Author Topic: 2ро место на државен натпревар 09.05.2014 Stiffy  (Read 2830 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
според мене треба повеќе мачење на тие натпревари (премногу прашања да се), зашто (се срамам ова да го кажам) проектот од тоа девојчето 98% јас го имав направено и не ни знаев дека би земала прво место, а девојчето незнае ни да леми ни отпорници да чита...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Добро, само јас ли не ги гледам сликите во првиот пост...? ???
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ги нема!? Ги имаше,па сега и јас не ги гледам.Иначе Стифи,добра работа, само така напред и во секој случај работата се исплати! 8)

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Браво бате само така и јас во Битола на натпревар кога бев бев како тебе второ место имав направено миксета со засилувач.Прво место тогаш освои едно дечко со сензор за ниво на течност и плус тој во комисијата му беше чичко мислам или тетин.Само напред  ;D ;)

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Абе, зборувајте сешто. Незнам како е сега ама пред три четири години на овие натрпревари во комисиите беа професори од Електротехничкиот факултет кои нема да си го рушат угледот затоа што можеби имаат внук што се натпреварува. Друго, Никогаш не победуваат класични работи (засилувачи и миксети) па макар и биле фабрички направени. Секогаш победуваат понетипичните склопови иако со послаба изработка. Во таа смисла склоп за контрола на ниво е подобар избор од мискета па колку и да е тој попрост. И на крај не гледам некоја голема работа ако составиш склоп по некоја шема и го презентираш. Затоа и не ги вреднуваат овие натпревари во категоријата проекти. Оваа категорија е повеќе за некоја промоција на училиштето каде што учи ученикот. А државен натпревар по Физика или Математика......е тоа е веќе друга работа

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Сликите не се гледаат  ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 2ро место на државен натпревар 09.05.2014 Stiffy
« Reply #21 on 12.05.2014, Monday, 22:54:07 (Edited 13.05.2014, Tuesday, 00:12:14) »
Професоре Муро,тоа беше одамна.Сега ,зборувам во последните 7-8 години постојано се расправам поради притисоците што врз комисиите ги прават домакините,а потоа и некои професори ,кои навистина форсираат свои деца.Под свои подразбирам некој интереси кои ги бранат. Факт е дека квалитетот опадна и тоа значително.Бидејќи сте вие во таа струка (така мислам барем),имате прилика да видите и доживеете кои се дечки се * спровираат* во средните училишта ,а се далеку од квалитет.Но,отидовме подалеку.На натпреварот во Пехчево пример победи кандидат кој не успеа докрај да го направи уредот,кој беше даден како обавезна вежба.Го ставив вчера на Форум,да го видат и знаат сите тој проект.Што да објаснувам понатаму..??

Споено мислење: 13.05.2014, Tuesday, 00:12:14
ПС. Во последниве 10 години не сум видел ниеден * инвентивен* труд - носеле како домашна работа готови направени кит-уреди,готови фабрички плочки со делови комплет,потоа склопови кои само електроничар со 20 г. искуство би ги составил,а не дете од 12-13 години.... Се сум видел и доживеал,а инвентивност во натпреварите по електроника - можеби 2-3 пати,ама никој од нив не добил прво место!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
На натпреварот во Пехчево пример победи кандидат кој не успеа докрај да го направи уредот,кој беше даден како обавезна вежба.
Абе ајде, :o кит ти даваат и да не успееш да го направиш? цццццц

Споено мислење: 13.05.2014, Tuesday, 13:03:29
П.С. Батка, на тоа девојчето со волтметарот мислеше?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Нема никакви предуслови и критериуми во категорија проекти. Може секој да довлечка било што и да рече дека е тоа негово. Значи, дисциплината проекти на овие натпревари според мене е гола вода. Никаква корист (стипендија или слично) освен личнo задоволство нема.Најдобрите електроничари (оние што стануаат профеционалци а не миднајт инжинери) од учениците воопшто и не типуваат на оваа диспиплина.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
прво фала на сите :D

