Author Topic: Winamp по 15 години заминува во историјата  (Read 1784 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Штета :(.

Code: [Select]
http://kajgana.com/winamp-po-15-godini-zaminuva-vo-istorijata
Quote
Еден од најстарите и најпопуларни музички програми, Winamp, ќе биде угасен на крајот на годинава. Софтверот со кој пораснаа многу генерации љубители на музиката, официјално ќе замине во историјата на 20-ти декември, објави компанијата AOL.



Winamp се гаси заедно со сите негови попратни сервиси, а на компанијата која го поседува, AOL, се одлучи на таков потег поради доминацијата на iTunes и сличните плеери.

Падот на Winamp почна во 2002 година, кога компанијата Nullsoft беше преземена од AOL за 80 милиони долари, кој без борба го предаде пазарот на другите поедноставни решенија и музичките програми кои доаѓаат инсталирани на уредите.

Winamp Media player од 20 декември повеќе нема да може да се презема, а носталгичарите ќе можат од тука да ја преземат последната верзија на софтверот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Стварно штета, го користев скоро исклучиво него...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ајде бе не бидете *плачковци*,не е се изгубено,имате милион плеери.Еве сепочесто користам *спајдер*,*фообар 2000*,а за некои работи Радугата ми е незаменлива. ;D ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
 :'(

Споено мислење: 21.11.2013, Thursday, 21:40:02
можи 15 год не сум пуштил винапм, ама не сака да го немат...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас од кога знам за аудио плеери за PC, само со Winamp слушам музика :(. Штета, не ми се допаѓаше изгледот на новите верзии (премногу почна на наликува на новите „се во едно“ плеери, затоа и некако повеќе ми се допаѓаше Aimp), ама се некако се надевав дека ќе се оттргнат од тој тренд. За жал, не се оттргнаа, но ако не повеќе, можеше рачно да ги извадиш сите тие додатни работи кои го оптеретуваа Winamp.

Aimp не ми е некако како директна замена за Winamp, ги нема сите оние customization опции кои ги имаше Winamp, а и тој графички е се некако по оптеретен и оптеретен. Foobar2000 е одличен плеер, може да користи ASIO, арно ама... интерфејсот не ми се допаѓа :S. Winamp некако беше simple, а по желба и комплициран... да бидам искрен, classic skin-от му беше одличен. Дистинктивен и едноставен.

Ќе ми недостига, но ќе го користам додека можам. И онака понова верзија од 5.24 не користам, која сметам дека беше една од последните верзии кои беа „асални“ (баш само плеер, ништо повеќе од тоа).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
само сервисите на winamp се гасат и нема да се спушта легално од нивната страница, односно од фирмава се откажаа, вие симнете си ја последната верзија и користете си ја никој тоа не ви брани :D, само што нема абдејти и слично повеќе ..
И јас само него го користам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Штета штета штета! Го користам од 2000та година, само него за аудио и никој друг! Ајде и понатака ке ја користиме последната верзија. Истово му се случи и на пребарувачот Нетскејп.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Искрено и јас не чувам музика во компјутер нити слушам многу ретко ,ама прв пат кога седнав на компјутерот  имаше винамп и некако добро го навикнав  ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
само сервисите на winamp се гасат и нема да се спушта легално од нивната страница, односно од фирмава се откажаа, вие симнете си ја последната верзија и користете си ја никој тоа не ви брани :D, само што нема абдејти и слично повеќе ..

Па добро, ни јас го немам update-ано од 2006-та, ама ако менувам понов оперативен систем (бидејќи сеуште сум на 2003/XP ;D), најверојатно ќе треба да ставам некоја понова верзија. Ајде, еве сега компатибилен е со Windows 7, ама што правиме кога Windows 8 или Windows 9 стане "default" оперативен систем (како што е сега Windows 7)? Можеби со софтвери за виртуелизација (Wmware ThinApp и слични на него) да се направи нешто, ама и тоа ќе биде решение определено време бидејќи сеуште нема она... баш wrapper емулатори за апликации. Пример се 16 битните апликации под Win95 кои не се пуштаат на Windows 7 x64 (ntvdm.dll има 64 битен еквивалент, ама само под серверските оперативни системи како Windows Server 2008, таму се води под името ntvdm64.dll, а дали може да се ископира тој фајл и да се регистрира со regsvr32 под Windows 7 x64, не знам, не сум пробал). Слична ќе биде ситуацијата и со Winamp за некое време... е сега да, сеуште имаме време на располагање, временски период од околу 5 или 6 години, ама кога-тогаш, ќе се случи и тоа... и најновата верзија на Winamp веќе нема да може да се подига под најновата верзија на Windows.

