Author Topic: Полнач за акумулатори  (Read 3812 times)

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Полнач за акумулатори
« Reply #30 on 30.09.2011, Friday, 21:52:12 »
Јас имав еден ваков полнач, ама кај мене наместо грец имаше диоди две метални. Тие не вршеа баш најдобро работа, па ги заменив со еден гред од 35А од оние металните коцкасти и сеа си работи добро.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Полнач за акумулатори
« Reply #31 on 01.10.2011, Saturday, 05:42:10 »
ако е со 2 диоди може да е  комбинација на полбранов исправјач што дава повисок напон... али ако си задоволен со напонетите акумулатори... супер, битно тебе да ти е убо xD

Offline zokizoczdrave

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Одг: Полнач за акумулатори
« Reply #32 on 21.01.2012, Saturday, 22:48:42 »
Деновиве ја направив онаа втората шема,што ја има објавено batka,за полначот за акумулатори со автоматика,но некако чудно реагира.Кога ке го приклучам,светат жолтата и црвената диода,потоа ставам оптеретување (обична сијалица од 12в/21ват) светнува зелената диода,а сијалицата воопшто не светнува, напонот драстично паѓа.Дали ја има некој изработено шемата,и ако ја има нека кажи резултати  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Полнач за акумулатори
« Reply #33 on 21.01.2012, Saturday, 22:51:48 »
да не ги имаш погрешно местата на диодите, пошто на шемата пишува која диода што индикација дава, да не ги имаш сменато местата на зелената и црвената диода ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline zokizoczdrave

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Одг: Полнач за акумулатори
« Reply #34 on 21.01.2012, Saturday, 22:55:43 »
Не,јас одма посумњав на то,ама така се како на шемата.Во шемата каде што пиши зелена да не треба да пиши црвена?  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Полнач за акумулатори
« Reply #35 on 21.01.2012, Saturday, 23:06:50 (Edited 21.01.2012, Saturday, 23:12:09) »
Деновиве ја направив онаа втората шема,што ја има објавено batka,за полначот за акумулатори со автоматика,но некако чудно реагира.Кога ке го приклучам,светат жолтата и црвената диода,потоа ставам оптеретување (обична сијалица од 12в/21ват) светнува зелената диода,а сијалицата воопшто не светнува, напонот драстично паѓа.Дали ја има некој изработено шемата,и ако ја има нека кажи резултати  :)

Шемата е исправна и проверена.Само пробава со сијалицава не *пали* Имаш некаква грешка,провери ,па врзи акумулатор и намести го напонот со 5К да светне полнење (црвена лед).Свети ли жолтата ЛЕД?Зелената ке свети ако имаш врзано акумулатор и ако е тој наполнет !

Offline zokizoczdrave

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Одг: Полнач за акумулатори
« Reply #36 on 22.01.2012, Sunday, 12:17:58 »
Го згрешив поларитетот на вториот тиристор  ;D сега ке биди добро мислам  :)