Author Topic: Помош за изработка на автоаларм  (Read 1050 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дечки поради тоа што се повеќе во населбава се случуваат глупости решив дека за југово ќе си направам автоаларм. Гледав од емитер ова:
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=2593
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=836меѓутоа од вториов напис го немам тој број и неможам да видам што е точно?
а за првиов ме интересира дека имам веќе вградена централна брава дали може некако да искомбинирам да се активира со заклучување на возилото?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не верувам дека ќе крадат Југо ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292


   

     Eве нешто што би можел да искористиш...

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Не верувам дека ќе крадат Југо ::).
Не викај два пати, али у принцип обиваат некој џаначиња изглеа за радиа и такви работи

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
А што мора да се напраи со централно заклучување напрај го со прекидач :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
warningteam што функција има L1 на шемата ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Не верувам дека ќе крадат Југо ::).
Не викај два пати, али у принцип обиваат некој џаначиња изглеа за радиа и такви работи
не крадат,акомулатори и радиа крадат :D
на еден другар му пробија

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не викај два пати, али у принцип обиваат некој џаначиња изглеа за радиа и такви работи

Па не ставај радио во колата, што ќе ти е ;D. Или стави само засилувач со влез, врзи си го за него MP3 плеерот и готова работа ;D. Така прави ден другар ;D. Никој не ни знае дека има радио во колата ;). Звучниците му се прикриени, ги има само на предните две врати, колку да има музика во колата, онака ;). Не го разбирам тоа оптеретување со звук во колата, како да ќе правите дискотека во неа ::). Гласно слушање е за дома ;).

не крадат,акомулатори и радиа крадат :D
на еден другар му пробија

Е за акумилаторите, да, не викам не, за тоа може да ти украдат. Ама па и за тоа им решение, истов другар за кој зборував во претходниот пасус има заварено за колата метални дршки за акумулаторот со катанец заклучени. Така да, и да ја отвори хаубата, многу тешко ќе го извади катанецот ;).

Исто така има еден многу убав систем направено со негов посебен „клуч“. Не е баш клуч, ама супер решение е ;) ;D. Има ставено ATX конектор од матична плоча и на едниот крај ги има ставено сите жици, а на другиот крај (каде што е всушност „клучот“) треба да се преспојат само четири четири контакти (две со две) за да може да се даде контакт на колата и да се запали. А тие  преспоени контакти се преспоени само на женскиот конектор кој е со него целоп време, врзан заедно со клучот. Така да, дури и да го исечеш тој хаос од жици и да пробаш преспоиш, не знаеш која со која треба да се прспои ;D. Одлично решение ;) ;D. Нема теорија некој до толку да се гњави за да открие која со која треба да се преспои, додека најдат кои се жиците, и полиција ќе викнат, и ќе ги чујат, плус ноќе е, отежната е работата ;).

warningteam што функција има L1 на шемата ?

Го ресетира 555 веднаш по пуштањето на колото во работа, може да се изведе истото коло и со кондензатор и некои додатни компоненти ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дали е дозволено да ја ставам тука шемата од емитер со цел некој ако може да ми помогне?
На емитер им пишав 2 пати и не ми одговорија...
И дали некој го има ЕМИТЕР 2/2003 јас неможам да го најдам кај ми е па ако го има нека ме контактира на пп.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
само шемата да, ама на друг хост прикачена не директно на форум
отвори нова тема заедно со твоето прашање
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!