Author Topic: Вирус "Shortcut" во усб  (Read 1481 times)

ggoce

  • Guest
Вирус "Shortcut" во усб
« Opened on 09.06.2013, Sunday, 18:35:24 »
вчера отидов до една печатница да испринтам едни документи преку усб и кога се вратив дома гледам шорткат ми дава  >:( а фајловите ги нема односно во шорткатот биле сместени. Усбето го форматирав 10 на пати и ништо. Антивурусот што го имам не покажува дека има вирус немам појма што се случува со усбето можно е и компјутеро да ме заразен со тој вирус незнам, симнав еден програм како антивирус "Smadav" од прелистување од гугл во врска со овој вирус и ништо ефективно ке го ибрише вирусто по следното конектирање усб со пц пак истиот проблем, дали некој го имал овој проблем до сега и како да го решам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Вирус "Shortcut" во усб
« Reply #1 on 09.06.2013, Sunday, 21:59:35 (Edited 10.06.2013, Monday, 01:31:39) »
Инфицирана ти е машината. Ќе си ја форматираш и тоа е тоа :S.

По форматирање, изгаси Autorun на се (Removable Devices и Optical Devices), најчесто на тој начин се инфицираат USB Flash мемориите. И нема со дупли клик да ја отвораша USB Flash меморијата (било која, не само твојата), туку со десен клик --> Explore и така нема да се инфицира пак машината. Исто така, постави да можеш да гледаш File Extensions, Hidden Files and Folders, како и Protected Operating System Files. Ако видиш Hidden Files на било која USB Flash меморија, прво провери кои од тие фајлови се фолдери. Hidden фолдерите не ги бриши. Ако видиш икона за фолдер со екстенизија, и тоа не го бриши. Ако видиш Autorun.inf фајл, бриши но само ако има икона различна од фолдер. Ако има икона на фолдер, не го бриши. Најверојатно во него се фајловите од USB Flash меморијата.

Овој тип на malware често знае да ги копира сите фајлови од USB Flash меморијата во еден фолдер и да го постави како Hidden, па ако избришеш се од Flash меморијата (или ако ја форматираш), ќе ги избришеш и фајловите.

Ако не се снајдеш со советиве, најпаметно ти е вака да постапиш: ако видиш Hidden files и folders на flash меморијата, едноставно не кликај на ништо и врати ја на кој и да ти ја дал со образложение дека му е инфицирана. Ако е твоја, форматирај ја и потоа провери дали по вадење и повторно приклучување на USB, на меморијата се ископирале некои фајлови кои се поставени како hidden. Ако се ископирани, машината ти е инфицирана, ако е празна, честито, си го решил проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Вирус "Shortcut" во усб
« Reply #2 on 09.06.2013, Sunday, 22:07:04 »
не е до мајсторот до зачинот е !  ;)
Мислам дека зајакот (вирусот) се крие  во компјутерот и автоматски се лепи на меморискиот стик
подолу е програм кој ги брише сите autorun.inf
Code: [Select]
http://en.kioskea.net/download/download-11613-autorun-exterminator овде е опишан истиот проблем
Code: [Select]
http://en.kioskea.net/forum/affich-483775-memory-card-displaying-only-shortcuts#q=how+to+remove+shortcut+virus&cur=2&url=%2F

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Вирус "Shortcut" во усб
« Reply #3 on 09.06.2013, Sunday, 22:54:54 »
Малку покасно се вклучувам.но Диди го даде решението( привремено),Најсигурно е да се форматира компјутерот иако ова не е вирус.туку malware,ама не од оној тип кој краде фајлови од компјутерот,туку се лепи најчесто на фајлови кои се ставаат на стикот.Компјутерот нормално си работи,нема никакви проблеми освен кога ке се стави стик во него.Не го препознава како стик туку го дава како шорткат и можеш да ги видиш фајловите во него,ама кога ке покушаш на друг компјутер или на изворниот,веке не се гледа ништо 8) Мој совет е да внимавате каде го *буцате* стикот :D :D :D како и секогаш во животот.Форматирајте го компјутерот ,флешот и внимавајте.

ggoce

  • Guest
Одг: Вирус "Shortcut" во усб
« Reply #4 on 10.06.2013, Monday, 01:08:51 »
Пробав на секој можен начин да го отргнам и од пц и од усбто и со програмчиња наменети за овој вирус и со антивирус, и од run со пишување на овој текст „attrib -r -a -s -h /s /d L:\*.*“ (ова овозможува да ги отворе скриените фајлови од вирусот во усбто) но сето ова беше привремено се додека не го вклучеш пак во ком... Морам да го форматирам. Фала за советите дечки.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Вирус "Shortcut" во усб
« Reply #5 on 10.06.2013, Monday, 23:02:04 »
Побарај на Гугле -mbam-setup-1.75.0.1300 (околу 10 Мб) анти - malware прграмче и пробај со него.

ggoce

  • Guest
Одг: Вирус "Shortcut" во усб
« Reply #6 on 11.06.2013, Tuesday, 11:08:56 »
Форматираго виндовсот батка сега е добар. Ова беше лекција за др пат усб нема секаде да се става  ;)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Вирус "Shortcut" во усб
« Reply #7 on 11.06.2013, Tuesday, 12:06:11 »
Има една програма, се вика USB Disk Security и не дозволува компјутерот да се инфицира преку USB.

Code: [Select]
http://www.zbshareware.com/
Пробајте  :)
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Вирус "Shortcut" во усб
« Reply #8 on 11.06.2013, Tuesday, 17:13:29 (Edited 11.06.2013, Tuesday, 17:20:59) »
Малку си се з****л :D ;) ,не можеш со неа да се одбраниш,бидејки прво е на време ,без лиценца,Имав еден со кој се кладев,го зарази компјутерот преку  winampot,со една песна која помина преку заштитата

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Вирус "Shortcut" во усб
« Reply #9 on 11.06.2013, Tuesday, 17:30:15 »
Хаха, па не реков дека е совршена заштита, такво нешто не постои, но помага во некои случаи.
Жан

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Вирус "Shortcut" во усб
« Reply #10 on 11.06.2013, Tuesday, 18:14:21 (Edited 11.06.2013, Tuesday, 18:17:06) »
Ја со delete го избришав...