Author Topic: Скретници  (Read 56705 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Скретници
« Opened on 14.04.2010, Wednesday, 18:10:57 »
Дали некој знае некоја шема за изработка на некои добри скретници за звучници за жива свирка (двоситемски бас 12ка и хорна)јачината која што треба да ја искрепат звучниците е 200вати.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Скретници
« Reply #1 on 14.04.2010, Wednesday, 18:15:57 »
за да направиш добра свртница ( не скретница ) треба да ги знаеш димензиите на кутиите
исто така треба да се запазат некој други карактеристики ( нека ти каже некој друг што како незнам точно ) за да може да добиеш квалитетен звук
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Скретници
« Reply #2 on 14.04.2010, Wednesday, 21:10:39 »
за да направиш добра свртница ( не скретница ) треба да ги знаеш димензиите на кутиите
исто така треба да се запазат некој други карактеристики ( нека ти каже некој друг што како незнам точно ) за да може да добиеш квалитетен звук


Димензиите на кутијата немаат апсолутно никаква врска со изработката на пасивен филтер (не свртница) а популарно наречена "скретница" во понатамошниот текст.
За изработка на скретницата ти се потребни параметрите од самите звучници, односно фреквентната карактеристика (опсегот)... Филтерот се изработува според таа фреквентна карактеристика, тоест во тој опсег...На пример доколку не се исфилтрираат ниските тонови, можат да ја оштетат намотката на самиот високотонец...
За наједноставна школска изведба односно најпроста скретница за бас се користи како филтер калем, за среднотонец комбинација од калем и биполарен кондензатор од прилика околу десетина микрофаради, и биполарен кондензатор со вредност од 4,7 или пак 3,3 или пак 2,2 микрофаради за високотонецот, во зависност колку сакаш да ги "одсечеш" високите тонови...
Ова е таканаречена пасивна скретница или пасивен филтер, бидејќи користи пасивни елементи во колото. Постојат и активни скретници кои покрај пасивните содржат и активни елементи, но и нивната изведба е доста покомплицирана и е со конкретна намена...

Е сега на прашањето за квалитетен звук, малку е попроблематично да ти се одговори...За да можеш да добиеш квалитетен звук во права смисла на зборот ти треба еден куп опрема (осцилоскопи, тонгенератори,калеми, отпорници и кондензатори со променливи вредности, доста експерименти и многу знаење) или пак да направиш според некакво искуство и параметри кој ке ги имаш од самиот драјвер односно од звучникот...
Или наједноставно да си купиш некоја готова скретница и да ја вградиш, па доколку не си најзадоволен од понудениот звук да експериментираш со замена на некој делови
 ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скретници
« Reply #3 on 14.04.2010, Wednesday, 23:26:39 »
Малку е тешко да се одреди типот на пасивниот филтер и горната гранична фреквенција на бас-среднотонецот (претпоставувам дека е бас-среднотонец а не само бас) и високотонецот (хорната) без познавање на АФК (Амплитудно-Фреквенциска Карактеристика) на звучниците. Повеќето реномирани производители на звучници ги даваат заедно со нивните звучници и овие спецификации (ако не се секогаш реални, туку се малку „нашминкани“). Ако не можеш да ги набавиш од некаде, можеш сам да ги измериш, но малку потешко ќе биде тоа.

Како некое „златно правило“ важи дека горната гранична фреквенција на бас-среднотонцецот треба да биде некаде меѓу 3KHz и 5KHz, а пасивниот филтер најчесто се бира да биде од прв ред (6dB/oct.). За високотонецот долната гренична фреквенција треба да биде иста или приближно иста со горната гранична фреквенција на бас-среднотонецот, но не пониска од неа за да не се преклопуваат опсезите на бас-среднотонецот и високотонецот. Типот на пасивниот филтер за високотонецот, во довосистемска конфигурација како оваа, најчесто се бира да е од втор ред (12dB/oct.)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Скретници
« Reply #4 on 15.04.2010, Thursday, 12:43:18 »
Еееее Baze ми треба тој ми рече дека ке ја истераме работата до крај ама одамна не е прилкучен на форумов.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скретници
« Reply #5 on 15.04.2010, Thursday, 14:18:12 »
Можеш да земеш и готова свртница (скретница) од Zec, мислам дека сеуште продаваат, а мислам и дека на дел од нив можеш да ги подесуваш граничните фреквенции со тример, така да, оваа опција некако најисплатлива ти е (ако ги немаш АФК-та за звучниците)... Што знам, барем според мене, ова најисплатливо ти е... ;)

