Author Topic: Предзасилувач за ДВД вуфер!  (Read 3654 times)

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Предзасилувач за ДВД вуфер!
« Opened on 07.12.2013, Saturday, 00:59:41 »
Може ли некој да ми даде шема за предзасилувач за ДВД вуфер со 1 влез / 1 излез бидејќи плеерот не работи (мислам дека ласерот е ојден, но не ни мислам да го поправам). Звучките од по 10W се преклучуват на вуферот па затоа мислам дека предзасилувачот може да ми заврши работа (ако сум грешка поправете ме). А сигналот сакам да го зимам од комјутер, телефон...На форумот потражив нешто што би можело да ми заврши работа но ненајдов ништо..  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ласерот на DVD плеерот не работи? Можеби може да се преправи да му се носи обичен стерео сигнал. Пиши модел и производител ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Што вика Гига, пиши модел да видиме. Потшо еден другар исто има вуфер од ДВД и дирекно му носи сигнал од компјутер без никаков предзасилувач.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
DVD Player HT435E.. Јас знам дека ласерот му е ојден но и далинското исто така не работи така да незнам колку ке ми се исплати да го поправам.. Па затоа и потражив шема за предзасилувач.. Дома пробав да земам сигнал од мали звучки (најобични од 3W). Излезот од вуферот го боцнав на звучките на местото на слушалките одлично пее но ме стра малите звучки да не ги изгорам..

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Малце е нејасно. Излезот од вуферот си го споил со сигналот од звучниците?  ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Одг: Предзасилувач за ДВД вуфер!
« Reply #5 on 07.12.2013, Saturday, 12:47:44 (Edited 07.12.2013, Saturday, 18:04:32) »
Вака.. На вуферот имам 2 бананки(така да ги кажам) кој се уклучуваат на ДВД плееро (има слика во прилог подолу а местото каде што ги улклучувам бананките од вуферот на ДВДто е доле лево ќоше ). Но јас на малите звучки ја користам само едната бананка другата е за ниските фрекфенции мислам (не сум сигурен). А на самите звучки имам место за слушалки да уклучам и на тоа место јас ја ставам таа бананка !!!


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предзасилувач за ДВД вуфер!
« Reply #6 on 07.12.2013, Saturday, 17:59:42 (Edited 07.12.2013, Saturday, 18:01:39) »
Кинеско плеерче се разбира ;D. Плеерот се води под Neo DVD-HT435E. Е сега, другите прашања ;).

Јас знам дека ласерот му е ојден но и далинското исто така не работи така да незнам колку ке ми се исплати да го поправам..

Се се контролира преку далечинското или има команди и на плеерот? Има ли Aux влез и ако има, дали е стерео или 5.1? Дали може рачно (без далечинско) да менуваш меѓу изворот на звук (DVD, FM, Aux...)?

И ако може слики со малку поголема резолуција, препорачливо со фото апарат. Ќе ни требаат слики и од плочките и компонентите внатре за да пробаме да најдеме шема од плеерчево ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Одг: Предзасилувач за ДВД вуфер!
« Reply #7 on 07.12.2013, Saturday, 19:25:53 (Edited 12.12.2013, Thursday, 01:19:10) »
Во прилог го има ДВД како изгледа однапред. Што излези има веке ставив слика. Иначе нема АУКС влез но каде што се приклучуваат бананките од вуферот на ДВДто пише 5.1ch.Дополнително ке ставам слики од внатрешноста на ДВДто и слики од тоа како изгледа однапред и одпозади !!

Code: [Select]
http://prodavalnik.com/dvd-player-neo-dvd-ht435e-i17384643









Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кодирај линкови Петрушев!!

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Одг: Предзасилувач за ДВД вуфер!
« Reply #9 on 07.12.2013, Saturday, 20:05:31 (Edited 12.12.2013, Thursday, 01:20:38) »
Извини заборавив а иначе batka ти си ја постирал оваа шема:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10219.0
и ќе може ли да ја искористам како предпојачало за вуферот (го има во прилог), а ДВД уопште да не му се мучам да го оправам ??


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеш слободно.Линкови за теми од Форумот не се кодираат,а овој надворешниот линк поврати се и кодирај го!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
5RuseV, земи под хитно прочитај ги правилата и применувај ги во иднина, ова твоето пишување не личи на ништо, ниту линкови кодирани, ниту слики ставени како што треба, ниту темата отворена кај што треба, и тоа не ти е првпат, цело време досега некој трча по тебе да ти ги средува постовите...
Ова сфати си го како опомена, следниот пат ако не се како што треба постовите ќе ти одат директно во канта...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Добро .. Но ств незнам како да кодирам некој линк.. А што се однесува до пишувањето што му фали ??  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предзасилувач за ДВД вуфер!
« Reply #13 on 08.12.2013, Sunday, 06:25:50 (Edited 09.09.2019, Monday, 16:41:03) »
Што се однесува до сликите.

