Author Topic: Што се учи во 2-ра г. на пракса ?  (Read 1561 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Еее добри сте биле  ;D а тие склоповите сигурно за вас се или остануваат во школо  :)
се разбира дека се за нас

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Прашањето изгледа не ми го разбравте, прашањето ми беше, зошто низ повеќе градови во државава има средни технички училишта, а нема продавници за компоненти. И уште едно прашање, за оние кои учат во средно техничко училиште во град кој нема продавници за електронски компоненти, од каде ги набавувате компонентите кога изработувате уреди по пракса? Јас колку што знам, само во Скопје и во Битола има продавници за електронски компоненти, не сум чул да има низ други градови. Можеби има некои, ама повеќе за „општонаменска техника“, значи прекинувачи, бела техника, термостати, итн.
Има во Велес еден што продава електронски елементи ама лито работи, ги зема од скопје и продава стари залихи иначе е сервисер на телевизори, а на елементите им става маржа абе тоа чудо ако диода обична е 5 денари он ја продава 10. Но фала богу постојат плочи со стара електроника  ;D а што се однесува за на училиште ние порачуваме од Скопје од Гац, кога нема елемнти во Гац професорот порачува од Битола и така.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Одг: Што се учи во 2-ра г. на пракса ?
« Reply #17 on 10.06.2011, Friday, 11:26:17 (Edited 10.06.2011, Friday, 11:34:12) »
Прашањето изгледа не ми го разбравте, прашањето ми беше, зошто низ повеќе градови во државава има средни технички училишта, а нема продавници за компоненти. И уште едно прашање, за оние кои учат во средно техничко училиште во град кој нема продавници за електронски компоненти, од каде ги набавувате компонентите кога изработувате уреди по пракса? Јас колку што знам, само во Скопје и во Битола има продавници за електронски компоненти, не сум чул да има низ други градови. Можеби има некои, ама повеќе за „општонаменска техника“, значи прекинувачи, бела техника, термостати, итн.

Во Охрид има 3 продавици за ел. компоненти

Споено мислење: 10.06.2011, Friday, 11:34:12
Јас сум завршив 2 година на Електро-машински училишен центар Св. Наум Охридски-Охрид. Електротехничар за елеектроника и телекуминикации кај нас во 1 полугодие учевме теорија Одбрана од ел. удар сумболи испитување на грец,транзистор,диода тиристори... во 2 полугодие правевме вежби: плочки, едноставни засилувачи, трепкачи, флип флопови... но овие вежби не ги правевме на плочка туку на едни куфери тие куфери се како шаблони не ми текнува од како точно се викаа ама знам дека се ид Германија набавени ако најдам на интернет ке стравам слики