Author Topic: Ми треба Напојување за свичеви  (Read 643 times)

Offline pande2007

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Ми треба Напојување за свичеви
« Opened on 29.12.2010, Wednesday, 22:27:27 (Edited 30.12.2010, Thursday, 10:59:14) »
Имам мрежа ЛАН од отприлика 100 свицеви е сега моментално тие се напојуваат од 220в со адаптери оригиналини на 9 в наизмницно.
Сакам да пуштам напон по кабелот 60-70 волти од трансформатор,која волтажа ке оди до свичот е сега таму ми треба некој трасформатор со стабилизатор со влезна волтажа пример од 20-60 в а излез 9в нименично.
Ако некој има решение пишете

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Pomos okolu trasnformator.
« Reply #1 on 29.12.2010, Wednesday, 22:58:48 »
Здраво
Прочитај ги правилата

Забрането е пишување на латиница... прекуцај го постот на кирилица и поправи го насловот према правилата (се е убаво обаснето) во спротивно темата ке биде отстранета

Правилата:
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Pomos okolu trasnformator.
« Reply #2 on 29.12.2010, Wednesday, 23:18:33 »
Тоа да најдеш трафо,обично,како оние од пазар и секундарниот да не го чепкаш,да ги оставиш тие 9V,а примарниот да го отмоташ и да ставиш нова жица со мерења да дојде за да може да работи на 70V,или па со одмотување... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Pomos okolu trasnformator.
« Reply #3 on 29.12.2010, Wednesday, 23:35:07 »
Може и со пропорции да се стигне до саканиот напон, ако на влез имаме 220V, а на излез толку и толку волти, колкав напон ќе имаме на излез ако велзниот напон ни е 70 или 80V. И според пресметките, ќе добиеме колкаво трафо ни е потебно (приближно). На пример, за 220V напон на примaр, некое трафо на секундарот ни дава 24V, значи за напон на примар од околу 70V, ќе дава напон на секунар од околу 8V (третина од излезниот напон). Значи според овие груби пресметки, ти треба трафо кое на излезот ќе дава напон од околу 25V за да при влезен напон од 70-80V добиеш излезен напон од околу 9V (наизменичен).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Напојување за свичеви
« Reply #4 on 30.12.2010, Thursday, 03:20:04 »
да, добра е идејата на гига, тие имаат некој сооднос на напоните, на пример ако на примар има 220V а на секундар 110V значи односот помеѓу примарот и секундарот е 2:1, значи ако на примарот има 2V на секундарот ке има 1V, тебе би ти требало трафо со однос на намотките 7,8:1 ако имаш 65V на примар, на секундар ке добиеш ~8.3V, а за тоа ти треба трафо со напон на секундар од ~28V (мислам дека стандардна вредност на трафо е 24V, ама не ме земај за збор) какво трафо ке ти треба зависи од тоа колкав напон мислиш да донесеш на примар...а можеби ке ти треба и малце експериментирање за да добиеш напон колкав што сакаш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Напојување за свичеви
« Reply #5 on 30.12.2010, Thursday, 03:59:19 »
Може дури и во серија да врзе два тансформатори (на пример, примар со примар, секундар со секундар) за да го добие потребниот напон ;), ако не може да најде трансформатор со пресметаната вредност (ако е некоја нестандардна).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Имам мрежа ЛАН од отприлика 100 свицеви е сега моментално тие се напојуваат од 220в со адаптери оригиналини на 9 в наизмницно.
Сакам да пуштам напон по кабелот 60-70 волти од трансформатор,која волтажа ке оди до свичот е сега таму ми треба некој трасформатор со стабилизатор со влезна волтажа пример од 20-60 в а излез 9в нименично.
Ако некој има решение пишете
Зошто бараш едниот трансформатор да биде, на пр. 220/70 V а другиот трансформатор бараш да биде од 20 на 9 V?
Ако биде првиот од 220/70 вториот треба 70/9 V.

Незнам што подразбираш под „трансформатор со стабилизатор“ ама ако мислеше на исправувач нема да ти треба пошто сакаш наизменичен излез на 9 V.

Решението е едноставно, само со трансформатори се изведува. Ќе обратиш внимение на моќноста - големиот трансформатор треба да е доволно моќен да ги „храни“ сите помали што ќе бидат приклучени.

А напонот од 70 В планираш да го пушташ по истите водови за податоци или ќе си има посебен вод за нив?
Пошто ако идат преку истите жици треба најверојатно некои филтри да ставиш. :)
Life is too short to remove USB safely ..