Author Topic: Day Made of Glass  (Read 1659 times)

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Day Made of Glass
« Reply #15 on 09.08.2011, Tuesday, 17:27:56 »
За тоа што викаш дека не се вложува доволно труд, не е вистина. Имам едни кинески слушалчиња, што се за ипод, ипхоне и такви производи од аппле, јас ги имам купено околу 200 денари, не се оргинал, оргинал се 3000 денари. Истиот труд го имаат вложено и во двете работи и истиот квалитет испаѓа, само разликата е во тоа што на оргиналот не пишува made in china туку пишува apple.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Day Made of Glass
« Reply #16 on 09.08.2011, Tuesday, 17:31:25 »
За тоа што викаш дека не се вложува доволно труд, не е вистина. Имам едни кинески слушалчиња, што се за ипод, ипхоне и такви производи од аппле, јас ги имам купено околу 200 денари, не се оргинал, оргинал се 3000 денари. Истиот труд го имаат вложено и во двете работи и истиот квалитет испаѓа, само разликата е во тоа што на оргиналот не пишува made in china туку пишува apple.

Добро, но земни Sennheiser слушалки произведени пред 20-тина (и повеќе) години и некои прозведени сега... сите кажуваат (а и се имам уверено) дека има драстичен пад на квалитетот. Тие слушали од пред 20-тина и повеќе години сеуште се користат во студиата на МТВ, а овие новиве не тераат повеќе од 2 или 3 години исцрпна употреба. Падот на квалитетот е на сите полиња, од квалитетот на кабелот, до квалитетот на изработката на самата слушалка, до мембраните, итн., а цената е скоро иста како пред 20-тина години (малку пониска, но далеку од дупло пониска или 3 или 4 пати пониска).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Day Made of Glass
« Reply #17 on 09.08.2011, Tuesday, 17:33:16 »
Тоа е, сакаат повеќе да заработат,а помалку да вложат или што би рекол татко ми „со гол газ муви сакаат да фаќаат“.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Day Made of Glass
« Reply #18 on 09.08.2011, Tuesday, 17:38:36 »
Тоа е, сакаат повеќе да заработат,а помалку да вложат или што би рекол татко ми „со гол газ муви сакаат да фаќаат“.

Баш така, затоа и не го сакам новиве технологи... не дека се нови, туку кога ќе ми текне дека кога ќе го купам производот уште во старт му дефинирале век на траење од 5 или 6 години и дека потоа или ќе треба да си купам нови или стариов нешто ќе се расипа... епа не ми се купуваат нови призводи и купувам само ако нешто се покажало како навистина добро и квалитетно или доколку сум приморан (како на пример тие малечкине лаптопчиња, не знам како викаат, но се навистина добри за теренска работа, тестирање на мрежи, ова она, не ми се допаѓаат, но би си земал еден само поради транспортноста и едноставната употреба на терен ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Day Made of Glass
« Reply #19 on 09.08.2011, Tuesday, 17:41:11 »
Тоа е, сакаат повеќе да заработат,а помалку да вложат или што би рекол татко ми „со гол газ муви сакаат да фаќаат“.

Баш така, затоа и не го сакам новиве технологи... не дека се нови, туку кога ќе ми текне дека кога ќе го купам производот уште во старт му дефинирале век на траење од 5 или 6 години и дека потоа или ќе треба да си купам нови или стариов нешто ќе се расипа... епа не ми се купуваат нови призводи и купувам само ако нешто се покажало како навистина добро и квалитетно или доколку сум приморан (како на пример тие малечкине лаптопчиња, не знам како викаат, но се навистина добри за теренска работа, тестирање на мрежи, ова она, не ми се допаѓаат, но би си земал еден само поради транспортноста и едноставната употреба на терен ;)).

Па ти лаптопи се само за тоа, иако сум видел дека за на терен, сеа зависи каков терен, користат и од поголемине лаптопи, на пример гледав кај мене кога ги програмираа семафорите и камерите што се на нив. Два 15 инчни лаптопи и си шиба дечкото нема мака.