Author Topic: помош HASP Key ?  (Read 1463 times)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
помош HASP Key ?
« Opened on 26.01.2011, Wednesday, 01:10:50 (Edited 26.01.2011, Wednesday, 15:56:48) »
Знае ли некој за што служи ова ? Каква улога игра на машина за правење слики ? Има некои податоци во него ? Има меморија како обично УСБ или не ? Како може да се извадат податоци од него, ако има нешто и како може пак да се вратат ? Секој коментар околу ова е добредојден.
Барав нешто по интернет ама многу многу не разбрав.
Еве некои упатства што најдов на следниов линк, линк

админ: друг пат пиши асален наслов
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: HASP Key
« Reply #1 on 26.01.2011, Wednesday, 02:44:27 »
Ова е вид на dongle (така се викаат тие USB key-ови) заштита за софтвер, кога работиш со софтверот потебно е USB dongle-от цело време да биде приклуен на компјутерот за да може да работи софтверот. Доколку не е приклучен USB dongle-от, софтверот не работи. Најпросто објаснување е ова ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline trajcevski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Одг: HASP Key
« Reply #2 on 26.01.2011, Wednesday, 02:44:48 »
HASP е систем за заштита на компјутерски програми од пиратерија. Се состои од програмски и машински дел (USB уред). Програмскиот дел на HASP системот се интегрира во програмата, и доколку USB уредот, така наречен dongle не се наоѓа во компјутерот, програмата нема да функционира.
Податоците од USB уредот се вадат со програма наречена dumper (h4dmp, h5dmp и сл.), а внесување податоци внатре не знам како се прави.
HASP заштити најчесто се заобиколуваат со имитирачи т.е. емулатори за HASP.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: HASP Key
« Reply #3 on 26.01.2011, Wednesday, 08:27:06 »
Quote
Доколку не е приклучен USB dongle-от, софтверот не работи.

Значи сега да го исклучам, машината нема да работи. Пак ќе го вратам и се треба да си биде во најнормален ред ?
Инаку софтверот кој што се користи LbnLab и LbnSender се free  ??? Зошто е ова ставено.

Quote
Податоците од USB уредот се вадат со програма наречена dumper (h4dmp, h5dmp и сл.), а внесување податоци внатре не знам како се прави.

Не се прави со истите програми ?

Quote
USB уредот, така наречен dongle не се наоѓа во компјутерот,

Може обично УСБ да биде dongle ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: помош HASP Key ?
« Reply #4 on 26.01.2011, Wednesday, 13:03:58 »
Инаку софтверот кој што се користи LbnLab и LbnSender се free  ??? Зошто е ова ставено.

Епа очигледно не е free, штом има dongle protection. Oсвен ако тој dongle не е наменет за некој друг софтвер.

Може обично УСБ да биде dongle ?

Не, овие уреди (dongle) најчесто стигнуваат со самиот софтвер и најчесто се наменети за софтвери кои се купуваат исклучиво на CD/DVD (пример: Cubase, само што Cubase има Synchrosoft dongle protection system, не HASP), или евентуално може да им се симне demo верзијата од net, но не и full верзијата. Постојат емулатори за ваков тип на заштити на софтвер (како што рече trajcevski).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: помош HASP Key ?
« Reply #5 on 26.01.2011, Wednesday, 15:39:19 »
Значи јас симнав emulator по име LbnVirtualMachine и го инсталирав. Кога сакав да го вклучам ми пишуваше HASP Key not found. На првиот линк што го напишав има објаснето како се користи нивниот емулатор, ама многу е стара страната и не знам дали уште работат, а и дали е сличен начинот и за оваа виртуелна машина. Исто така доколку го исклучам да пробувам со емулатор дали ќе направи некаков проблем ? И како може од него да се извадат информациите или пак да се ставаат.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: помош HASP Key ?
« Reply #6 on 26.01.2011, Wednesday, 17:59:20 »
Искрено, не ми е јасно што сакаш да направиш, ај поубаво објасни, вака ништо не сваќам :S. Програм ли е, софтвер за виртуелна машина ли е па бара dongle зошто има dongle protection, не ми е јасно што сакаш да направиш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: помош HASP Key ?
« Reply #7 on 26.01.2011, Wednesday, 19:19:04 »
Значи вака. Се работи за машина за правење слики. Со неа се работи преку 2 програми. LbnLab и LbnSender. Моментално го имам тој dongle и се си работи ОК, ама сакам да дознаам за што служи тоа и како да го направам да работи без него. Исто така дали може да ги вадам информациите од него, па да ги ставам на друг dongle кој што ќе се користи за иста намена.

Јас го пронајдов тој Емулатор од Lbn, ама кога го стартувам ми вели HASP Key not found. Според ова мислам дека треба ова да го правам директно на машината, ама страв ми е да не ја зезнам работата. Сепак станува збор за скапо нешто.

И за крај може ли тој Dongle да го извадам додека машината е исклучена, па потоа да го вклучам на обичен компјутер, таму да инсталирам драјвери за него и да видам дали ќе се стартува Виртуелната машина. Ако не се стартува сакам да го вратам на машината и се да си биде по старо. Да не треба можеби некое ново конфигурирање на него?

Се работи за оваа машина, а името на Dongle е Аладин. Барем така го препознава Виндовс.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: помош HASP Key ?
« Reply #8 on 26.01.2011, Wednesday, 21:11:33 »
Значи вака. Се работи за машина за правење слики. Со неа се работи преку 2 програми. LbnLab и LbnSender. Моментално го имам тој dongle и се си работи ОК, ама сакам да дознаам за што служи тоа и како да го направам да работи без него. Исто така дали може да ги вадам информациите од него, па да ги ставам на друг dongle кој што ќе се користи за иста намена.

