Author Topic: Проблем со ладење на лаптоп  (Read 2362 times)

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Проблем со ладење на лаптоп
« Opened on 26.02.2013, Tuesday, 11:57:17 (Edited 26.02.2013, Tuesday, 14:47:17) »
Здраво, имам проблем со лаптопот ми грее мн. кулерот врти цело време од кога ќе го уклучам, решетките од страна ми се стопија па сакам да му направам додатно ладење.Пошто имам еден кулер 130x130x30 mm метален, на 220V, 10/12W, 75/65MA,  мислев да го искористам. Со проста конструкција сакам да направам подножје слично како купечките. Ме интересира дали кулерот е соодветен за да го ставам под лаптопот, поради тоа што раб. на мрежен напон 220V, да не му прави некоја "сметња" пошто ќе биде на 1 cm максимум одалеченост, или тоа не влијае? Патем, на кулерот пишува " IMPEDANCE PROTECTED" незнам дали тоа има некаква врска, и од што би можело да грее кога не го оптоварувам?  

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проблем со ладење на лаптоп
« Reply #1 on 26.02.2013, Tuesday, 13:54:01 (Edited 26.02.2013, Tuesday, 14:47:27) »
Да не ти е затнат со прашина лаптопот, најчесто ако го користиш во кревет, од текстилт многу се нафаќа на ладилниците, можно е да е подзатнат малку :D

За 75MA треба од EVN одобрение за приклучок на голем потрошувач на мрежа, со тоа што ќе ти изградат во дворот трафостаница :D

Ако мислеше на 75mA тогаш тоа е нешто друго :P.

Не би требало да има никаков проблем, од пречки при работа, само треба да го направиш така да е подкренат малку за да би имал убав проток на воздух
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И јас би ти го препорачал прво она кое Devil ти го пиша, прво исчисти си го лаптопот, па потоа, ако пак многу грее, дури тогаш размислувај за додатно ладење ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Токму така - прво да се отвори машината ,да се исчисти од прашина која ја има во вид на мал теписон и да се стави обавезно нова термална паста на процесор и евентуално чипсет и графичка.Ако има термален пад под некој од наведените места,слободно стави паста врз него.Под термален пад се подразбира сунгереста материја помеѓу ладилникот и чипот (како перниче,со сива или розева боја).Потоа размислувај закулер или евентуална додатна површина за ладење.Тука е најдобро да ставиш кулер за 5V или 12 V ,кои би ги напојувал соодветно со 5 или 12 V,кои би ги извадил од УСБ (5V) или додатен адаптер на 12V .Не сум многу сигурен ако тука ставиш  кулер од 220V,Ти може ке пазиш ама ако некој друг седне да работи ,а не знае за тоа може да настрада.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Не вреди да се замараш за 300-400 денари имаш нови кулери,оние со постоље за лаптоп.Инаку да прво очисти па мисли на ладење.................
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најпросто е ако само отсечно дувнеш на местото на кое се гледаат ребрата од ладилникот, односно местото на кое излегува топлиот воздух од лаптопот. Еве, на сликата долу е прикажно тоа место.



Ова не е баш најпрофесионално, ама за брза проверка (дали лаптопот грее поради прашина или нешто трето) е доволно ;). Притоа, се разбира, пазиш да не влезе плунка во лаптопот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
последниот пат кога така дувнав во хладњакот прописно се исцрнив и изнагтав прашина  ;D

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Одг: Проблем со ладење на лаптоп
« Reply #7 on 27.02.2013, Wednesday, 01:54:07 »
Благодарам на сите за одговорите, секоја чест, тоа ќе да е  :). После првиот пост од Девил земав без да го отворам со правосмукалка смукав во сите можни дупчиња и решетки. Потоа го уклучив и кулерот воопшто не работеше, ми загреваше и ми се исклучуваше, мирисаше на изгорено. Помислив дека сум го пргорел кулерот и веднаш барав нов, ми понудија со се менување околу 1000 ден. мн ми се виде мислев дека е накај 300-400ден. Како и да е, повторно го исмукав без да го отворам и го уклучив и почна да работи  ;D, веројатно тоа тепихчето од прашина што вика Батка се заглавило у перките и затоа мирисаше. Утре планирам да го отворам и да го исчистам убаво, моментално почна да работи со прекини и тропа, гасам...ќе пишам шо сум напраил.Позз

