа,де ке се изгореле ;D,де немало доволно штекери во училниците :D :D :D.Донесовме две деца од Велес( едното беше шесто одделение ,а девојчето осмо!!!) Тие за 40 мин. го направија мигавецот!! Момчето сега работи во СК во ТЕАК Макпетрол (електроинжинер),а девојчето е магистер по економија ! (Колку да се знае!!! ;D ;D ;D ;D)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #29 on 22.12.2010, Wednesday, 18:11:42 »
a првата книга
Code: [Select]
http://pic.mk/?v=photo01292945775.jpg е во план да се постави... И ако сте во можност другите делови од "Mala skola elektronike" ...