Author Topic: Проблем со рам и матична плоча Soltek 75frn3-l  (Read 1207 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа е се.Сепак најдобро е да го однесеш во некој овластен сервис и да го средат постручни лица.За флешување на биосот точно е дека може да биде ризик,меѓутоа најголем ризик е тоа што треба да имаш во тој момент стабилен интернет,бидејки ако се случи да падне во моментот на трансфер на податоците,отиде плочата.Да не те плашам многу,ама мислам дека ке најдеш понов биос за Soltek плочите и  ке завршиш работа.

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Помислив и јас на тоа да го апдејтнам биос-от ама овие солтек веќе немаат официјална страна... така да незнам од каде да најдам биос... колку што помнам мислам дека уште на времето го имав надоградено биос-от со најнов што имаше за таа матична (не дека имав некој проблем чисто да видам како одат работите  ;) )
Ако знаете некој добар сајт кај што може да проверам дали го имам најновиот биос за таа матична ќе пробам ;)
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пиши на Гугл -* Firmware Update Soltek/SL-75FRN3-L * и ке најдеш сигурно

еве вака некои :

Code: [Select]
www.cpu-upgrade.com/mb-Soltek/SL-75FRN3-L.html или

Code: [Select]
drivers.downseeker.com/download/4347/soltek-sl-75frn3-l-bios-j1.1l/

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Проверив и за биосот, колку што најдов најнова верзија е таа soltek-sl-75frn3-l-bios-j1.1l ( со него има подршка за семпрон процесорите). Мислам дека и таа верзија ми е надоградена на биосот (треба да проверам кога ќе сум Мк), нема шанси да сум пропуштил да има нешто да се надогради а да не сум ставил  ;D
Најверојатно е до тоа овие од 1гб да се Ecc Ram и да не ги подржува Soltek-ot ... научив нешто ново, незнаев дека има Ecc Ram и Non Ecc Ram.
Фала ви на сите за помошта  :)
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најверојатно е до тоа овие од 1гб да се Ecc Ram и да не ги подржува Soltek-ot ... научив нешто ново, незнаев дека има Ecc Ram и Non Ecc Ram.

Ако се навистина ECC, да знаеш дека RAM-овите се доста поскапи од обични RAM мемории. Можеш да ги замениш за Non ECC со повеќе меморија ;). ECC RAM-овите обично се ставаат на серверски куќишта (иако повеќето матични плочи имаат поддршка и за ECC RAM мемории, сепак, најмногу се користат на сервери, но по некоја случајност, ете твојата матична не поддржува ECC RAM модули :S), затоа и се поскапи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Едно наравоучение ( од искуство!) : обратете многу внимание какви РАМ-ови купувате! Купете поскап РАМ од пореномирани фирми ,како Кингстон,Апејсер (APACER ), a избегнувајте некои фирми кои се релативно непознати,без налепница,сериски број и некои други ознаки.РАМ меморијата е доста значајна за брзината и не само брзината  на процесорот,матичната,чипсетот.Таа ги обединува ,на некој начин сите овие компоненти.Пожелно е ( а и се продаваат!) самолепливи или друг вид ладилници за  чиповите на РАМ-от! Некои експерти дури и предлагаат посебен кулер за ладење само на мемориите .Шала на страна - треба да се размисли! 8)