Поентата ми беше дека за оние кои користат компјутер од времето на Windows 98, Winamp беше default аудио плеер бидејќи тогаш и онака ретко кој имаше доволно моќно PC за да пушти било каков клип на PC ;D, да можеш музика да слушаш беше... WOW ;D. Верувам дека на таа генерација ќе им фали плеерот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Штета, дефинитивно најдобар и најкористен плеер за музика :)...

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Да но више не го користат  ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Winamp по 15 години заминува во историјата
« Reply #11 on 22.11.2013, Friday, 22:21:35 (Edited 22.11.2013, Friday, 22:24:16) »
ЕЕххх.. стално на него си слушам музика.. Сега гледам повеќето на Јутуб пуштаат дирекно, ама кога ќе отидеш негде на викенд или сл. кај што нема интернет, тогаш е тука Winampot.

Али многу јаки скинови имаше..кога бев помал имав доста симнато, да не речам сите  ;D ;D

Зборам за стандардните верзии, оние пред 3.0, да речеме 2.94 доста ја користев.
После тоа, како што рекоа и другите, почнаа да го оптеретуваат со разноразни глупости, библиотеки, па и видео плеер стана..

Па и колку журки имаме истерано со винамп.. Онака ќе отвориш 2 Winamp-a али претходно имаше една опција "Allow multiple instances" и миксаш песни едниот го смалуваш другиот го појачуваш :) :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Па ок, се некој ден ќе отиде во историјата. Батка во право е има милион плеери, сепак тоа е работа на вкусот што велат постарите. Јас откако знам за компјутери користам Windows Media Player. Доволно добар за мојте потреби. Мислам дека во иднина ќе биде и подобар.
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Winamp по 15 години заминува во историјата
« Reply #13 on 23.11.2013, Saturday, 07:04:49 (Edited 23.11.2013, Saturday, 07:34:58) »
Зборам за стандардните верзии, оние пред 3.0, да речеме 2.94 доста ја користев.
После тоа, како што рекоа и другите, почнаа да го оптеретуваат со разноразни глупости, библиотеки, па и видео плеер стана..

Да да, и мене повеќе ми се допаѓаа старите верзии ;). Но, имав проблеми со некои plugin-и кои беа наменети за 5.XX верзиите и морав да се префрлам на поновите верзи конкретно, на 5.24 (со classic skin се разбира ;D) и ги имав извадено сите поддршки за видео фајлови ;). Проблемот е што со MP4 стандардот, екстензиите веќе не се стандардизирани (едни за аудио, други за видео) и тука се јавуваше конфликт, па наједноставно решение беше засебно да се инсталираат (ископираат) определени plugin-ови во plugins фолдерот ;). И сега не функционира со некои MPEG-4 формати баш најдобро (не scroll-а како што треба, често не го јавува ни bitrate-от правилно), но прифатлива е некомпатибилноста (барем ги пушта како што треба ;D).

На времето, кога се појави MP3pro (MP3 со SBR, слично на HE-AAC), скоро целата музика што ја имав ја прекодирав во MP3pro, а plugin за поддршка на MP3pro имаше само за Winamp, Thomson source-от никогаш не го објавија, ниту пак техничката документација, па оние кои сакаа да слушаат MP3pro фајлови, мораа да користат Musicmatch Jukebox, MP3pro плеерот на Thomson (кој врска немаше, ни од визуелен ни од практичен аспект) или Winamp со MP3pro plugin. Јас ја одбрав третата опција. И сега сеуште сум заглавен со тој проблем, скоро целата музика ми е во MP3pro, поддршката за MP3pro престана (codec-от пропадна како стандард) уште во 2005-та или 2006-та, Thomson не сакаат да го објават source-от и техничката документација и морам да се држам до старите верзии поради компатибилност со MP3pro plugin-от, а и поради самиот изгледа и неоптовареност на плеерот.

