Author Topic: Помош околу напон на Моторче АПН6  (Read 741 times)

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Помош околу напон на Моторче АПН6
« Opened on 13.04.2011, Wednesday, 17:48:17 »
Сакам да поврзам неколку лед диоди на моторчето ама не знам колку напон дава? Дали е 12в или 6в? Мерев со инструментот и ми го прегоре а беше наместен на наизменичен напон 1000в. Дали ке треба некој стабилизатор или насочувач со диоди и кондезатор за да добијам еднонасочен стабилен напон?  Се работе за моторче АПН 6 постар модел.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Еве ти шема од инсталација на постарите АПН6, магнетот кај нив треба да дава 6V наизменичен напон, ама тој варира како даваш туража. Ако сакаш да ставиш лед диоди наместо сијалиците, пробај врзи три-четири лед диоди сериски и стави им некое отпорниче да ја ограничиш струјата, па види како ќе светат. Исправувач не ти треба, ќе работат и на наизменичен напон.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сепак мислам треба да ставиш грец ,едно 7805 да ставиш и две диоди 1N4001 во серија ,а  ЛЕД диодите треба паралелно да се врзат.Пробано!

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
За томос истава шема е или има друга

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Помош околу напон на Моторче АПН6
« Reply #4 on 13.04.2011, Wednesday, 20:46:04 (Edited 13.04.2011, Wednesday, 20:49:32) »
За томос истава шема е или има друга
исти се томос и апн6 од постарите типови.

Споено мислење: 13.04.2011, Wednesday, 20:49:32
Сепак мислам треба да ставиш грец ,едно 7805 да ставиш и две диоди 1N4001 во серија ,а  ЛЕД диодите треба паралелно да се врзат.Пробано!
Ај дај шемата како да ги поставам? Бидеќи тој напон ке ми треба и за нешто друго освен за диодите,пр за полнење на електричка ламба која работе на 6в о ред други намени, бидеќи ке бидам в планина неколку дена не ке е лошо да бидам спремен ;D