Батка - На моите плочки баш се чудеа...ама можам во било кој момент да ги изработам и да склопам уред што ќе мислат дека е фабрички, а во елаборатот имав туторијал за изработка на ппк. Иновативност...иновативноста, мои се пресметките, мои се плочките, од сите професори ми беше речено „абе оди со шо било, не ќе прајш ти ракета...секако место ќе добијаш сите се трупој таму“...ама јас седнав и сакав сложен склоп да составам, настрана ву метарот што беше планиран, од обичен ву метар го смислив со миљон додатоци, штета немав време...затоа имав едноставен аналоген склоп, добив второ место...ништо посебно. :/.

Муро - И сега имаше некои професори на факултет, ама и професори од школите исто така. Еве јавно, и мојот професор проба да се протне но комисијата но не успеа. Секој брани интереси во секој случај, факт е тоа.

Иновативните трудови, во нивни очи изгледа сите се смислени од тој што презентира...иако може со 1 кратко прашање да се знае дали е автор или не на трудот. Па на крај го оценуваат самиот проект.

Ништо страшно, сурова реалност...ако не ништо - подискутиравме малку!  ;D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Зошто неможам да ги видам сликите 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема никакви предуслови и критериуми во категорија проекти. Може секој да довлечка било што и да рече дека е тоа негово. Значи, дисциплината проекти на овие натпревари според мене е гола вода. Никаква корист (стипендија или слично) освен личнo задоволство нема.Најдобрите електроничари (оние што стануаат профеционалци а не миднајт инжинери) од учениците воопшто и не типуваат на оваа диспиплина.

Видете,натпреварите се замислени како натпревари во права смисла на зборот.До пред 10-15 години имаше повеќе цврсти критериуми и се знаеја и важеа за сите! Тоа одговорно го тврдам.Многу години сум бил во Комисии не само по електроника,ами и конструкторство,радио-техника,*лов на лисица*.... Порано имаше квалитет и избор на кандидати.Денес,извинете сите- ама квалитетот се слуша ,ане се гледа( со чесни исклучоци!).Ме нервира кога стотина луѓе ,додека трае испитувањето ,се муваат и подметнуваат ливчиња, ми се јавуваат и дури ми сугерираат кој да биде прво место! Секогаш сум бил ригорозен.Имаше едно момче - татко му бил лекар (после разбрав!),ама дечкото беше супер,имаше добра домашна!! Е,се бараше прво место да му го дадам на кандидат два степени далеку од првиот,заради средношколската стипендија! Овој имал татко кој бил полн пари,а вторииот се грепчи за стипендија! И го викнав малиот кој требаше да биде прв,разговаравме и му кажав какви притисоци ми прават другиот да биде прв!! И дечкото ми вели : Ма,во ред е,нека земе стипендија,мене не ми значи да бидам прв,битно е ова што го работам некој да ми рече дека е добро!!!!! Еј,малиов беше сосема ОК.И ,ајде ,направивме така,но јас му поклонив на второпласираниот таблет,во време кога се броеја во МК на прсти!! И му велам- да знаеш дека ти си прв и да го чуваш за спомен ова !!! До ден денес ми се јавува од Германија ,каде работи во СИМЕНС.И ова година ми рекоа дека однапред се било познато.До кога така?? Точно е дека само со две-три прашања може да се оцени дали некој ја правел домашната или не!! Во повеќето случаи одговорот е - НЕ!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Сликите на Opera и Chrome ги отвора, и на линукс и на вин.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Сликите на Opera и Chrome ги отвора, и на линукс и на вин.

Јас имам Chrome не ми ги отвара...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
На компјутерот имам Mozilla не ми ги отвара.На лаптопот имам Ghrome исто не ми отвара.Нема везе сега опера ке симнам да видам.И да не ги отвори нема везе бев таму знам за што се работи. ;D ;D ;D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш