Author Topic: Еволуција на Македонскиот денар  (Read 1555 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Бидејќи според мое слободно убедување повеќето од колегиве се од помладата генерација еве како изгледаа банкнотите кога се осамостои нашата татковина Република Македонија .

Code: [Select]
http://money.mnogoo.mk/mk/galleries/makedonski-denar

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Бидејќи сум колекционер на стари банкноти повеќето ги имам во мојата колекција :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Даааааа, имаше порано банкнота од 25 денари ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ова беа бонови, така ги викаа
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Да, и имаа квалитет како да се штампани на лист од тетратка ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ееее ја памтам таа 20-денарката порано кај баба ми си имав играно со такви пари :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Еволуција на Македонскиот денар
« Reply #6 on 13.02.2011, Sunday, 12:48:33 (Edited 13.02.2011, Sunday, 12:59:42) »
pecatenje pari e skapa rabota,nekoi od tie knizni pari bea falsifikuvani od UCK i sega gi prodavaat na EBAY kako kosovski pari so prepecatka,stvarat iluzuja deka imale valuta za vreme vojnata i na naivnite im prodavaat takvi kako" raritati"do koga drugi ke se bogatat na nasa smetka
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еве ја таа црвената пара за која бугарките се продаваа, кога викавме дека една бугарка можеш да ја имаш за една червена
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
cervenata bese od jugoslavija 10000dinari
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
cervenata bese od jugoslavija 10000dinari

Да да, во право е, така беше, кога ќе дојдеа Југословени во Бугарија, прашуваа само колку за „чрвени“ се „дава“ (да не искористам некој друг термин кој е неадекватен за на форумов ;D), и ќе им речеа, една, две, три „чрвени“... колку и да била моменталната цена на „пазарот на трудот“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."