Author Topic: неонки за автомобил  (Read 3764 times)

Jove

  • Guest
неонки за автомобил
« Opened on 16.11.2010, Tuesday, 12:42:33 »
е сега направив DIY неонки  за мојата вектра(јас измислив топла вода ;D ;D)  и предната ја поврзав на светлата од колата а задната ја поврзав на светлото за таблицата и фактички кога ке пуштам светла и тие светат а со законот и дење треба да имаш вклучено светла е сега не сакам да ми светат дење мене па како да направам некој сензор кога ке пустам светла дење неонките да не светат а кога ке пуштам светла ноќе  да светат неонките

дали е ова можно и лесно за изведба ??? ???
ама изумот да не ви биде со прекинувач  ;D ;D оти не ставам во колата ке треба да го скривам некаде а најлесно е така ама ај вие понудете нешто :-\ :P

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: неонки за автомобил
« Reply #1 on 16.11.2010, Tuesday, 13:49:46 »
dali neonkite rabotat na visok napon
Z33MK

Jove

  • Guest
Одг: неонки за автомобил
« Reply #2 on 16.11.2010, Tuesday, 13:54:45 »
не де со лед се направени во црево со вода ке објасна како друг пат :-\

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: неонки за автомобил
« Reply #3 on 16.11.2010, Tuesday, 14:16:45 »
Mислам дека може да се направи тоа со детектор дали е дење или ноќе,со фотоќелија и uA741. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: неонки за автомобил
« Reply #4 on 16.11.2010, Tuesday, 14:44:39 »
не де со лед се направени во црево со вода ке објасна како друг пат :-\
Отвори тема за правење на тие неонки со какво црево како се прават
rules are made to be broken

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: неонки за автомобил
« Reply #5 on 16.11.2010, Tuesday, 15:43:19 »
toa se led diodi ne neonki,neonki rabotat na nacin na praznenje niz gasovi
Z33MK

Jove

  • Guest
Одг: неонки за автомобил
« Reply #6 on 16.11.2010, Tuesday, 16:17:21 »
ама неонки за кола се продаваат со лед диоди а јас си направив и нив ги викаат неонки а не неонки за дома :'(

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: неонки за автомобил
« Reply #7 on 16.11.2010, Tuesday, 16:18:06 (Edited 16.11.2010, Tuesday, 16:22:06) »
не де со лед се направени во црево со вода ке објасна како друг пат :-\
Отвори тема за правење на тие неонки со какво црево како се прават
Земи транспарентно црево со внатрешен дијаметар од 5мм (колку да собери една ЛЕД) или ако сакаш 10мм (за големите ЛЕД) и стави ја ЛЕД во цревото, така што електродите да останат надвор. Залепи ја со топол силикон, да биде убаво залепена, да не се одлепи. Наполни го цревото со вода, и стави ја другата ЛЕД на ист начин како претходната. Повтори ја истата постапка како со првата (лепење) и поврзи ги (паралелно или сериски) и терај. „Неонките“ се полнат со вода, бидејќи светлината е побавна во водата, бидејќи водата е оптички погуста средина и повеќе се задржува во неа.
Ќе побарам едно видео од YouTube, ако го најдам ќе го постирам овде.

Еве го:
How To Make LED Neon Strips

Вакво имам направено за мојот точак, сега не знам какви се неонките на Јове.
Се извинувам за оф-топик.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Jove

  • Guest
Одг: неонки за автомобил
« Reply #8 on 16.11.2010, Tuesday, 21:25:34 »
и моите се такви направени земаш црево прозирно и ставаш диода една (во мојов случај интензивна бела) и ја лепиш со топол силикон и им врзуваш на  диодите на анодите отпорници од 470 оми е  сега отпорник  треба да ставиш на секоја диода  и ги спојуваш паралено и  ги поврзуваш на акумулатор  ;D ;D и ставаш две  неончина такви под кола напред две назад и сега свети  даникс 01 ако си заинтересиран накај 30 или 1 ке ставам слики ама од телефон  :'( и ке ти сликам како да направиш  ;D

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: неонки за автомобил
« Reply #9 on 16.11.2010, Tuesday, 22:10:14 »
постапката ми е јасна но од каде да набавам такво црево

Споено мислење: 16.11.2010, Tuesday, 22:10:44
колку пари е метро
rules are made to be broken

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: неонки за автомобил
« Reply #10 on 16.11.2010, Tuesday, 22:12:14 »
постапката ми е јасна но од каде да набавам такво црево

колку пари е метро
Сигурно има во хубо...а има мислам дека и по овие обичниве продавници за електротехнички материјали,прекинувачи,шуко,грејачи за такви работи ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: неонки за автомобил
« Reply #11 on 16.11.2010, Tuesday, 22:18:31 »
земјоделска аптека.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: неонки за автомобил
« Reply #12 on 16.11.2010, Tuesday, 22:23:42 »
земјоделска аптека.
ајде бе таму има само отров за глувци  ;D
rules are made to be broken

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: неонки за автомобил
« Reply #13 on 16.11.2010, Tuesday, 22:59:49 (Edited 16.11.2010, Tuesday, 23:06:14) »
 Jove можеш неонките да ги поврзиш на магленките од колата кој додатно се пуштаат на посебен прекинувач-дугме, предните се пуштаат долите магленки напред а назад или има додатно светло долу во браникот или ги појачва задните светла бидејки можеби кај тебе е сијалицата задна со две влакна и појачва светло и кога ке приклучиш нив ке се пуштаат тие неонки.

Споено мислење: 16.11.2010, Tuesday, 23:06:14
А на колкава да лечина низ вода би се гледало сјајно со бела лед диода низ цреви барем до 30см.Јас истово го пробував за Angel Ayes како што имаат нај новите BM, низ црево но без вода и не успеав,гледав на youtube ама тие со правеа беа со плексиглас пластика и ми текна за со црево ама не успеавдо негде одеше светлината и  сетне се губеше,баш ке пробам браво за идеата.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: неонки за автомобил
« Reply #14 on 16.11.2010, Tuesday, 23:27:01 »
Jove можеш неонките да ги поврзиш на магленките од колата кој додатно се пуштаат на посебен прекинувач-дугме, предните се пуштаат долите магленки напред а назад или има додатно светло долу во браникот или ги појачва задните светла бидејки можеби кај тебе е сијалицата задна со две влакна и појачва светло и кога ке приклучиш нив ке се пуштаат тие неонки.

Споено мислење: 16.11.2010, Tuesday, 23:06:14
А на колкава да лечина низ вода би се гледало сјајно со бела лед диода низ цреви барем до 30см.Јас истово го пробував за Angel Ayes како што имаат нај новите BM, низ црево но без вода и не успеав,гледав на youtube ама тие со правеа беа со плексиглас пластика и ми текна за со црево ама не успеавдо негде одеше светлината и  сетне се губеше,баш ке пробам браво за идеата.
Angel eyes  na bmw ли ке ставаш..не се иплака да се мачиш 500 евра се пар фарови со Angel eyes  ;)
rules are made to be broken