2.12. Забрането е прикачување (upload-ирање) на слики со привремен каратер на форумот, без разлика на нивната големина. Во оваа група спаѓаат сликите кои се наменети за теми во секцијата „Огласи и понуди“, слики чија цел е забава на членовите на форумот и слики од комерцијални електрични уреди кои сакате да ги поправите или презентирате на форумот. Во оваа група не спаѓаат шеми, слики од некои навистина ретки компоненти или електронски уреди. (Правилото се исклучува доколку администрацијата на форумот процени дека треба да биде исклучено во конкретната ситуација.)

Upload-ирај ги сликите на екстерен host но не ги вади од attachments, тоа е наша работа. Ако ги извадиш од attachment, се губи врската меѓу името на сликата и кодираното име кое скриптата и го дава на сликата и потоа не може да се лоцира сликата на серверот и не можеме да ја избришеме. Стои, ама никој не знае под кое име стои. Значи, кратко и јасно, upload-ирај ги сликите на екстерен host и не ги вади од attachment на post-от. И не се чуди ако ги upload-ираш на imageshack или на некој друг host кој не е photobucket или tinypic, а си го видиш edit-иран post-от со други линкови до сликите на photobucket.

Инаку, квалитетот на сликите е катастрофа, скоро ништо не се чита од нив. Напоменав дека е пожелно е сликите да бидат направени со дигитален фото апарат, а не мобилен телефон ::).



Не го спомнав ова за џабе, ми требаше да видам некои податоци од сликите кои не може да бидат толку прецизни ако сликата е направена со мобилен телефон.



Што се однесува до кодирањето на линковите.

Еве како правилно да ги кодирате вашите линкови:



Значи не е важно само да направите copy/paste туку треба линкот и малку да го уредите.
Со ова ќе се добие да не се спамира и да не се рекламираат туѓи форуми, страни, портали
а и е своевидна заштита од хакери. Плус тоа вие самите ќе се заштитите од понатамошни расправии со администаторите / модераторите  ;D

Линкови кој водат до некој одреден дел во форумот не мора да се кодираат, исто така не мора да ги кодирате линовите од видеа (пр од youtube )



Инаку со последната слика всушност ми ја разјасни ситуацијата. Засилувачот е во woofer-от, така? Епа ако е таква ситуацијата, повторно ќе те прашам, дали DVD плеерот има стерео (не 5.1) Aux In или не? Сликај или пиши. И ако има, дали може рачно да бираш кој влез ќе биде активен (DVD, FM, Aux), без далечинско.



Прашањава не се поставуваат за џабе. Колку повеќе информации имаат членовите кои сакаат да ви помогнат на располагање, толку е полесно за нив да ви помогнат. Со слики со лош квалитет, сликани од мобилен, без адекватно осветлување, без блиц, во вакви ситуации (Кинески no name брендови) не може да ви помогнеме. Од една страна сакате помош, но од друга, не одговарате на поставените прашања и барања ::). Не се чудете ако не добиете одговор.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Предзасилувач за ДВД вуфер!
« Reply #14 on 08.12.2013, Sunday, 10:39:50 (Edited 08.12.2013, Sunday, 10:52:29) »
Може ли некој да ми даде шема за предзасилувач за ДВД вуфер со 1 влез / 1 излез бидејќи плеерот не работи (мислам дека ласерот е ојден, но не ни мислам да го поправам). Звучките од по 10W се преклучуват на вуферот па затоа мислам дека предзасилувачот може да ми заврши работа (ако сум грешка поправете ме). А сигналот сакам да го зимам од комјутер, телефон...На форумот потражив нешто што би можело да ми заврши работа но ненајдов ништо..  :)

Како прво дај да видиме дали имаш аукс на двдто може да имаш приклучоци AUX1 AUX2.На некои двд пише TV1 ,TV2 на место AUX1 AUX2 тоа е исто ама доволно да те збуни.Пробај стисни на двд-то SOURCE освен DVD RADIO што друго ти се појавува на дисплејот.Пиши пред да пробуваш нешто не експериментирај.
Ке може ли слика од вуферот да го видам па ке правиме нешто.Да видам прво со што си имам работа.Имам преправано слично на ова вуферче кај еден мој пријател.Бананката има повеке поделоци така? епа акое така тогаш на едниот крај ке оди банана во вуфер а на другиот крај ке треба да се исечат бананките и да се стават пинови од некое старо двд извадени од плочката.Да не го осакатуваме вуферот на него дирекно да се дупи на капакот.Ај дај слика да видам од позади на вуферот што има.