Author Topic: 2ро место на државен натпревар 09.05.2014 Stiffy  (Read 2831 times)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
2ро место на државен натпревар 09.05.2014 Stiffy
« Opened on 11.05.2014, Sunday, 21:41:31 (Edited 11.05.2014, Sunday, 22:48:14) »
Па вака, да се пофалам...на државниот натпревар за стручни школи кој се одржа на 9 мај освоив 2ро место за труд на тема автокатика-електроника....така нешто :)
За проектот беа планирани 3-системска активна свртница, 3 засилувачи за истата и RGB лед ву метар.



ова е првото вклучување на ву метарот кој за жал не успеав да го завршам поради недостаток на финансии и време. Прво ми беше речено дека ќе се одржи на 10ти мај, па во последен момент немав време да набавам делови.



предна страна на ву метарот.



Штандот на кој го презентирав и бранев трудот.



јас (дечкото со црна маица) со својот склоп  ;D


Исто така штанд, целосен, каде што се гледа и осцилоскопот каде графички ги прикажав излезните фрекфенции на свртницата (ниски, средни, високи) :D

Малце по скромно се претставив на регионалниот натпревар во битола без звучник (само 3 драјвери), со фабрички засилувачи и сл. на кој со 1-во место се пласирав на државниот натпревар, а на државниот освоив 2ро место. :)

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: 2ро место на државен натпревар 09.05.2014 Stiffy
« Reply #1 on 11.05.2014, Sunday, 22:08:23 (Edited 11.05.2014, Sunday, 22:19:54) »
Честито дечко,само така продoлжи.. :).Ткау да те прашам,сами си ги финансирате проективе ?
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
како што знам да... него прво место да не освои едно девојче од неготино со автоматизација на светло???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: 2ро место на државен натпревар 09.05.2014 Stiffy
« Reply #3 on 11.05.2014, Sunday, 22:39:37 (Edited 11.05.2014, Sunday, 23:00:32) »
не бе ги јаде домаќино со фриждеро што го имаше уклучено на компјутер ;D тој мислам зеде 1
и јас заборавив честито и од мене

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Не само активни свртници туку и Open Baffle звучници. :D Голем поздрав од мене, и честито за 2рото место ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и заборавив да пишам... честито второ место :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Честито второ место ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Честито дечко  ;)
Hams do it! With Frequency

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Фала ви на сите! :D

иначе дел сам се финансирав, дел школото...имав големи идеи за целиот склоп кои не успеав да ги реализирам најмногу поради времето, преголем залак....другиот пат здравје :D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Почнувам да се плашам конкуренција да не ми станеш :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Почнувам да се плашам конкуренција да не ми станеш :D

баш конкуренција е добра работа...ако нема конкуренција никогаш нема да станеш подобар :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: 2ро место на државен натпревар 09.05.2014 Stiffy
« Reply #11 on 12.05.2014, Monday, 00:05:53 (Edited 12.05.2014, Monday, 00:09:52) »
Многу се нервирам што за да се запишеш техничко ти требаат некои 40 бода , а за гимназија 60 , па сите "попаметни деца" одат таму. И јас бев на натпреварот и се разочарав од тоа дека вкупно беа 147 учесници, а во мојот смер енергетика (теорија) беа само 10 души, а на натпреворот можеше да одат сите што на општинскиот ќе освојат над 50 бода од вкупно 100. Слично беше и кај другите. Срамота што да се речи друго

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: 2ро место на државен натпревар 09.05.2014 Stiffy
« Reply #12 on 12.05.2014, Monday, 00:10:05 (Edited 12.05.2014, Monday, 00:12:56) »
Ова мислите на натпреварот во петокот што се одржа во Владо Тасевски и јас бев таму тоест и јас се натпреварував трета година електроника и телекомуникации.И имав највише бода на тестот.А за проектите секоја чест.Јако беше и автоматското светло на девојчето од Неготино но Прилеп најдобри сто бода земаа за труд.Ова беше 33 државен натпревар на електротехничките,машинските и сообраќајните училишта и се одржа во моето училиште.Доста интересни проекти имаше. ;) :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: 2ро место на државен натпревар 09.05.2014 Stiffy
« Reply #13 on 12.05.2014, Monday, 01:12:59 (Edited 12.05.2014, Monday, 01:15:38) »
Почнувам да се плашам конкуренција да не ми станеш :D

баш конкуренција е добра работа...ако нема конкуренција никогаш нема да станеш подобар :D

Точно! :)

Споено мислење: 12.05.2014, Monday, 01:15:38
Патем кое интегрирано коло го користеше како засилувач?

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: 2ро место на државен натпревар 09.05.2014 Stiffy
« Reply #14 on 12.05.2014, Monday, 01:32:02 (Edited 12.05.2014, Monday, 01:35:57) »
slider - Само со подобар противник можеш да напредуваш! :D

луѓе, како во секое школо така и во техничките има деца што сакаат да научат, и деца што сакаат да имаат пролазна 2ка. Лошо е што процентот на таквите во техничкиве училишта е многу поголем. Конкретно во моето училиште, има најтежок материјал во споредба со гимназија и економско...заради слабиот критериум има такви деца, а уписот е со исто поени за информатика/автоматика како и гимназија, а другите смерови се со помалце поени. Така да не зависи тоа од нас, имало и ќе ги има.

Конкретно, не бев којзнае колку воодушевен од проектите што ги видов - вклучувајќи го и мојот...или поради едноставноста или поради знаењето дека се работи за готов проект со готов .HEX (за микроконтролери воглавно).

Мојот проект беше со рачно изработена плочка, сам ја исцртав истата....со мои пресметки. Сам го изработив звучникот, и го склопив ву метарот од неколку проекти. Но самото што не беше на пример склоп со микроконтролер, лично мој испишан код и слично не ги задоволуваше моите „стандарди“, секогаш се стремам да одвлечам внимание на некои образовани и почитувани луѓе.  ;D  ;D

највоодушевен бев од способноста на едно “детиште“ забегано што успеа да занимава 100ина луѓе околу 45мин. поради каснењето на резултатите...многу сум се изнасмеал! :D

Споено мислење: 12.05.2014, Monday, 01:35:57
три засилувачи со TDA2050 :)