Author Topic: Клипчиња  (Read 245999 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1095 on 17.01.2014, Friday, 01:15:08 »
Па и да е на дизел гориво може да работи овој систем со секциите. И дизелите можат да направат краток спој преку тркалата и осовините  ;)
Е ова веќе прави логика ;). А кај нас не верувам дека го има ова, бидејќи немам видено никаде споени шини со сајли.
Дали го има не знам, ама дефинитивно имам видено споени шини со сајли.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Клипчиња
« Reply #1096 on 17.01.2014, Friday, 01:23:27 (Edited 17.01.2014, Friday, 02:28:44) »
Quote
Па и да е на дизел гориво може да работи овој систем со секциите. И дизелите можат да направат краток спој преку тркалата и осовините  Шмекерко
.Мислев дека нема пошто дизелите се стари уште од 1963 Кенеди машините ги возат и Горбачовките и дваесете Барселонски локомотиви што ги купиле во 70-сетите и си викам каде во шеесетите автоматика тогаш се јавиле почетоците на автоматските процеси со тиристорски елементи тоест со електроника во бившата република.Си викам ние Македонците уште сме биле назад за електроника во шеесетите не била секаде развиена во сите републики а посебно не во Македонија пошто немало ни една фабрика за електроника во Македонија но тоа не мора да значи.Инаку не мислам дека дизелите нема да направат краток спој криво си ме разбрал ;D  8).Но така е мора и нашата железница да има автоматика.Еве во Велес на излезот од градот нели има пруга која се затвара со рампа колку што знам автоматска е или. :D.Се затвара тоест го затвара патот за собраќајот кога врви воз значи логично е и кај нас има нешто вакво.Значи имало уште од порано секции со сигнали имало автоматика.Барем јас мислам дека е автоматска нема човек оставено да ја затвара рампата туку уште пред да наиде возот ја затвара рампата па после отвара гледате јас мислам дека е автоматска тоест две рампи се пошто  две ленти има една за во еден правец другата за во спротивен правец и пругата ги сече има фактички две рампи кога е слободно тоест се отворени и двете ленти се слободни се вози уште пред да наиде возот се затвараат рампите и двете ленти се затворени.После од кога ќе пројде возот за неколку секунди помалку од минута се отвараат рампите.И се продолжува нормално.И не само тоа и на многу други пруги има семафори сигурно и тие на некој сличен таков принцип работат кога ќе помине возот преку тркалата прави краток спој и се сигнализира.
Quote
Дали го има не знам, ама дефинитивно имам видено споени шини со сајли.
Чим си видел тоа сигурно и кај нас има. :D.Според објаснувањето што го стави Zan сајлите за тоа служат ако нема сигнализација за што би служеле.Ова се го заклучив врз основа на поставениот материјал.Може не сум во право но така испаѓа мислам во објаснувањето е така сигурно не е нешто поразлично од кај нас.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Клипчиња
« Reply #1097 on 17.01.2014, Friday, 09:43:48 »
nsu, што мислиш, колку членови од форумов, не знаеа дека рампата се спушта пред да дојде возот, а се крева откако ќе помине возот?
Жан

