Author Topic: Скретници  (Read 56674 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Скретници
« Reply #30 on 18.09.2010, Saturday, 19:28:04 »
Кој знае каде се продаваат готови намотки за скретници во Скопје ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скретници
« Reply #31 on 18.09.2010, Saturday, 20:03:48 »
Има во ZEC мислам (имаат и готови свртници колку што знам), а има и во BT, ама не во главната продавница туку таа во која продааат производи од Bots ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Скретници
« Reply #32 on 18.09.2010, Saturday, 20:11:29 »
Има и во логинг некаде околу 250 денари мислам беа!! ::)

Offline Mirko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Одг: Скретници
« Reply #33 on 22.10.2010, Friday, 12:44:35 (Edited 22.10.2010, Friday, 18:14:22) »
aj ako ima nekoj shemma za wofeer za vo kola neka kaze , i dali moze da se iskoristi nekoja skretnica sto e za domasen bass zvucnik?

Споено мислење: [time]22 Октомври 2010, 12:45:45[/time]
i ako moz nekoja shema za skretnica za eoofer za vo kola

Пишувај кирилица и внимавај на правопис - прочитај ги правилата за да немаш санкции!!!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Скретници
« Reply #34 on 24.10.2010, Sunday, 18:16:52 »
Во кола најчесто се користи активна свртница односно се става филтер пред засилувачот со што се засилува само опсегот кој ни е потребен во нашиот случај ниските тонови
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1463.0
rules are made to be broken

Jove

  • Guest
Одг: Скретници
« Reply #35 on 24.10.2010, Sunday, 22:57:01 »
Во кола најчесто се користи активна свртница односно се става филтер пред засилувачот со што се засилува само опсегот кој ни е потребен во нашиот случај ниските тонови
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1463.0
ке има ли подлабок бас со свртницава вуферот???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скретници
« Reply #36 on 24.10.2010, Sunday, 23:01:12 »
ке има ли подлабок бас со свртницава вуферот???

Не е само свртница (филтер), туку и засилувач е.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Скретници
« Reply #37 on 17.12.2010, Friday, 23:09:28 »
Жица за скретници , како што ги викате, каде можам да најдам?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Скретници
« Reply #38 on 17.12.2010, Friday, 23:14:29 »
бакарна?Кај некој винклер

Jove

  • Guest
Одг: Скретници
« Reply #39 on 18.12.2010, Saturday, 12:40:45 »
ке има ли подлабок бас со свртницава вуферот???

Не е само свртница (филтер), туку и засилувач е.
знам дека е засилувач со вградена свртница е само :D

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Скретници
« Reply #40 on 07.01.2011, Friday, 08:57:27 »
бакарна?Кај некој винклер

Е да, ама не ја продаваат за жал, на друго место ? Можам ли да најдам кај оние што поправаар ел.мотори, фрижидери машини за перење??

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Скретници
« Reply #41 on 07.01.2011, Friday, 15:03:40 »
електричен мотор да го поправиш треба да го премотуваш, премотувањето го прават винклери...види по некои други винклерски работилници дали ке ти дадат бакар...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Скретници
« Reply #42 on 07.01.2011, Friday, 15:07:22 »
и тоа беспари може да ти дадат.Како на мене што ми дадоа 25метри

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Одг: Скретници
« Reply #43 on 13.10.2011, Thursday, 17:12:02 »
Можеш да земеш и готова свртница (скретница) од Zec, мислам дека сеуште продаваат, а мислам и дека на дел од нив можеш да ги подесуваш граничните фреквенции со тример, така да, оваа опција некако најисплатлива ти е (ако ги немаш АФК-та за звучниците)... Што знам, барем според мене, ова најисплатливо ти е... ;)

Ако ептен ти се брза, еве најдов една шема за пасивни филтри за бас среднотонец и високотонец, мада не знам каков резултат ќе извади со хорната. И двата филтир се од прв ред (6dB/oct.), што и не е баш најсовршено, ама тоа е тоа. Ако сакаш можеш да ја смениш и да направиш филтер од втор ред. Горната гранична фреквенција на филтерот за бас-среднотонецот е f=3KHz, иста е и долната гранична фреквенција на филтерот за високотонецот.



Кондензаторите треба да бидат биполарни и со работен напон од околу 100V (пожелно е да одат до кај 150, пошто станува збор за PA звучници). Пожелно е да се пластични, не електролитски, помали изобличувања ќе има сигналот. За калемите, искрено не знам, еднаш или два пати имам мотано сам, и не ми излегле како што треба, така да најдобро со некој друг да се консултираш за ова. Мене ако ме прашаш, зашто сум имал лошо искуство, и со 1mm жица би ги мотал... хахахахаха :D :D :D
што значи ова 0.6м на шемава?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Скретници
« Reply #44 on 13.10.2011, Thursday, 17:31:22 »
Тоа ти е калем со вредност од 0.6mH ;).