Author Topic: зашто електроника???  (Read 6299 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
зашто електроника???
« Opened on 21.12.2010, Tuesday, 00:48:31 »
ме интересира зашто се станале баш електроничари, зашто сте одбрале баш електроника, а не некоја друга област на занимање (музичари, компјутерџии т.е. “хакери„), знам дека некои не се само електроничари, него се занимаваат и со други работи (како мене, се занимавам со столарија, електроника, електрика, механика) и од кога сте почнале да се занимавате со електроника.
Јас почнав од 6-7одд кога брат ми стигна во коце 2ра година и ми носеше плочки, ми кажуваше некои интересни работи за електрониката, па почнав да си експериментирам со сијалички некои и електромагнетот од 8мо одд што го имаше направено и како си поминуваше времето си засакав електроника и почнав сам да си правам некои плочки, да разбирам шеми, кое делче како се поврзува, па си правев некои безвезни работи со 555ка, бројачи и лед диоди (ептен сакам лед диоди, може да се каже дека секој ден наоѓам нивна примена...само немам пари за да купам па да направам тоа што сакам... :( ). а електроника сакам затоашто со малце мислење може да направиш многу корисни, интересни работи, кога чепкам електроника си се опуштам, колку и да сум напнат, електрониката ме опушта најдобро (и возење точак, ама која будала вози точак ова време???) и заради тоа сум електроничар, па која е вашата приказна зашто сте станале електроничари???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: зашто електроника???
« Reply #1 on 21.12.2010, Tuesday, 00:50:44 »
Лелееееее, од кај да почнам, од електрониката или од музиката... дека поврзани беа, затоа :S.

Премногу има, некогаш друг пат ако се најдеме ќе ви раскажам ако сакате ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: зашто електроника???
« Reply #2 on 21.12.2010, Tuesday, 00:53:03 »
ај де, пиши тука...па кога ке се видиме детали ке раскажуваш...  ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #3 on 21.12.2010, Tuesday, 01:07:31 »
Ја напишав во "запознавања... " инаку и јас сакам да возам бицикла, или точак, како сакте...   :) :) :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #4 on 21.12.2010, Tuesday, 01:07:37 »
Jaс слично сум како Бојан ;D.Јас од 5-то одд почнав со електрониката,ептен ми беа интересни „глупостите“ што спаѓаат во електрониката,а да не правиме муабет за ЛЕД диоди :D.Исто и на мене,братучед-ми ми даваше некои плочки,од порано што му останале од тие комплетите по ОТП,па нешто сам се учев(99% самоук :D),ептен малце татко ми,ми објаснуваше некои основни поими(да не ставам шајки у штекер и да ги фаќам со раце :D :D).По право,татко ми е електротехничар-инсталер,па така шат пат и по малце „генетски“ ми влегло ама па различно хах.Ехх ја електроничар уште од мал сум,кога сите лепеа чамци и кајчиња во 5-то одд,ја правев трепкачи со ЛЕД,па тие „детектори“ на влажност...Еееептен добра наставничка имав во основно,која ни предаваше отп.Цело време ми даваше да си влагам таму у кабинет,па ќе затворам врата,ќе распалам тоа лемилицата и терам да праиме астабилни мулти вибратори хах :D.Ептен добро,на крај на 8-мо ми имаше дадено 3 тона делови,овие отпорничиња од 470 оми,транзистори BC547-548 мал милион ми имаше дадено,а па за ЛЕД да не ви зборам :D.Сепак интересна наука е,и не престанува да те изненадува(кога ќе те мавне струја :D),секогаш наоѓаш интересни проекти-предизвикувачки,ова за мене што да ми влезе у мозок,не излага дур не го направам :D.Е тек после станав „мањак“ по ова high voltage shit-овите :D,ептен и тоа е интересно,ама за кого како,некој има „језа“ да не го мавне/лупне струја,ама па за мене тоа правило не важи,ја терам...Тоа сплит трансформаторите мајката им ја еб*вам,до сега може имам изгорено едно 50 такви,и па не ми доаѓа памет хах ;D.Интересно е,кај и да се свртиш е електрониката,ако ти влезе „чивијата“ нема бегање. ;) ;D А фатиш леткум у рака,не го пушташ така лесно. ;) Ете ја мојата кратка сторија,иначе кога ќе има форумска збирнака,има да се отепаме до 5 сабајле од раскажување ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: зашто електроника???
« Reply #5 on 21.12.2010, Tuesday, 01:33:34 »
ептен малце татко ми,ми објаснуваше некои основни поими(да не ставам шајки у штекер и да ги фаќам со раце :D :D)

