Author Topic: Како да го сменам DB-15 конекторот од монитор?  (Read 1107 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Малце погоре од конекторот ми е прекинат кабелот и ми ги меша боите. Јас сакам да го скратам и да ставам нов конектор ама немам никакво искуство со тоа па вашата помош добро би ми дошла (не ми се даваат 300 ден. во Логинг за да го сменат). Благодарам  :)

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Постапката би идела вака,

1. Купуваш нов конектор
2. Го сечеш стариот конектор (што е можно пократко т.е. поблиску до расипаниот конектор)
3. Го лемеш новиот конектор
4. ?????
5. PROFIT

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Провери да не се само пинчињата на конекторот, често се случува тие да прават проблеми, така да, прво нив пробај исчисти ги ;).

А инаку, наједноставно ти е да смениш цел кабел, од мониторот до D-SUB конекторот, со некој друг кабел од некој стар монитор, ова од искуство ти го кажувам ;). Е сега, можно е да има некојажила плус или минус другиот кабел, ако има плус не е проблем, ако има минус е проблем, затоа ќе го изброиш бројот на жили на двата конектори, отвори ги и двата монитори и брои ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не се стандардни ?

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
До пинчињата не е проблем зато што видно е прецвикан кабелот. Да сменам цел кабел пак не ми се исплати зошто треаб да го отворам мониторот и пак да лемам и прелемувам. Ако некој менувал само конектор нека ми каже само на што да припазам  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
До пинчињата не е проблем зато што видно е прецвикан кабелот. Да сменам цел кабел пак не ми се исплати зошто треаб да го отворам мониторот и пак да лемам и прелемувам. Ако некој менувал само конектор нека ми каже само на што да припазам  ;D

Прво - кај CRT мониторите има неколку типа кабли,така што и да купуваш треба да видиш добро каков кабел купуваш.
Најдобро е цел кабел да смениш ,кога веке се зафаќаш со работа. Второ - со инструмент добро провери ги пиновите и каблите по боја и нивниот распоред.Мора малку да се помачиш,нема друго.Eве и распоред на пиновите,ако ти притреба.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
не се стандардни ?

Па некои постари монитори немаат on/off пин (standby пин/жила), некои имаат некои додатни пинови кои нудат некои дополнителни опции, контрола над некои работи. Во принцип, ако го менуваш кабелот со монитор произведен по 2000 година, не би требало да има разлика, би требало да бидат „стандардни“ ;).

До пинчињата не е проблем зато што видно е прецвикан кабелот. Да сменам цел кабел пак не ми се исплати зошто треаб да го отворам мониторот и пак да лемам и прелемувам. Ако некој менувал само конектор нека ми каже само на што да припазам  ;D

Верувај, поедноставно е да лемиш и прелемуваш внатре во мониторот одколку во самиот конектор, D-SUB конекторите се малку тешки за лемење :S, многу пинови имаат :S, сум пробал затоа знам ;).

Исто така добра опција е да го исечеш само прецвиканиот дел, да ги преспоиш каблите и со термо црево да ги изолираш едни од други, како и надворешно да ги изолираш ;). Плус, со термо црево ги заштитуваш и од вода/влага ;), одколку само прелепување со обичен изолирбанд ;). Се разбира, ова е изводливо само ако прецвиканиот дел не е преблиску до конекторот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
а да најш исправрен кабел па да ги врзиш, т.е. да го наставиш стариот од кај шо е цвикнат?

Offline kursum

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
најдобро да го отвориш и да видиш како е врзан внатре кабелот. може да се спојува на повеќе различни места и во тој случај ќе мора кабел од иста таков монитор да бараш. нема стандарден кабел.
да го пресечеш тој што го има и да го споиш конектор, ако знаеш каде точно е прецвикан, тогаш само отфрли го тој дел. жиците се со разни бои па не може да ги погрешиш.
после треба само добро да го изолираш кабелот со фолија да не има пречки.


Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
E овој пат не ве полушав и гo сменив конекторот, не беше тешко лемењето само малце време потрошив додека да откријам која „жичка“ каде оди и успеав, сеа е се топ :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ОК, со среќа да си го користиш мониторот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."