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со ладење на лаптоп
« Reply #8 on 27.02.2013, Wednesday, 05:41:57 »
Благодарам на сите за одговорите, секоја чест, тоа ќе да е  :). После првиот пост од Девил земав без да го отворам со правосмукалка смукав во сите можни дупчиња и решетки. Потоа го уклучив и кулерот воопшто не работеше, ми загреваше и ми се исклучуваше, мирисаше на изгорено. Помислив дека сум го пргорел кулерот и веднаш барав нов, ми понудија со се менување околу 1000 ден. мн ми се виде мислев дека е накај 300-400ден. Како и да е, повторно го исмукав без да го отворам и го уклучив и почна да работи  ;D, веројатно тоа тепихчето од прашина што вика Батка се заглавило у перките и затоа мирисаше. Утре планирам да го отворам и да го исчистам убаво, моментално почна да работи со прекини и тропа, гасам...ќе пишам шо сум напраил.Позз

Поука (ќе искористам една Американска поговорка, не знам дали ние имаме адекватна замена за неа ;D): If you wanna make an omelet, you gotta break some eggs ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со ладење на лаптоп
« Reply #9 on 27.02.2013, Wednesday, 14:42:14 »
Моја грешка е што не ти ЗАБРАНИВ да употребиш правосмухалка!! ;D ;D Тоа е многу опасно средство за компјутери ;).Сум видел откорнати перки,цели кулери,дури и скршени дежачи....

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Е да, нетребаше да смукам без да го отворам поголема беља ќе излезеше, среќа не прегоре, како и да е, денес го извадив `тепихчето`  ;D, го отворив и убаво го исчистив кулерот, сега лаптопот ми `левитира`  ;D, и мн потивко работи, неможе да постигне раб. температура  ;D... Од сега натаму ќе практикувам на неколку месеца да го чистам, денес му беше сефте, кој да се надал дека од прашина може да грее до толку  ???, фала уште еднаш дужам пиво  :D. Тоа беше добрата вест, лошата е дека утре пак ќе морам да го отворам пошто неколку копчиња од тастатура не ми работат, ваљда е до конекторот. Ова on screen keyboard-ov здравје зимало  >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е и од прашина да не работат. Да не случајно си ја префрлил од едно место на друго прашината ;D? Во принцип, тастатура ако не е убаво приклучена, најчесто целосно не работи, ретко се случува да не работат само определени копчиња. Зависи од лаптоп, модел, итн., но, ако тастатурата не е приклучена како што треба, најчесто целосно не работи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,тоа е ризикот,за тоа пари се земаат.Провери прво да не не си го ставил добро флет кабелот,да не  е прекинат ,одлепен и сл,Потоа со алкохол 96% избриши го флетот и женскиот на плочата,и пажливо врати го назад.Пробај,некогаш успева од прва,Не верувам од прашина да се заглавиле копчињата,веројатно немаш добар контакт.Иначе нова тастатура е од 1500-2000 денари.Јас би ти препорачал за 300-400 ден да си купиш мини надворешна на УСБ,ако не се реши сочистење

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Гига нема шанси да сум ја префрлил прашината од едно на друго место пошто смукав ко да го истерувам ѓаволот од лаптопов  ;D.До конекторот било, го исчистив со шпирт и повторно го ставив и сега се е ок. Инаку да Батка во право си, секоја школа се плаќа, тоа е ризикот ама па како ќе станеш електроничар од "wanna be" електроничар?  ;D на грешки се учи, после ова ќе пуштам  оглас чистам кулери... ;D Задоволен сум благодарение на вас и на YT.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
E,па добро,барем признаваш! :D :D Иначе идат кај мене и вака почнуваат - абе го отворив,ама ништо не му направив!! >:( Не знам што му стана - не пали сега! И кога ке го отворам - чудо- скунати флетови,погрешно врзување,наопаку ставени приклучоци,иако некој ке рече - не е можно тоа! Ама може,во стварност.Дури и не признаваат дека го отворале,а фалат два-три штрафа,се гледа. Понекогаш ,кај некои лап-топи лесно се доаѓа до хард,меморија итн.Кај некои па треба се да извадиш ( некој 15-20 штрафа) за да дојдеш до хардот,или приклучокот за адаптерот кој најчесто страда од удари,паѓање,шутирање.Тастатурите страдаат од вода и сите останати пијалоци и како такви натопени (особено со сок!) им нема спас ,се залепуваат просто. Добро е кога се добро ке заврши и ке научиш нешто! 8)