хахахахахахаахах ;D ;D ;D ;D ;D ;D... и мене исто ми викаа... хахахахаахахахах ;D ;D ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #6 on 21.12.2010, Tuesday, 01:38:55 »
ептен малце татко ми,ми објаснуваше некои основни поими(да не ставам шајки у штекер и да ги фаќам со раце :D :D)

хахахахахахаахах ;D ;D ;D ;D ;D ;D... и мене исто ми викаа... хахахахаахахахах ;D ;D ;D
Море ќути што се неам правено,мене господ ме чува хах ;D.Како мал едно 10 комада од оние малине моторчиња,во колички што ги има,на 4,5 волти што работат,е на тие џигерите им ги извадив,све у штекер лупај ги :D(ѕвер),ќе поврти 3-4 секунди и ќе се скува ;D,остај што ќе пукне,и што има опасност од струја него и ѕидот црн го правев,е за тоа на дебело плаќав аххахаха ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: зашто електроника???
« Reply #7 on 21.12.2010, Tuesday, 02:22:53 »
хахаха со тоа шајките ме потсети...значи мајка ми и баба ми кај нас правеле торта, и мешалките ги извадиле и ми ги дале јас да ги лижам (мајка ми ми има кажувано, па затоа вака пишувам), сум ги излижал и фаќање мешалките у штекер...и среќа мешалките се допреле една со друга и направиле спој, мене не ме степало струја... :D електроничар уште од мали нозе :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #8 on 21.12.2010, Tuesday, 02:28:35 (Edited 21.12.2010, Tuesday, 02:30:07) »
за мене најголема среќа и детска радост било ставање на предмети во штекер, што ќе ми дојт при рака и мавање на играчки од земја(патос). За играчките и така и така, ама за штекерите имам одено 3 дена со модри раце-така ми имаат кажано моите, не се сеќава, а и  сега може д се најде некој зафрлен штекер(за некој регал) лепен со салотејо од поширокине, со повеќе слоеви  :D :)
А да, животна желба ми беше да ги ставам иглите од баба ми во еден трофазен штекер, ама сега имат радијатор-за парно пред него  :(

Offline Sajko

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #9 on 21.12.2010, Tuesday, 11:52:36 »
Мене ме интересираат општо сите гранки: електроника, електрика, механика, информатика, возење, машинистика, столарија, лимарија.........
Кога требаше да се запишам средно од дома ми викаа за економско или гимназија, орце николов.. ама самиот си избрав ПТТ.
R135
└┼┼┤
  246

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: зашто електроника???
« Reply #10 on 21.12.2010, Tuesday, 12:15:45 »
и јас се запознав во 8 оделение со електрониката и одма ми стана интересна,кога дојде време да се запишувам во средно сакав во гуц да се запишам мехатроничар,ама моите не ме пуштија,па си се запишав ел. и телекомуникации во птт.Од електорникава највише со аудио техника а во последно време се заразив и со микро контролериве па ке видиме следно шо ке биде  ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: зашто електроника???
« Reply #11 on 21.12.2010, Tuesday, 12:25:41 »
интересно, значи во 8мо по ОТО сте работеле електроника? Дали има некој на форумот, кога правеа АМ предаватели по во 8мо одделение?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: зашто електроника???
« Reply #12 on 21.12.2010, Tuesday, 12:58:03 »
интересно, значи во 8мо по ОТО сте работеле електроника? Дали има некој на форумот, кога правеа АМ предаватели по во 8мо одделение?

Мислам дека во тие кит комплетите немаше АМ предаватели... барем мислам, не ме земајте за збор, или јас постара генерација сум, па за мене немало :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: зашто електроника???
« Reply #13 on 21.12.2010, Tuesday, 13:11:45 »
интересно, значи во 8мо по ОТО сте работеле електроника? Дали има некој на форумот, кога правеа АМ предаватели по во 8мо одделение?

Мислам дека во тие кит комплетите немаше АМ предаватели... барем мислам, не ме земајте за збор, или јас постара генерација сум, па за мене немало :S.
имаше такви предаватели за тие што беа 8мо одделение во 1997/98 година.
После тоа веќе немаше АМ предавател во комплетите
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: зашто електроника???
« Reply #14 on 21.12.2010, Tuesday, 13:39:25 »
Кога требаше да се запишам средно од дома ми викаа за економско или гимназија, орце николов.. ама самиот си избрав ПТТ.
Мој чоек :D ;) 8)
If you're good at something, never do it for free... -Joker