Author Topic: Лед диоди на веспа :)  (Read 658 times)

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Лед диоди на веспа :)
« Opened on 24.05.2011, Tuesday, 11:26:55 »
Сакам да местам лед диоди на веспата од долната страна кај што седат нозете. ;D Малце е глупа идеа ама нема што да прам. Дајте некој совет од кај да повлечам жици.Дали можи паралелно од некој од прекинувачите за светлата да земам како прекинувач и дали има нешто опасност за трошење на акомулаторот. Дали да му наредам 4 лед во серија или подобро 3 со некое отпорниче?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Лед диоди на веспа :)
« Reply #1 on 24.05.2011, Tuesday, 11:35:38 (Edited 24.05.2011, Tuesday, 11:48:59) »
јас им направив на другарите од улица(моторџии се) и им земав 500 денари за модул.Ставив 4 пара ЛЕД диоди.Сега да објаснам,еден пар диоди има 3-4 ЛЕД диоди сериски поврзани со еден отпорник од 330 до 470 оми,и сите така се поврзани сериски со отпорник на плусот од напојувањето.Има и заштита со една диода(СМД)  1Н4007 која ги штити диодите ако напојувањето се поврзе обратно. :D ете ти мој предлог јас како ги правам,за поврзување ги поврзува тој другарот кој си го има моторот.Треба да го прашам и да ти пишам.Ќе ти пратам и шема и плочка но треба да го најдам.Плочката е 20*1цм,лента која се става под акомулаторот(колку што јас знам таму тој ги поврзува).
Ја најдов шемата,барам плочка еве ја подоле во ПДФ фајл
искористи ти СМД делови,ова ти е најефтина варијанта,ако имам слика од другарот ќе ти ја покажам

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Лед диоди на веспа :)
« Reply #2 on 24.05.2011, Tuesday, 11:57:37 »
за жици можеш да извадиш после контакт клучот, па кога ке дадеш контакт да почнат да ти светат... и за трошење на акумулаторот нема многу да се потроши дека ептен мала струја влечат тие...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)