Author Topic: Предзасилувач за woofer и сателити  (Read 5854 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Предзасилувач за woofer и сателити
« Reply #15 on 27.12.2013, Friday, 13:36:38 (Edited 27.12.2013, Friday, 21:52:01) »
Стави слика и монтажна шема да видиме,веројатно имаш некоја грешка!Освен тоа внимателно со звучната,ако немаш пракса може лесно да го изгориш излезот !
Задниот излез порано го изгорев  ;D сега резервниот (предниот) излез, уште тој е здрав  ;D  ;D  ;D
Кај третиот потенциометар ме зафркаваше леткунот затоа е така изгорено но никаде не е прекинато или споено... И транзисторот погрешен ми го дадоја во алфа затоа е обратно наместен (c, b, e), сменети му беа...



Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дали  детално го провери склопот по шемата? Не разбрав ,погрешно си го наместил транзисторот? Дали е сега во ред??

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Дали  детално го провери склопот по шемата? Не разбрав ,погрешно си го наместил транзисторот? Дали е сега во ред??
Да сега е се точно наместено и детално проверена шемата и пак нема никаков звук... некаков предлок за друга шема како оваја??
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кико ,ти посочив да ги намалиш влезните отпорници  и барем на сателитите да добиеш звук ! Од сликите не можам се најдобро да видам,ама шемата барем во тој дел не е никако комплицирана.Решение е поставување пп пред влезовите на овој уред ,линеарни појачувачи кој на излезите би дале 1,5-2V.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Кико, пробај да ги споиш точките што се означени на сликата, сврти ги потенциометрите до крај, и кажи дали има звук.

Жан

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Предзасилувач за woofer и сателити
« Reply #20 on 27.12.2013, Friday, 20:15:31 (Edited 27.12.2013, Friday, 21:54:39) »
Батка имаш пишано bc 547 транзистор а на шемата пиши bc 546... Јас имам ставено 547 или исти се??? И сакав да те прашам дали после намотката што е кондензаторот 1мф дали е електролит или блок?? јас ставив електролит... (ете го на шемата)

Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Предзасилувач за woofer и сателити
« Reply #21 on 27.12.2013, Friday, 21:55:45 (Edited 27.12.2013, Friday, 22:35:45) »
Конденаторот е блок 1 мф,а транзисторот е добар,само провери да не си го прегорел на лемењето или кога си го свртел погрешно!!Испитај го со инструмент.Отпорникот помеѓу база и колектор треба да биде 1,8  мега оми.Да не ти е мала вредност?

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Конденаторот е блок 1 мф,а транзисторот е добар,само провери да не си го прегорел на лемењето или кога си го свртел погрешно!!Испитај го со инструмент.Отпорникот помеѓу база и колектор треба да биде 1,8  мега оми.Да не ти е мала вредност?
Јас имам ставено електролит да не зафркава тој? Отпорникот 1.8 мега оми е точно. Транзисторот го проверив со инструментот во ред е...
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Предзасилувач за woofer и сателити
« Reply #23 on 28.12.2013, Saturday, 17:19:43 (Edited 28.12.2013, Saturday, 23:49:52) »
Секогаш филтерот за бас има проблем со осетливоста и бара поголемо појачување.Значи.прочитај што ти пишав пред тоа,зголеми го 1М8 отпорникот на 2,2 до 4,7 Моми да добие целиот степен поголемо појачување,стави блок кондензатор и ако бас појачувачот нема пп ( значи само слејв е!) мора да се стави дополнителен степен за појачување на сигналот ,линиско пп( бафер).Ме чуди што и на сателитите немаш ништо- таму барем нема некој дел што е критичен.Сите отпорници 22К намали ги на 1К и така пробај!