Па ок, се некој ден ќе отиде во историјата. Батка во право е има милион плеери, сепак тоа е работа на вкусот што велат постарите.

Ниеден за жал не го поддржува она што го пишав погоре, освен Winamp.

Јас откако знам за компјутери користам Windows Media Player. Доволно добар за мојте потреби. Мислам дека во иднина ќе биде и подобар.

Непрактичен гнетач на ресурси според мене, но како што пиша, прашање на вкус е тоа. До верзија 6, WMP беше ОК од аспект на видео плеер (затоа и Media Player Classic визуелно е базиран на него, односно сега веќе MPC-HC), но за аудио фајлови... исто како и сега, непрактичен... барем според мене.

Да но више не го користат  ;D

Не го користат бидејќи веќе се може да се најде на youtube.

Е, и тој феномен исто така не ми е јасен. Седиш дома и некој ти доаѓа на кафе муабет (пријател, роднина, што и да е) и сака да пушти некоја песна и веднаш се фаќа за browser ???. Не знам, не ми влегува во глава. Не ми е јасно, повеќето кои добро ме знаат, знаат дека има прилично голема музичка колекција на HDD, секакви стилови, најмногу електронска, но не се занемарени и најдобрите работи и од другите стилови (Rock, Pop, Metal и се останато). Не помислуваат дека можеби ја имам во колекција таа песна ???. Не ми е муабетот до трошење на bandwidth, не ми е гајле дали истрошиле и колку истрошиле, јас супер се снаоѓав и кога бев на limit, не ми е проблем, сум бил претходно, ќе бидам и пак ако треба, ама зар навистина само youtube е source на музика ???. Не викам дека не сум пребарувал или преслушувал песни на youtube, далеку од тоа, но да ми биде youtube playlist-а ???. Не знам, не ми влегува во глава :S.

Па и кога ќе ми кажат за некоја песна „абе симни си ја од youtube“ ::). Ало, зар толку е тешко да најдеш CD Rip од песната ???. Само треба пишеш изведувач и име на песната со наставка "mp3" на крајот на Google Search и вади мал милион сајтови од кои може да ја симнете. И тоа се најчесто баш CD Rip-ови од песните. За разлика од youtube снимките, кои дури и да имале flac source, при прекодирање, квалитетот е екстремно намален, иако се кодираат со AAC. Не поради друго, не може серверите да посветат посебно внимание на вашиот upload-иран клип на youtube бидејќи милиони клипови се upload-ираат секој ден, па додека секој од нив се прекодира во AVC за видеото и AAC за аудиото на high quality, ехеееее, кај ќе им беше крајот на серверите, ќе чекавте по 1 час recompressing за клип од 5 минути. Се знае, на се се прави fast recompression, и на аудио и на видео, а кога се врши fast recompression, квалитетот е значително намален. И што сте добиле ;D ???. Некој „дечко“ од некое место на планетава ја имал определена песна во MP3, еве нека биде со 256kbps (CD Rip), ја upload-ирал на youtube, youtube направил fast recompress на аудиото во AAC 160kbps (и тоа ако решил да го upload-ира на HQ и да има 720p опција за гледање на клипот), вие ќе ја симнете песната преку некој сајт и тој сајт ќе и изврши рекомпресија (повторно fast) на аудиото на 128kbps. И што сте добиле ;D ???, од „асална“ (подразбирам CD Srource --> MP3) снимка сте добиле катастрофа во чекори ;D (CD Source --> MP3 --> AAC fast recompression --> MP3 fast recompression). Тоа е исто како расипан телефон ;D. Место јас да му кажам на Перо дека „го викам на мекици“ му го викам истото на Ристо кој ретко се гледа со Кољо кој му е комшија на Перо, но не прават муабет, дека „го терам да меси“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Браво бе Гига,ваков напис за Винампот нема да се сретне во ниедно списание или на било кој друг Форум! 8) Очигледно си многу погоден  и ке ти недостига. ;)