Ако ептен ти се брза, еве најдов една шема за пасивни филтри за бас среднотонец и високотонец, мада не знам каков резултат ќе извади со хорната. И двата филтир се од прв ред (6dB/oct.), што и не е баш најсовршено, ама тоа е тоа. Ако сакаш можеш да ја смениш и да направиш филтер од втор ред. Горната гранична фреквенција на филтерот за бас-среднотонецот е f=3KHz, иста е и долната гранична фреквенција на филтерот за високотонецот.



Кондензаторите треба да бидат биполарни и со работен напон од околу 100V (пожелно е да одат до кај 150, пошто станува збор за PA звучници). Пожелно е да се пластични, не електролитски, помали изобличувања ќе има сигналот. За калемите, искрено не знам, еднаш или два пати имам мотано сам, и не ми излегле како што треба, така да најдобро со некој друг да се консултираш за ова. Мене ако ме прашаш, зашто сум имал лошо искуство, и со 1mm жица би ги мотал... хахахахаха :D :D :D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Скретници
« Reply #6 on 15.04.2010, Thursday, 16:17:21 »
Еве го Баже  :D  Инаку шемата што е ставена погоре,може да помине само со некои измени.Како прво,кондензаторот кој е поставен сериски со високотонецот треба да е МКТ кондензтор затоа што тој тип на кондензтори имаат добра карактеристика на високи фреквренции и ке добиеш свежина на високотонецот.Потоа,за да направиш да речам една примитивна заштита на високотонецот,сериски на високотонецот ке ставиш две сијалици(мислам дека се користат кај камионите).Карактеристиката на сијалиците е следната 24V/21W.Доколку високотонецот е доста слаб,ке извадиш една од сијалиците(сепак тоа ке зависи до колку вати ке ги конструираш кутиите).ВАЖНО!!! СИЈАЛИЦИТЕ МОРА ДА ГИ СТАВИШ ПОСЛЕ КОНДЕНЗАТОРОТ И КАЛЕМОТ....Ако нешто не е јасно пиши.....

Споено мислење: 15.04.2010, Thursday, 16:18:38
Уште нешто.....калемот кој е на одделот за високи фрекбренции може да биде за една половина помал...

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Скретници
« Reply #7 on 15.04.2010, Thursday, 16:23:40 »
Baze пиши ми на темата Звучни кутии за жива свирка на тоа што го почнувавме ...памтиш??  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скретници
« Reply #8 on 15.04.2010, Thursday, 16:54:08 »
Потоа,за да направиш да речам една примитивна заштита на високотонецот,сериски на високотонецот ке ставиш две сијалици(мислам дека се користат кај камионите).Карактеристиката на сијалиците е следната 24V/21W.Доколку високотонецот е доста слаб,ке извадиш една од сијалиците(сепак тоа ке зависи до колку вати ке ги конструираш кутиите).ВАЖНО!!! СИЈАЛИЦИТЕ МОРА ДА ГИ СТАВИШ ПОСЛЕ КОНДЕНЗАТОРОТ И КАЛЕМОТ....Ако нешто не е јасно пиши.....

Eeeeeee, да, тоа заборавив да го пишам, сепак станува збор за разгласни звучници... ;)

Уште нешто.....калемот кој е на одделот за високи фрекбренции може да биде за една половина помал...