Вадење на податоци/алгоритми од dongle и не е баш лесна работа, кракерски тимови имаат работено на ова долго време, од некои софтвери со dongle protection може да се извадат податоците/алгоритмот брз база на кој се пресметува key-то и да се направи виртуелен USB порт кој ќе комуницира со податоците/алгоритмот од dongle-от зачувани како некаков тип на фајл (најчесто bin, тоа е сепак само еден мемориски модул со податоци на него). Конретно ова го има направено кракерската група H2O кога го кракуваа Cubase SX 3 и целата палета на производи од Steinberg и со еден dongle emulator успеаја се да емулираат (мада им требаше некои добри 6 месеци и вкупно 25.000 работни часови собрано од целиот тим за да успеат да го направат тоа, но сепак го направија ;)). Значи, како што реков, не е ова баш „плукни залепи“ работа.

Јас го пронајдов тој Емулатор од Lbn, ама кога го стартувам ми вели HASP Key not found. Според ова мислам дека треба ова да го правам директно на машината, ама страв ми е да не ја зезнам работата. Сепак станува збор за скапо нешто.

Точно е дека можеш да го оштетиш dongle-от, некои dongle-ови имаат copy protection, и доколку забележат дека пробува некој програм да пристапи до нив и да ги ископира податоците од нив, се самозаштитуваат и се бришат цели, па ќе мора да го пратиш до фирмата која ти го продала софтверот за да ти го репрограмирата dongle-от или да ти дадат нов. За среќа, немаат сите, а и да имаат, има начини како да се bypass-ува таа заштита, но искрено не знам како се прави тоа (не се разбирам до толку во reverse engineering).

И за крај може ли тој Dongle да го извадам додека машината е исклучена, па потоа да го вклучам на обичен компјутер, таму да инсталирам драјвери за него и да видам дали ќе се стартува Виртуелната машина. Ако не се стартува сакам да го вратам на машината и се да си биде по старо. Да не треба можеби некое ново конфигурирање на него?

Најверојатно да, нема да се случи ништо најверојатно. Најлошо што може да се случи е да не работи софтверот и/или dongle-от, но не верувам дека dongle-от ќе се зезне ;).

Се работи за оваа машина, а името на Dongle е Аладин. Барем така го препознава Виндовс.

Кога спомна машина, мислев на PC, не мислев дека е баш машина (добро, машина со PC, но не е само PC). А таа машина со кој оперативен систем работи? Windows XP, Windows Vista, Windows 7?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: помош HASP Key ?
« Reply #9 on 26.01.2011, Wednesday, 21:42:00 »
Quote
Вадење на податоци/алгоритми од dongle и не е баш лесна работа, кракерски тимови имаат работено на ова долго време, од некои софтвери со dongle protection може да се извадат податоците/алгоритмот брз база на кој се пресметува key-то и да се направи виртуелен USB порт кој ќе комуницира со податоците/алгоритмот од dongle-от зачувани како некаков тип на фајл (најчесто bin, тоа е сепак само еден мемориски модул со податоци на него). Конретно ова го има направено кракерската група H2O кога го кракуваа Cubase SX 3 и целата палета на производи од Steinberg и со еден dongle emulator успеаја се да емулираат (мада им требаше некои добри 6 месеци и вкупно 25.000 работни часови собрано од целиот тим за да успеат да го направат тоа, но сепак го направија Шмекерко). Значи, како што реков, не е ова баш „плукни залепи“ работа.

На првиот линк во првиот пост нудат такви емулатори само нема цена колку им е, а и не сум сигурен дека уште работат со оваа работа.
Quote
Точно е дека можеш да го оштетиш dongle-от, некои dongle-ови имаат copy protection, и доколку забележат дека пробува некој програм да пристапи до нив и да ги ископира податоците од нив, се самозаштитуваат и се бришат цели, па ќе мора да го пратиш до фирмата која ти го продала софтверот за да ти го репрограмирата dongle-от или да ти дадат нов. За среќа, немаат сите, а и да имаат, има начини како да се bypass-ува таа заштита, но искрено не знам како се прави тоа (не се разбирам до толку во reverse engineering).

Quote
Најверојатно да, нема да се случи ништо најверојатно. Најлошо што може да се случи е да не работи софтверот и/или dongle-от, но не верувам дека dongle-от ќе се зезне Шмекерко.

Првин ми кажа дека може да го оштетам, а потоа ми кажа дека не би требало ништо да се случи. Јас сакам само да проверам дали ќе работи на друг компјутер и да го приклучам во обичен УСБ порт како што е и таму, а ако не работи да го вратам на машината и да не ми се поремети работата. Не би сакал кога ќе го извадам да ми се самоуништи :)
Quote
Кога спомна машина, мислев на PC, не мислев дека е баш машина (добро, машина со PC, но не е само PC). А таа машина со кој оперативен систем работи? Windows XP, Windows Vista, Windows 7?

Работи со XP.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: помош HASP Key ?
« Reply #10 on 26.01.2011, Wednesday, 22:28:14 »
Првин ми кажа дека може да го оштетам, а потоа ми кажа дека не би требало ништо да се случи. Јас сакам само да проверам дали ќе работи на друг компјутер и да го приклучам во обичен УСБ порт како што е и таму, а ако не работи да го вратам на машината и да не ми се поремети работата. Не би сакал кога ќе го извадам да ми се самоуништи :)

Мислев дека сакаш да ја ископираш содржината на dongle-от, затоа и пишав дека можеш да го оштетиш. А ако само сакаш да го врзеш на друг PC, како што пишав, не, најверојатно нема ништо да му биде ;). Ама не може никој тоа да ти го гарантира, пробај и види, не знам што да ти кажам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."