Author Topic: Tenda N300 model F303 - флешување како?  (Read 1758 times)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Tenda N300 model F303 - флешување како?
« Opened on 02.07.2020, Thursday, 01:41:33 »
Го имам овој рутер од VIP сегашни A1, во последно време на два-три дена знае да заспие т.е. да нема никаков проток, може да се пристапи до него, може да се направи рибут но се` додека не се исклучи од струја и пак вклучи ништо не се менува.

Бев во салон да се распрашам да ми го сменат но добив одговор дека не може, им велам па добро ваша е опремата и треба да ја замените, ми вели рутерот не го должиш (договорот ми е од пред скоро 2 години) и ти е гратис, купи си нов саглам рутер. :)

Епа чим не го должам ќе пробам да му сменам фирмвер, но има проблем, фирмверот е со поголем број (веројатно посебен за потребите на VIP/A1) од тој што е последен на официјалниот сајт.

Овој е фирмверот од рутерот:


А овој е последен од официјалниот сајт на Tenda:
Code: [Select]
https://www.tendacn.com/en/download/get-f303.html

Бидејки вели дека може да се користи за флешување на верзии v5.07.ХХ претпоставувам дека нема да ми дозволи да го флешувам рутерот (не сум пробал) :)

1. Дали да пробам прво класично преку web да го флешнам (ако дозволи)?
2. Да пробам со штипка и CH341A прво да му направам бекап на постоечкиот фирмвер па потоа да го флешнам со овој v5.07.53_EN?
3. Или да одам со разлемување на епромот па на раат да се направи бекап и флешување?

Се надевам дека доколку го сменам фирмверот ќе се реши проблемот со заспивање на рутерот. :)

Ајде некој совет, постоечкиот фирмвер е толку осакатен што буквално не може ништо асално да се подеси.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Tenda N300 model F303 - флешување како?
« Reply #1 on 02.07.2020, Thursday, 11:37:38 »
Јас прво би направил backup (dump) на flash чипот, па после би направил web flash. Ако успее, топ, ако не... тоа е тоа, враќај го назад оригиналниот firmware.

Разгледував дали може да се стави dd-wrt на него или некој друг алтернативен firmware, но официјално немаат build за него бидејќи има 2MB flash, а за скоро сите овие алтернативни firmware-и, потребно е да имаш барем 4MB flash. Една од причините поради кои не ги сакам баш Tenda, се им се нивни custom решенија и се е „напукано“ до максимум, дали има 50, 60KB слободен простор на него :-\.

Како и да е, ако успееш да му смениш flash со некој 4MB-ен или поголем (не пречи), може да пробаш да го flash-уваш со firmware од рутер кој е сличен на овој (ист чипсет, различни околни компоненти).

Во секој случај, јас прво би пробал со фабричкиот. Ако се опраи работата, супер, ако не... можно е и да не е (само) софтвер во прашање, можно е и да е хардверски проблем.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Tenda N300 model F303 - флешување како?
« Reply #2 on 02.07.2020, Thursday, 15:11:31 »
Јас прво би направил backup (dump) на flash чипот, па после би направил web flash. Ако успее, топ, ако не... тоа е тоа, враќај го назад оригиналниот firmware.

Ова мислеш onboard со штипка?

Разгледував дали може да се стави dd-wrt на него или некој друг алтернативен firmware, но официјално немаат build за него бидејќи има 2MB flash, а за скоро сите овие алтернативни firmware-и, потребно е да имаш барем 4MB flash. Една од причините поради кои не ги сакам баш Tenda, се им се нивни custom решенија и се е „напукано“ до максимум, дали има 50, 60KB слободен простор на него :-\.
Дали значи дека ако се стави друг алтернативен еепром со 4MB ќе може да се флешне со dd-wrt и кој dd-wrt за кој модел?

