Author Topic: Патување низ времето, телепортација, 6-то чуло, Дежаву, прогнозирање и се што е врзано за надприродното  (Read 3384 times)

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Гигават точно го одговори прашањето... и само сакам да надополнам нешто за црните дупки кога се споменаа.Тие се нестабилни тела(мислам вака можам да ги наречам) со различни димензии, се јавуваат насекаде во вселената, незнајме шо можи да не снајди во секоја секунда, ако црната дупка има голема димензија можи да не проголта(цели планети,ѕвезди,соѕвездија).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има само една работа што е поопасна од црна дупка, тоа е квазарот. Иако технички гледано и тоа е црна дупка, сепак, се класифицираат како посебни „тела“ (ако може така да се наречат, или појави). Квазарот настанува по смрт на екстремно голема ѕвезда, со големи 2000 до 3000 пати поголема од нашето сонце (некогаш и многу повеќе, барем колку што имам читано, но не ме земајте за цифриве за збор ;D). Квазарот е способен да проголта цела галаксија. Не знам точно каде, но имаат научнициве откриено до сега еден квазар кој моментално голта цела галаксија, но бидејќи е галаксијата од нас оддалечена „не знам колку“ светлосни години, можно е веќе и да е „изедена“, а кај нас информацијата стига подоцна, па за нас, сеуште не е „изедена“ (не знам дали ме свати некој ;D, малку испомешав зборови ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Квазарот мислам дека е мало тело по големина но има ненормално голема маса и поради тоа и голема гравитација.
Е сега кога ке дојде некое тело до квазарот дали тоа се лепи за квазарот и тој станува се поголем или материјата исчезнува не знам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не не, квазирите се црни дупки настанати од најмасивни ѕвезди, јас барем така знам, и знам дека е способенм да проголта цела галаксија, на другите (помалите, ако може така да кажам) црни дупки за ткаво нешто ќе им требаат милиони (можеби и милијарди) години.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Eве ви,ај читајте ;D
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Quasar
Quote from: википедија
Quasars show a very high redshift, which is an effect of the expansion of the universe between the quasar and the Earth.They are the most luminous, powerful, and energetic objects known in the universe. They tend to inhabit the very centers of active young galaxies and can emit up to a thousand times the energy output of the Milky Way. When combined with Hubble's law, the implication of the redshift is that the quasars are very distant—and thus, it follows, objects from much earlier in the universe's history. The most luminous quasars radiate at a rate that can exceed the output of average galaxies, equivalent to one trillion (1012) suns. This radiation is emitted across the spectrum, almost equally, from X-rays to the far-infrared with a peak in the ultraviolet-optical bands, with some quasars also being strong sources of radio emission and of gamma-rays. In early optical images, quasars looked like single points of light (i.e. point sources), indistinguishable from stars, except for their peculiar spectra. With infrared telescopes and the Hubble Space Telescope, the "host galaxies" surrounding the quasars have been identified in some cases. These galaxies are normally too dim to be seen against the glare of the quasar, except with these special techniques. Most quasars cannot be seen with small telescopes, but 3C 273, with an average apparent magnitude of 12.9, is an exception. At a distance of 2.44 billion light-years, it is one of the most distant objects directly observable with amateur equipment.
Some quasars display changes in luminosity which are rapid in the optical range and even more rapid in the X-rays. Because these changes occur very rapidly they define an upper limit on the volume of a quasar; quasars are not much larger than the Solar System.This implies an astonishingly high energy density.The mechanism of brightness changes probably involves relativistic beaming of jets pointed nearly directly toward us. The highest redshift known for a quasar (as of December 2007) is 6.43, which corresponds to a proper distance of approximately 28 billion light-years from Earth.
Quasars are believed to be powered by accretion of material into supermassive black holes in the nuclei of distant galaxies, making these luminous versions of the general class of objects known as active galaxies. Since light cannot escape the super massive black holes that are at the centre of quasars, the escaping energy is actually generated outside the event horizon by gravitational stresses and immense friction on the incoming material.Large central masses (106 to 109 Solar masses) have been measured in quasars using 'reverberation mapping'. Several dozen nearby large galaxies, with no sign of a quasar nucleus, have been shown to contain a similar central black hole in their nuclei, so it is thought that all large galaxies have one, but only a small fraction emit powerful radiation and so are seen as quasars. The matter accreting onto the black hole is unlikely to fall directly in, but will have some angular momentum around the black hole that will cause the matter to collect in an accretion disc. Quasars may also be ignited or re-ignited from normal galaxies when infused with a fresh source of matter. In fact, it has been theorized that a quasar could form as the Andromeda galaxy collides with our own Milky Way galaxy in approximately 3–5 billion years.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Колку е 1 светлосна година (то во километри во шо се смета ко ке се претвори ?  ;D ;D ;D) не ми се смејте слабо стојам со физиката.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Колку е 1 светлосна година (то во километри во шо се смета ко ке се претвори ?  ;D ;D ;D) не ми се смејте слабо стојам со физиката.

