Author Topic: ми треба уред (трепкач со блиц)  (Read 794 times)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
ми треба уред (трепкач со блиц)
« Opened on 04.06.2011, Saturday, 16:09:41 (Edited 04.06.2011, Saturday, 16:26:21) »
како што кажува самиот наслов дали некој има шема за тие трепкачите како што се по кафичите што се со блиц од старите апарати изваден ?
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: уред (трепкач со блиц)
« Reply #1 on 04.06.2011, Saturday, 16:14:29 »
Toa ти се вика стробоскоп ;D.И среди го насловот,пиши ми треба...Пребарај го форумов треба да има минимум 2-3 шеми за стробоскоп...Или поедноставно пиши на гугл „strobe light schematic“ ќе ти извади 2 тона шеми за стробоскопи ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
ок не знаев како се вика иначе фала на информацијата малечко
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
како што кажува самиот наслов дали некој има шема за тие трепкачите како што се по кафичите што се со блиц од старите апарати изваден ?

Еве ти  една шема, ама малку е комплицирана и не знам дали ќе успееш сите делови да ги најдеш.

Code: [Select]
http://sound.westhost.com/project65.htm

Всушност мора да биде шемата комплицирана, не може да употребиш електроника од блиц. Значи ако стробоскопот трепка 5 пати во една секунда, кондезаторот треба да се полни 5 пати во секунда исто така, значи ти треба моќно напојување.

Ако одлучиш да ја правиш оваа шема внимавај оти напојувањето е директно од мрежа - има напон на кондензаторот од ~ 330 волти.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти неколку различни шеми за стробо,само според твоите познавања мислам подобро е да најдеш некој КИТ-уред или да си купиш готов! Сепак треба доста познавање,а секоја грешка е тешка! ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Јас тој стробоскопот од емитер го правев,и пукна не проработи >:( ;D.Се добро на плочка,сите делови беа нови,трафото и ксенонската цефка беа извадени од исправен апарат...И им пишав на емитер и ми рекоа дека било до трафото,па го баталив ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти шема со неонки  :D :D :D