Како и да е, ако успееш да му смениш flash со некој 4MB-ен или поголем (не пречи), може да пробаш да го flash-уваш со firmware од рутер кој е сличен на овој (ист чипсет, различни околни компоненти).
Вероватно со 4MB еепром и фабрички фирмвер би работел порелаксирано пошто не е до трт, ама пак ова се коси со RAM-от а не со големината на еепромот.
Кои модели се со исти чипсет, барајќи налетав на N300 model F3, а мојот е модел F303, не знам дали се со ист чипсет!?

Во секој случај, јас прво би пробал со фабричкиот. Ако се опраи работата, супер, ако не... можно е и да не е (само) софтвер во прашање, можно е и да е хардверски проблем.
Моето размислување е дека шансите за хардверскиот проблем се поголеми, имам приметено дека рутери по долгогодишна работа се пак во функција но имат многу послаби сигнали или други проблеми со wifi конекцијата (можеби грешам но таков впечаток имам).

Во ред, треба прво да го отворам и да видам кој еепром и чипсет има, па потоа натаму со постапките. :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Tenda N300 model F303 - флешување како?
« Reply #3 on 02.07.2020, Thursday, 18:32:20 »
Ова мислеш onboard со штипка?

Off board, одлемен... ама ако не можеш така, може да пробаш и залемен, најверојатно нема да пречат околните компоненти. Обично на матични плочи знаат да пречат.

Дали значи дека ако се стави друг алтернативен еепром со 4MB ќе може да се флешне со dd-wrt и кој dd-wrt за кој модел?

Епа тука лежи зајакот :P :D. Ќе треба да се чепка, да се види кој рутер има ист/сличен чипсет на овој (твојот) и да се флешува со тој. Кога би имал време, би се зезал, интересен експеримент е во секој случaj ;). Ќе добиеш прилично моќен рутер со многу опции ако успее ова ;)... мислам моќен од аспект на опции, нема да добиеш моќност во Wi-Fi, тоа зависи од radio секцијата, а таа најчесто не може да се overclock-ува, а и не се препорачува, може да го изгориш чипсетот :-\.

Вероватно со 4MB еепром и фабрички фирмвер би работел порелаксирано пошто не е до трт, ама пак ова се коси со RAM-от а не со големината на еепромот.

Проблемот со големината на flash-овите е што се можеш да ставиш во firmware-от. Колку е поголем, толку подобро. Практично, flash-от е нешто како HDD за ваквите уреди. Се разбира, пожелно е и да има што е можно повеќе RAM за да може што е можно повеќе апликации да работат паралелно. Минимумот за DD-WRT и многу други firmware-и е 32MB. Пожелно е да има повеќе, ама и со 32MB, најчесто сосема солидно и стабилно функционираат рутерите.

Провери колку RAM има рутерот, но верувам дека има барем 32MB бидејќи во овој tread на DD-WRT форумот, никој не го спомна RAM-от како проблем.

Code: [Select]
https://forum.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?p=1093140
Моето размислување е дека шансите за хардверскиот проблем се поголеми, имам приметено дека рутери по долгогодишна работа се пак во функција но имат многу послаби сигнали или други проблеми со wifi конекцијата (можеби грешам но таков впечаток имам).

Во над 90% од случаите, проблем се суви електролити. За жал, кај вакви уреди, најчесто електролитите не се дујат кога се суви (зошто, тоа е друга приказна), така да, не изгледаат сомнително. Одлеми ги, измери ги... ќутук :P :D.

