Author Topic: Приклучување на HP LaserJet 4L на нов PC  (Read 974 times)

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Приклучување на HP LaserJet 4L на нов PC
« Opened on 13.03.2013, Wednesday, 15:16:01 (Edited 14.03.2013, Thursday, 01:30:39) »
Здраво на сите!
Имам проблем, купив нов ПЦ (компјутер) како да го приклучам стариот ласерски штампач HP Laser Jet 4L на новиот компјутер, пошто овој нема паралелна порта, мислам така дека се вика. Новиот има УСБ влез-излез.
Штампачот е во исправна состојба затоа помагаејте како со ефтино решение да го решам проблемов. >:( ???
Унапред фала на сите кои ке понудат некое исправно и ефикасно решение.
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Приклучување на HP Laser Jet 4L на нов PC
« Reply #1 on 13.03.2013, Wednesday, 17:55:28 (Edited 13.03.2013, Wednesday, 20:16:51) »
Во продавниците за компјутери и компјутерска опрема се продава PCI картица со LPT порт.
Постојат и конвертори од USB на LPT, но не ти ја препорачувам таа варијанта, затоа што сум имал проблеми со таков конвертор.

Жан

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Кој модел е матичната ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаш и вакви картици и на PCI Express 1X слотови, ако немаш PCI слотови ;).





Јас имам нешто слично како онаа на втората слика. Пишува дека имаат само еден COM порт, ама реално имаат два ;). Под Device Manager јавува две COM порти. Само треба да додадеш еден MAX232 во SMD пакување на празното место и ќе имаш две COM порти ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Приклучување на HP Laser Jet 4L на нов PC
« Reply #4 on 13.03.2013, Wednesday, 22:08:17 (Edited 12.04.2013, Friday, 15:56:55) »
Има и кабли кои од ЛПТ претвараат сигнал на УСБ и чинат околу 300 денари.Win7 ги препознава како екстерен УСБ додаток.Со Vista  е мал проблем,ама  се надевам имаш седмица ;D


Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
првите 2 коментари на гига и Жан се подобри, околу 700ден чини картицата и ќе те служи многу, усб конверторот на батка не го препорачувам многу често имав проблеми со истиот. Само 1 совет...види на новата матична плоча ако имаш извод за приклучување 25 пински флет, би требало да е сив  (ако не се лажам) само најди конвертор-евтина работа и прилкучи го, мислам дека има паралелен порт но не е активен :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Помалку проблеми сум имал со кабелов,отколку со картицата.Дури некои програми ( претежно за книговодство) никако не можат * да ја сварат*картицата,поготово ако се работи за Win 7.Ако е програмот направен во Fox ,често знае да не ја препознае плочката и заглавува барајќи го портот на печатарот.Ако добро го димензионираш и подесиш печатарот ( услов - да има драјвери за него) кабелот ке работи подобро и посигурно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Приклучување на HP Laser Jet 4L на нов PC
« Reply #7 on 14.03.2013, Thursday, 01:29:51 (Edited 14.03.2013, Thursday, 01:32:49) »
Помалку проблеми сум имал со кабелов,отколку со картицата.Дури некои програми ( претежно за книговодство) никако не можат * да ја сварат*картицата,поготово ако се работи за Win 7.Ако е програмот направен во Fox ,често знае да не ја препознае плочката и заглавува барајќи го портот на печатарот.Ако добро го димензионираш и подесиш печатарот ( услов - да има драјвери за него) кабелот ке работи подобро и посигурно.

За ова, batka е во право. Прво провери дали има драјвери за Win7. Ако нема, PCI / PCI Express картичките нема да ти вршат многу работа. Тие буквално додаваат LPT порт. Овие конверторите на USB прават виртуелен принтер и комуницираат со принтерите преку некој generic принтер драјвер. Е сега, под услов HP LaserJet 4L да може да комуницира преку овој generic драјвер (повеќето принтери функционираат, некои не), ако нема драјвери за HP LaserJet 4L за Win7, USB-To-LPT ти е подобар избор. Овие USB-To-LPT конвертори најчесто не може да функционираат за ништо друго освен за принтери, така да, не планирај да го користиш овој USB-To-LPT конвертор како интерфејс за EEPROM/Microcontroller програматор. Тие се наменети само за принтери.

Под услов да има Win7 драјвери за HP LaserJet 4L, провери на ebay, за иста цена како да си ја купиш картичката и тука (700 денари), ќе купиш картичка која има и еден или два COM порта плус ;). Не се знае, можно е некој ден да ти се најдат ;). Освен тоа, колку што имам разгледувано, кај нас има само картички за на PCI слот, не и за на PCI Express 1X слотови ;). Се заштедува на простор ;), PCI Express 1X слотовите се помали, автоматски и картичките се помали ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Видете,проблемот со печатаров не е само дали ОС ке го препознае печатарот.Поголем проблем е што кај некои печатари од постарите определени програми што сега се користат НЕ САКААТ воопшто па печатат.Овде има многу за дискусија зошто е тоа така,ама кога се зборува за 4L имам искуство само со програми направени во FOX ,пред се книговодствени,потоа програми врзани со exel 2007 ,кои некои печатари од постарите HP серии не ги печатат како што треба,ги сецкаат,изобличуваат итд.Тука веке се работи до бафер,кеш меморија итд. да не се впуштам во  такви проблеми.Значи,мој совет - земи за проба ,пробај,ако не оди врати и фрлај во ѓубре.Да ти кажам дека Win 8 е уште погадна и позахтевна...