Author Topic: Проблем со CD-Player за во кола  (Read 2624 times)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Проблем со CD-Player за во кола
« Opened on 16.09.2012, Sunday, 19:32:56 »
незнам дали темата е точно наменета за тука ако не е кажете ми каде да ја префрлам или префрлете ја  :) значи како што кажува темата имам проблем со CD-Player за во кола модел SilverCrest KH 2389 на самиот екран гледам дека има опција Sub-W е сега проблемот е во тоа што незнам како да го активирам имам проспект со него но неможам да ја најдам таа опција ако може некој да ми помогне  :) :)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Да ја активираш????
Има ли излези за саб од позади?
Ако нема, ондак немаш никаква опција за тоа...
Во принцип дисплејот може да се користи и за други модели на радио цд плеери, па само се наѕира и тоа од дисплејот...
:)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
да отпозади има Front,Rear,Aux мислам дека Front е обичниот излез а Rear e за вуферот  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Fornt е за предните зучници, Rear е за задните, а Aux се користи за додатен влез (од MP3 плеер, телефон или нешто слично).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
јас знам зошто служи Aux мене ми треба како да ја активирам опцијата sub-w  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
јас знам зошто служи Aux мене ми треба како да ја активирам опцијата sub-w  :)

Епа ако нема таков излез, тогаш не можеш да ја активираш :D... или евентуално треба да вршиш преправки на радиото (можно е само да фали конекторот, и вакви ситуации имам гледано, особено на Кинески производи ;D).

На Rear излезот, има ли врзано нешто? Ако нема врзано ништо, можно е со избирање на Subwoofer од менито да се активираат овие излези како Subwoofer. Исто така, дури и да има врзано нешто, пробај и активирај ја ;). Ако се слушаат повеќе ниски тонови од задните звучници (или што и да имаш врзано за Rear), значи опцијата работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
За да биде активна треба да имаш скретница, значи во самото радио...Можеш ти задните да ги користиш за сабвуфер опција...Ама ти сакаш да имаш опција саб...Можно е со промена на софтверот само да се среди тоа, а можно е да има и некоја опција со промена на хардверот...
Е сеа тоа за да ти го каже некој е проблематично, пошто не верувам дека некој има инфо за овакво радио...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #7 on 19.09.2012, Wednesday, 16:13:53 »
изгледа неможе да се активира опцијата е сега сакам да ве прашам радиоти има проблем.. не примува цд.. го ставаш цд-то и пиши read како да го чита и потоа го враќа назад, кога барам во опциите да го ставам на цд ја нема опцијата има само aux/tuner/sdmm до што може да е проблемот?  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #8 on 19.09.2012, Wednesday, 17:56:37 »
Да не си чепкал нешто во подесувањата ;D, освен тие за subwoofer? Наеднаш се изгуби или никогаш ја немало?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #9 on 19.09.2012, Wednesday, 18:46:36 »
јас веке го имам 3 4 години и сега скоро пред некоја ден го видов оти има на дисплејот таква опција ама незнам дали постои во софтверот  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #10 on 19.09.2012, Wednesday, 19:56:34 »
А наеднаш се изгуби опцијата за CD или никогаш ја немало?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #11 on 19.09.2012, Wednesday, 22:30:05 »
мисла дека кога нема цд во него не постои  а кога има не го чита јас денес го отворив.. кога ке ставам цд-то не сака да го врти незнам до што е  :)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #12 on 19.09.2012, Wednesday, 22:39:17 »
Прљав ласер првично, а вторично (колку моронски звучи  ;D ) ласер...
Или евентуално спин моторчето :))
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #13 on 19.09.2012, Wednesday, 22:41:17 (Edited 19.09.2012, Wednesday, 22:42:58) »
Хмммм... можно е нешто да си зезнал со тоа опциите што си ги подесувал, со тоа subwoofer :S. Кој знае. Очигледно е софтверски проблем. Баш на таа тематика „расправаме“ во оваа тема ;D:

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9348.0
Моја препорака би била, извади го радиото од напојување, ако е кодирано, гледај да го имаш (да го знаеш) кодот пред да го извадиш од акумулаторот. Ако не го знаеш кодот, пробај да најдеш од некаде калкулатор, а ако не можеш да најдеш... ништо, ти останува методата што ја опиша SaleSK во неговиот post од темата во линкот. Ако успееш да го најдеш кодот, повторно приклучи го радиото на напојување (акумулатор или SMPS напојување од PC) и види дали ќе се искорегира проблемот.

Ова се многу „ако“ ;D, но пред се се одесуваат на проблемот со кодот и кодирањето. Ако не е кодирано, нема да има проблем ;). Само извади го акумулаторот, остави го вака да седи едно 10-тина или 20 секунди и пак приклучи го ;). Можно е да се среди проблемот (да се ресетира софтверот)... никогаш не се знае ;D.

ПС:

Прљав ласер првично, а вторично (колку моронски звучи  ;D ) ласер...
Или евентуално спин моторчето :))

Јас колку што сватив од претходнот post на Борис, опцијата за CD воопшто не се појавувала на екранот на радиото. Да не грешам ??? ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #14 on 19.09.2012, Wednesday, 22:53:36 »
Јас колку што сватив од претходнот post на Борис, опцијата за CD воопшто не се појавувала на екранот на радиото. Да не грешам ??? ;D.

Ако нема CD во плеерот или ако плеерот не може да го прочита CD-то, тогаш не ја дава таа можност да одбереш CD. Инаку, и јас мислам дека треба да се очисти или замени ласерот.
Жан