Ако ми стигне некој ваков проблематичен рутер (не дека поправам вакви... за пријатели или роднини, инаку, не се исплати, 1000-ка е нов), по default менувам електролити. На многу места има ставено 16V-ни електролити со капацитивност од 470uF, 100uF, 47uF, итн. Тие од 470uF и 100uF слободно може да ги смениш со 1000uF/6.3V. Оние од 47uF, со 100uF или 470uF, 220F... какви имаш на располагање од фурда :P ;). Само оние што се на влезот за power конекторот треба да се 16V. Тие смени ги со какви имаш, само да се 16V и да не се со капацитивност помали од оние кои веќе биле поставени (на пример, 2 x 470uF/16V може слободно да ги смениш со 1000uF/16V, ако ги собира... ако не, со какви имаш со слични димензии, само да се 16V-ни).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Tenda N300 model F303 - флешување како?
« Reply #4 on 02.07.2020, Thursday, 23:48:58 (Edited 03.07.2020, Friday, 00:46:29) »
За викендот ќе го отворам за да направам инспекција па ќе јавам. ;)

@GigaWatt Фала :)

Offtopic:
Не се однесува за горенаведениот рутер, што е подобро и постабилно, исто и разноразни опции - Tomato или DD-WRT?
Имам искуство со DD-WRT, но Tomato не сум имал прилика да го третирам. ;)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не го заборавај и OpenWRT ;).

Генерално земено, зависи од уред до уред. Ако е релативно моќен чипсетот (овој од Tedna-ва не е таков), слободно може да тераш и со Tomato или OpenWRT. Они имаат малку по "current code base", правени се од ништо и се модуларни, за разлика од DD-WRT кој е скоро целосно базиран на firmware-от за Linksys WRT54G, само е надградуван.

Е сега, Tomato и OpenWRT се и малку по комплицирани за користење, ама затоа па се уште помоќни во однос на опции и подесувања од DD-WRT.

За вакви петпарачни рутери, би се држел до DD-WRT. Сум пробувал и со Tomato и со OpenWRT, најчесто работат релативно споро на вакви поевтини рутери. DD-WRT обично работи прилично стабилно на овие евтиниве рутери ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Tenda N300 model F303 - флешување како?
« Reply #6 on 03.07.2020, Friday, 16:40:48 (Edited 05.07.2020, Sunday, 02:01:05) »
Не го заборавај и OpenWRT ;).

Го знам и OpenWRT дека постои како алтернативен фирмвер, но имам впечаток дека истиот се сетира преку команди од некој негов терминал и дека нема web пристап за сетирање со кликање. :) Не сум го користел и зборам напамет. :D

Генерално земено, зависи од уред до уред. Ако е релативно моќен чипсетот (овој од Tedna-ва не е таков), слободно може да тераш и со Tomato или OpenWRT. Они имаат малку по "current code base", правени се од ништо и се модуларни, за разлика од DD-WRT кој е скоро целосно базиран на firmware-от за Linksys WRT54G, само е надградуван.

Кога прашав за избор меѓу два оперативни Tomato и DD-WRT мислев на употреба кај WRT54G и остали подваријанти на линксис па и понови рутери, затоа и напоменав дека не мислам за Tenda. :) Но чинам дека DD-WRT е од сите најповеќе узер френдли од сите останати оперативни рутер системи.

За вакви петпарачни рутери, би се држел до DD-WRT. Сум пробувал и со Tomato и со OpenWRT, најчесто работат релативно споро на вакви поевтини рутери. DD-WRT обично работи прилично стабилно на овие евтиниве рутери ;).

Инаку поголем број на модели од TP-Link подржуваат DD-WRT. :)

За Tenda-ва од насловот ништо не планирам од овие алтернативни OS, едино ако успеам да го флешам со нивниот официјален последен фирмвер. ;)

Edit:
Го отворив за да видам што се крие под хаубата. :)

eeprom KH25L1606E

Кондензаторите се 16v 470uf.