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1098 on 17.01.2014, Friday, 11:19:26 »
Nsu се утепа од спамирање .. ::)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Клипчиња
« Reply #1099 on 17.01.2014, Friday, 15:43:17 (Edited 17.01.2014, Friday, 15:45:07) »
Добро колеги извинете ми беше само да потенцирам дека пругите се автоматизирани чим има сајли и дадов пример само може беше малку глуп и долг.Но на тој ми текна се извинувам во иднина ќе внимавам што правам и пишувам :-[.Се извинувам.Кога се работи за вакво нешто нема да пишувам веќе долго вака.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1100 on 17.01.2014, Friday, 16:18:10 »
Па може не е работата во должината на постот туку во содржината. Во повеќе наврати ти само ги повторуваш постовите напишани од некои други членови само со друг распоред на зборовите  :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Клипчиња
« Reply #1101 on 17.01.2014, Friday, 17:00:04 (Edited 17.01.2014, Friday, 17:15:36) »
Добро сега може сум повторил нешто од админите заради што мислев и јас така дека може се јавува некој напон заради непознати причини бидејќи незнаев и затоа ги повторив и тоа дека се галвански раздвоени само сакав да потврдам дека тие се галвански раздвоени но после Zan кога го стави материјалот излегоа и сајлите излегоа и други работи што не сум ги знаел и пак ќе речам врз основа на материјалот заклучив некои работи таму убаво беше објаснет принципот на работа во кратки црти.Инаку да ви кажам на шините пред скопје север тоест во бутел кај надвозникот нема никаков напон мерено од мене не покажува ништо унимерот ни ац ни дц.Инаку ако сум повторувал толку се извинувам во иднина ќе гледам ништо да не повторувам може механички сум повторил нешто а за едно мислење што го даде Lordzi или некој друг не сум сигурен само го потврдив кажаното пошто мислев така но после со материјалот мислам дека се излезе поинаку ете сите видовте. Далеку од тоа е дека сум сакал да повторувам некого а ако сум повторил некого се извинувам.Затоа се извинувам повторно за повторувањата. :-[
Инаку малце да ја сменам темава ;D ;D ;D
Нели колку што знам јас праг на неотпуштање на струјата е 30 милиампери видете го човеков од Индија колкава ампеража издржува.Феномен е

ELECTRICITY MAN HIGH VOLTAGE HUMAN CONDUCTOR FROM INDIA

Чудо
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Клипчиња
« Reply #1102 on 18.01.2014, Saturday, 14:13:40 »
Ја имам гледано оваа епизода, емисијата се вика -Stan Lee's Superhumans-. Имаше секакви, еден издржуваше 5 минути без воздух, еден на -40 под вода, еден на температури над 50 целзиусови 10 минути. и.т.н..
Сите овие ги пронаоѓа најеластичниот човек на светот...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1103 on 22.01.2014, Wednesday, 17:51:04 »
Мојте омилени глумци од детството, секогаш сум се кинел од смеа. Вака лошите момци се опаметуваат

Bud Spencer und Terence Hill
Hams do it! With Frequency

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Клипчиња
« Reply #1106 on 27.01.2014, Monday, 15:50:33 »
Вистина или лага - која е тајната на дедово...? ;) :)

Energy one vire 230 v Milutin Miletic SERBIAN 1 / 3
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Клипчиња
« Reply #1107 on 27.01.2014, Monday, 17:04:10 »
Абе дедово е мангуп невиден,зошто не стави два прста во дозната каде го приклучува кабелот? :D До сијалицата иде као еден кабел,а во ствари кога уклучува гледате дека идат два вода до сијалицата.Не може да се пали сијалица ако е врзан еден вод- значи идат и фаза и нула.На сликата се гледа еден вод ( како една жица) ,а во стварност тоа е двожилен вод со изолација и затоа може да  го фати со гола рака .Дури и некоја жена со влажни раце го држи кобајаги кабелот под напон.Ама дедово колку пажливо го приклучува кабелот на доводниот- жолтиот конектор-дури со два прста.Што не стави два прста во дозна ,па да веруваме дека е струјно-отпорен,ами сијалици и бормашини реди. ;D ;D

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Клипчиња
« Reply #1108 on 27.01.2014, Monday, 17:07:05 »
И јас мислам дека е лага...не ми е ич верно....МА НЕМЕТ ШАНСИ!
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Клипчиња
« Reply #1109 on 27.01.2014, Monday, 17:15:26 »
Само да додадам ова : пред многу години ми допадна едно 2-3 метри жица ,бакарна со 1,5 мм пресек,полна, извадена од некое руско трафо и случајно допадната.Беше лакирана .ама скоро и да не се познаваше,дури делуваше како гола жица.И случајно врзувам со неа нешто и пробав со фазометар да видам има ли фаза итн.Сијалицата свети,а фазометарот не реагира.Се чудев и како на шала допрев- гледам нема реакција! Е,па некое време ги потресував пријателите и како штос ја држев *голата* жица во рака! Не знам како и со што беше бакарот премачкан ,ама изолацијата беше одлична! Не знам дали чувам некое парче,како за мустра.. ;D ;D ;D