Author Topic: Ми треба шема за лед ламба  (Read 2170 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #15 on 26.10.2011, Wednesday, 00:41:46 »
и колку пари е онај 1w лед драјвер

Te бре па ти како божем правиш 500W-ен засилувач,па колку пари е :D ;D.Не верувам да те фати повеќе од 100-150ден,транзисторите еве 20ден,отпорниците 10ден,кондензаторите 20ден и калемот 50ден(зависи каде ќе го купиш) 20+10+20+50=100ден грубо,можеби и поефтино ќе те фати... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #16 on 26.10.2011, Wednesday, 01:14:43 »
абе диодана од 1 ват

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #17 on 26.10.2011, Wednesday, 01:19:35 »
абе диодана од 1 ват
Aaaa eпа си пишал лед драјвер...А лед драјвер и диодата не е исто.Незнам точно цена,ама мислам дека можеш,пример со 10 обични диоди да ја замениш таа од 1W.

и колку пари е онај 1w лед драјвер

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #18 on 28.12.2011, Wednesday, 22:34:21 »
На која шема поточно мислиш, има повеќе шеми поставено батка
доколку ти е за во автомобил, има едни лед диоди (тоа се повеќе модули) во форма на плоча
составени се ос SMD лед диоди и поклопени се со прозирен силикон, мислам дека една таква плоча е 3-3,6W и на интернет може да се најде за до кај 5$, имаат по околу 20-25 лед диоди и работаат на 12V
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #19 on 28.12.2011, Wednesday, 22:51:00 »
повеќето од нив нема да работаат
пошто една диода работи на напон од 3V, во шемите скоро сегде се сериски поврзани повеќе диоди, што значи пр. ако имаш 5 диоди сериски поврзано треба напон од 15V и 20mA струја, ако се ама 10 диоди ти треба веќе напон од 30V, со што тие шеми отпаѓаат

мора да внимаваш кога ги поставуваш диодите да имаат некаква заштита, бидејќи лед диодите не се троми како обични светилки, прилично мало зголемување на напонот од напојувањето може да доведе до нивно горење, најдобро е доколку ги групираш, по 3 диоди и тие групи од по 3 диоди ги поврзиш паралелно, а на почетокот од каде што ќе земаат напојување ставиш некој регулатор кој ќе ги заштити од преголеми напони
во зависност од тоа колку лед диоди сакаш да ставиш таков регулатор треба да поставиш
ако правиш како што ти пишам тогаш ти треба 7809 регулатор со тоа што максимална струја која може да потече низ овај регулатор е 1А
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #20 on 28.12.2011, Wednesday, 23:26:31 »
7809 ти е напонски регулатор којшто струјата од 12 волти (од акомулатор) ќе ти ја намали на 9 волти, со што ќе можеш да ја изведеш твојат замисла за распоредот на диодите.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #21 on 28.12.2011, Wednesday, 23:38:57 »
Имаш 3 продавници од каде можеш да го набавиш.Цената му е негде 15-20ден,зависи каде ќе го купиш.Имаш во гац,кај скопјанка,доле во подвожњакот,после имаш во БТ кај југодрво и логинг во беверли хилс.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #22 on 29.12.2011, Thursday, 02:48:11 »
(od mob)
blagodarime stefan, uste da mi kazes kade da go nabavam? na vremeto koga bev sredno znam imase prodavnica dole vo mnt od kaj bankite i pozadi univerzalna postojat li uste?

ЕиП беше таа, веќе две или три години не работи :S.

Инаку, шемата може да се изведе и полесно, со редици од диоди од (на пример) 3 или 4 во серија, и потоа, такви редици да се постават во паралела со тоа што секоја гранка (секоја серија) ќе има по еден отпорник за пад на напон и ограничување на струјата низ LED диодите. Може и со обични LED диоди од запалки да се изведе тоа. Но може и со помоќни, оние што се од 1W или повеќе. Само што ќе треба да се дознае падот на напонот на LED диодата кој е, па да се прават пресметките (колку ќе има во серија, колкава моќност ќе бидат отпорниците, итн.) потоа врз база на тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за лед ламба
« Reply #23 on 31.12.2011, Saturday, 00:09:48 »
Темата ке биде затворена!