Па да, може, ама не за половина туку за 2/3 (да биде 2/3 од вредноста која е напишана), да се зголеми долната гранична на високотонецот до кај 5KHz. Ама тогаш па ќе има дупка помеѓу горната и долната гранична фреквенција на филтрите за бас-среднотонскиот звучник и високотонецот :S. Во тој случај може сосема да се испушти филтерот за бас среднотонскиот звучник, можеби ќе им мало преклопување на фреквентни опсези, ама битно нема да има дупка... ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Скретници
« Reply #9 on 15.04.2010, Thursday, 18:07:43 »
Јас никогаш во животта немам напраено скретница зато каже те ми се подетално и од почеток ако не ви е тешко  :) а и некоја слика да најдевте како треба да изгледа и како се поврзува уште подобро :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скретници
« Reply #10 on 16.04.2010, Friday, 00:43:50 »
Ако прв пат правиш, искрено подобро е да отвориш некој стар звучник што не ти треба и да видиш од таму барем како се врзуваат компонентите ;).

Изработи ја скретницата според електричната шема ти ја дадов во претходниот пост. Кондензаторот C2 и калемот L1 можеш да ги изоставиш (да не ги монтираш воопшто), тие се всушност филтерот за бас-среднотонецот, но бидејќи тој сам по себе изиграва филтер, не мора да се монтираат.

Кога ќе го моташ калемот за високотонецот можеш да ставиш и феритно (фермомагнетно) јадро, но пожелно е да не ставаш, може да се избличи сигналот, но и ќе имаш повеќе за мотање во тој случај. Пожелно е да калемот биде намотан со поделбела жица (на пример, 0.5mm или нешто потенка или подебела).

Најчесто не се изработува пешатена плочка за волку едноставни скретници, само за покомплицираните важи тоа. Кога ќе ја склопиш, би требало да изгледа нешто како на сликава подолу.



Ова е веќе покомплицирана скретница, но принципот на монтажа на деловите е тој. Се сае монтира на една подлога и се лепи за неа.

Ако сакаш уште поедноставна изведба, еве шема и за неа.



Граничанат фреквенција е некаде околу 4.5KHz, што значи дека би требало да биде поадекватна за конкретните звучници што ги имаш на располагање.

Не зааборавај да ги ставиш сијаличките што ги спомна Baze во серија со позитивниот извод од високотонецот. Мислам дека најчесто се ставаат после кондензаторот C1, ама не ме земај за збор ;).

Ако имаш уште некое прашање, пиши, ако знам ќе ти договорам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Скретници
« Reply #11 on 16.04.2010, Friday, 08:51:51 »
Оваа последната не би била добра пошто има на пазар вакви по 150 денари ама никој не ги употребува за ЖИВА СВИРКА значи ми треба нешто ептен добро и квалитетно

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скретници
« Reply #12 on 16.04.2010, Friday, 13:09:27 »
А вреди ли да се прави за тие звучници нешто ептен добро и квалитетно, од чив производител се? Ако се некои евтини, верувај не се испплати да правиш нешто квалитетно, дури можеш да добиеш и обратен ефект, со премногу компоненти уште толку да го упропастиш звкот.

А, исто така многу важно прашање, колку пари планираш да фрлиш за скретница? ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Скретници
« Reply #13 on 16.04.2010, Friday, 13:35:15 »
значи антонио...викаш дека првпат треба да правиш скретница, незнаеш ни како изгледа и сакаш добра и квалитетна скретница, ако сакаш таква скретница отиди во стариот дел од Т.Ц. Беверли хилс и барај ЗЕЦ електроникс (тоа електроникс не ми текнува дали така беше или електроника) таму ке најдеш се што ти треба. И скретници и звучници се што сакаш ке најдеш, ама па скапичко е малце...ама па колку пари толку песна...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Скретници
« Reply #14 on 17.04.2010, Saturday, 08:32:54 »
Звучниците кои ги имам купено се бааги фуш од алфа електроник а баже ми рече ке извлечиме нешто добро и од нив само со добри скретници и добри кутии а иначе колку пари планирам да давам незнам пошто незнам како се движи  со цената една скретница од средна класа и не сум од скопје  8)