1 светлосна година = 1 година патување со брзината на светлината (300 000km/s) ;).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку е 1 светлосна година (то во километри во шо се смета ко ке се претвори ?  ;D ;D ;D) не ми се смејте слабо стојам со физиката.

Пиши на Google ;). One light year in kilometers ;).

ПС: Изгледа сум згрешил за квазарите ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
i da si zgresil edna galaksija poveke ili pomalku, samo da se podaleku od nas, ili barem ovie politicarite da se svesni sto ne ceka
Z33MK

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
јас имав читано една статија исто така за црните дупки (квазарите)не се секавам од кој беше ама викаше вака, се што влегува во црните дупки се распарчува (молекулите на атоми атомите на тие помали честици се дур не се уништи енергијата)(ние шо иаме теорија дека енергијата не се уништува туку се претвора нема да биди поке така  ;D)значи тој научник шо го кажал ова го отфрла мислењето дека црните дупки се порти за други универзуми.јас иам читано многу вакви shits ама 90% од ниф се лага значи не е се точно,ни ова шо го напишаф не е точно , незнајме шо има во иднина,останува само да чекаме ;D ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тоа мислам и јас дека материјата се уништуја и ја снемува во црните дупки. според ова материјата е уствари енергија! Значи и енергијата може да се претвори во материја на некој начин. Иначе теоријата дека енергијата и материјата се неуништливи јас одамна заклучив дека е сосема погрешна :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
вакво нешто мислите дека е квазар?



обрнете внимание на галаксиите !

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Aj да ви го сменам муабетот ;D.Да ве прашам што мислите за телекинеза?Вистинито или лага?Познавате ли некој кој има такви „моќи“?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Инаку и мене ми се имаат десено необјалсливи работи, на кои едноставно науката до сега нема одговор, но некаде Мора д аима одговор и логичко објаснување, ма макар тоа би било Господ т.е. Божја сила.  Пошто ми се деси да ми закочи кола на удолница на мраз со 5 души внатре со 60кс на саат. и тоа во последните 10цм пред да се удрит. пред тоа си се луизгаше ко санка... патем патот беше манастирски. Ама сепак мора д аимат нешто и тоа нешто мора да мојт да се објаснит, а тоа кој колку ке сватии.... да сме здрави и живи...

Споено мислење: [time]21 Април 2011, 00:07:38[/time]
п.с. во последниов број на емитер имаше дискусуија на темава, ке го скенира денојве...
нека постој некое време па тргниго(пошто е варез)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
deneska na Svedsko radio imase prasanje kolku se koristi mozokot doktorot odgovori samoza toa sto treba ako se koristi celiot,ke se umori i ke trosi mnogu snaga.znaci treba da ti raboti samo koga ti treba,
Z33MK