Broadcom чипсет

Не сум чепкал ништо, го отворив само да сликнам. :)











Edit 2:

Пробав со штипка директно на плоча и за жал не го читаше, па одлучив да пробам преку web класичен upgrade да му направам па што биде нека биде, ако го брикнам ќе го одлемувам епромот па ќе правам флеш. :)
За чудо си помина глатко (не ме опомена дека моменталната верзија е поголема од таа што сам ја избрал за флеш) , се рестартираше рутерот и после еден ресет му направив со држење на копчето од позади и си дојде во нормална со нов изглед на хоме пејџот. :)



Еве го тестирам пола саат и добро се држи, има еден куп опции како секој напреден рутер и.т.н.
За сега не планирам да му менувам кондензатори (мада два се од по 16v 470uf околу напојувачкиот влез), прво ќе го тестирам повеќе денови за да видам дали пак ќе заспива. :D

edit 3:
Чипсетот си доби и еден heatsink пошто доста загрева, не знам која му е максималната температура за работа но не е на одмет да има нешто што ќе му помага при ладење :)



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Го знам и OpenWRT дека постои како алтернативен фирмвер, но имам впечаток дека истиот се сетира преку команди од некој негов терминал и дека нема web пристап за сетирање со кликање. :) Не сум го користел и зборам напамет. :D

Да, по default не доаѓа со web GUI, но може да се додаде. Има веќе едно разработено за OpenWRT, LuCI. Има и build-ови кои доаѓаат со интегрирано web GUI ;).

Но чинам дека DD-WRT е од сите најповеќе узер френдли од сите останати оперативни рутер системи.

Тоа да, нема збор дека DD-WRT е нај user friendly од сите овие ;).

Инаку поголем број на модели од TP-Link подржуваат DD-WRT. :)

Да, затоа обично и ги препорачувам TP-Link како ефтина, а сепак солидна опција за рутер ;). Wi-Fi-от не им е нешто WOW, ама затоа мазги се. Сум врзувал и по 30 уреди за нив во SOHO услови, немало никаков проблем, супер си работеле ;). Со друг firmware се разбира, не со фабричкиот ;).

А и многу лесно им се менува firmware, скоро сите алтернативни firmware-и ги поддржуваат и работат без никаков проблем веднаш по промената (пали, вози ;)).

Пробав со штипка директно на плоча и за жал не го читаше, па одлучив да пробам преку web класичен upgrade да му направам па што биде нека биде, ако го брикнам ќе го одлемувам епромот па ќе правам флеш. :)

Треба прво да ги исчиташ постоечките податоци на него. Ако немаш backup, не можеш да се вратиш на оригиналот ;D.

Еве го тестирам пола саат и добро се држи, има еден куп опции како секој напреден рутер и.т.н.
За сега не планирам да му менувам кондензатори (мада два се од по 16v 470uf околу напојувачкиот влез), прво ќе го тестирам повеќе денови за да видам дали пак ќе заспива. :D

И јас би играл така ;). Со Тендите не сакам многу да си играм ;D, се имам изгорено неколку пати ;D.

Чипсетот си доби и еден heatsink пошто доста загрева, не знам која му е максималната температура за работа но не е на одмет да има нешто што ќе му помага при ладење :)

Паметна одлука ;). TP-Link-овите обично не греат, ама ова Тендиве знаат да греат, така да, и јас често имам додавано ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
10 дена и повеќе работи без проблем, чинам дека се реши проблемот кој го имав со рутеров, ако издржи барем уште 10 дена без рестарт тогаш мисијата е успешна. :)
Претпоставувам дека многу корисници на услугите на А1 го имат овој рутер (и проблем), па ова би било можно решение за истиот. ;)



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Супер, со среќа да си го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Tenda N300 model F303 - флешување како?
« Reply #10 on 25.08.2020, Tuesday, 17:57:33 (Edited 25.08.2020, Tuesday, 23:07:13) »
Уште една иста ваква Tenda N300 model F303 флешувана по иста постапка.
Не е лошо да напоменам дека после флешувањето мора да се направи ресет na ruterot преку задржување на копчето од позади бидејќи не го прифаќа стандардниот пасворд "admin" за логирање, во спротивно дава дека сте внеле погрешен пасворд. :D
И овој си доби еден heatsink на чипсетот за подобро ладење. :)


Во атач е *.bin фајлот од официјалната страна (нека има копија овде во случај да биде тргнат од официјалната страна). :)