Author Topic: Ми треба скретница за вуфер во кола!!  (Read 968 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ми траба скретница за вуфер во кола,зошто кога ќе попуштам грчи од средните тонови, и ми треба скретница само за на бас вуфер  8) 8) едноставна!!! за хитно ми е
d.t

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не е баѓ едноставно од неколку причини : ако земаш сигнал од звучниси треба да го направиш линиски, ако земаш сигнал од "out" ти требаат +- 24в за да рабори скретницата.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Ми треба скретница за вуфер во кола!!
« Reply #2 on 29.06.2011, Wednesday, 20:42:03 (Edited 29.06.2011, Wednesday, 20:58:55) »
колку да се изгуби оноа пеењето само бас да си дава, нема ли да а реши ситуацијата некој калем .???

Code: [Select]
http://media.commsandsound.com/media/catalog/product/cache/3/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/9/0/900584_CO1.jpg
нешто вакво!!
d.t

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да дефинитивно ке брка работа, за калем на некое феритно јадро(од тв трафото на пример) ќе намоташ 90 намотки во неколку реда со лакирана жица минимум 1мм и блок кондензатор од 470 нано до крај 10 микро ќе брка работа

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
имам калем од стара скретница 2,3mH дали ќе брка работа тој калем ?
d.t

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Конечно се ослободив по долго време од школово  ;D Пак на форум да помагам  :)  ;)
Колега ќе брка работа но има еден услов  ;D  ;) А тоа е жицата да биде со одредена дебелина (најубаво да небиде под еден милиметар за засилувач од 100 вати)  ;) ... значи треба да знаеш колку ти е моќен засилувачот  ;) А поедноставно и подобро решение ти е да си направиш активен филтер за ниски фреквенции  ;) Така нема да губиш на моќност и ке имаш подобар бас  :D  ;)
Еве ти една шема во случај да се премислиш  ;)
Code: [Select]
http://www.free-circuit.com/subwoofer-filter-and-low-pass-filter-circuit-with-lm741/

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
колега појачалото е 70вати некаде ботс неш такво, а и сега више немам време за правење касно е,дури следниот пат кога ќе си одам дома  ;) :)
d.t

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
 еве ти ја шемата веке многу пати објавувана и изработувана на форумот.отстрани го само излезниот дел кој е со тда1562 и ке добиеш добар филтер за ниски тонови со контрола на гласност и гранична фреквенција
Code: [Select]
http://chrudim.cz/tuning/interier/in_zesilovac.html
rules are made to be broken

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Покрај сите активни еве  и еден пасивен филтер кој со едноставно излезно појачало од 60-тина вати може добро да послужи.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
имам калем од стара скретница 2,3mH дали ќе брка работа тој калем ?
пробај, не те кошта ништо, 2 жици да преврзиш.. :)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
имам калем од стара скретница 2,3mH дали ќе брка работа тој калем ?
Може ако е на феритно јадро.После калемот стави паралелно на басот биполарен кондензатор 100 или 150 микрофаради

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Да со калем со 2,3 Милихенри сериски на плус (со што поголем пречник на жицата ) и кондензатор 100 до 200 микрофаради биполарец ќе го решиш проблемот само дополнително ќе го теретиш засилувачот на вуферот .
Подобро ти е суб филтер пред засилувачот  и добиваш бомба од вуфер без губитоци на сила.