Author Topic: Pojacalo DOGC-H  (Read 15550 times)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #30 on 02.10.2012, Tuesday, 13:17:20 »
Тоа и го планирав да намотам 2x15V и плус 8V за ОМНИ ако ја добијам шемата од вас.Значи трафото да го мотам на двапати по 2x35V...............Има голема шпулна и мислам дека ке ја собере жицата.Ви благодарам многу изработката нема да биде многу брза но ке пишувам овде до кај сум.
Дарко

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #31 on 02.10.2012, Tuesday, 13:50:07 »
Ako te ne bude mrzelo ti pisi i slikaj i objasnjavaj jer to moze drugima olaksati ako nekad probaju da naprave DOGC pojacalo.
To je jedno jako dobro pojacalo koje radi "od prve" ako je tacno i pazljivo sklopljeno i sa kvalitetnim komponentama, a nema nikakvo podesavanje koje treba da uradis jer od prvog momenta pojacalo samo sebe podesava i odrzava i simetriju i mirnu struju u optimalnim granicama.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #32 on 14.10.2012, Sunday, 23:46:16 »
Ima li ikakvih novosti?
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #33 on 14.10.2012, Sunday, 23:51:30 »
Доко,едно офф-топик прашање: знам дека имаш искуство во производство и извоз на појачала.Еве,ако го пратиш Форумов имаше едно јавување во вид на (само)реклама или слично- како некој од МК прави паблик адрес кутии за Канада... Имаш ли свој коментар?

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #34 on 15.10.2012, Monday, 00:11:11 »
Nisam video taj post ali mi nesto nije bas mnogo verovatno. Onaj ko zna sa cime sve tamo raspolazu od komponenata i kakav nivo kvaliteta moze proci na tom trzistu verovatno ce prema takvoj izjavi biti podjednako skeptican kao i ja. Dakle, ne tvrdim da apsolutno nije moguce ali mislim da je malo verovatno da je istina.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #35 on 17.10.2012, Wednesday, 15:29:50 »
Ги чекам плочките,тоа е најново.Чекам жица за трафото и така,кога ке има нешто веднаш ставам слики.Поздрав.
Дарко

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #36 on 22.10.2012, Monday, 15:42:55 »
Трафото е спремно,еве и некој слики од него како е намотано.Едно 5% погрешив во пресметките ама...............Требаше да напоните да бидат 2x35V помалите 2x18V со тоа што со 7815/7915 ке го стабилизирав напонот но бидна и вака е добро.Трафото е електростатски оклопено,мислам дека ке има ефект,ако има потреба ке го оклопам и со челична кутија(внатре во кутијата од засилувачот).Плочките ги очекувам наскоро и направив некој промени,ке користам 4x10000mF/63V по канал заради просторот.Мислам дека ке биде добро осмислено,сите плочки ке лежат на ладилникот.Нема да оди бргу поради обврските што ги имам,тоа што ке се изработи ке го презентирам.Поздрав.


Дарко

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #37 on 22.10.2012, Monday, 15:57:49 »
Dobar ti je trafo. I sa tim naponima ce to raditi kako treba. Samo pazljivo i polako.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #38 on 22.10.2012, Monday, 15:59:23 »
Трафото е електростатски оклопено,мислам дека ке има ефект,ако има потреба ке го оклопам и со челична кутија(внатре во кутијата од засилувачот).

Немој со челик,употреби лим од обично меко железо.Челикот може трајно да остане намагентизиран и да прави проблеми, а обичното железо не.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #39 on 22.10.2012, Monday, 16:04:53 »
Мислам дека со електростатското оклопување сум завршил работа.Мегутоа по тоа што го имам читано мислам дека со челик се прави оклопување на трансформатор,тоа се вика магнетно оклопување.Тоа мислам дека треба да се направи,ако не сум грешка ???
Дарко

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #40 on 22.10.2012, Monday, 17:23:42 »
Магнетно оклопување се прави само со меки феромагнетни материјали како железото.Челикот е тврд магнетен материјал и не смее да се користи за магнетно оклопување.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #41 on 22.10.2012, Monday, 17:46:22 »
Постои посебна легура за оклопување трансформатори наречена mu-metal, ама е скапа и не знам дали може да се најде кај нас. Бидејќи процесот на нејзино добивање е таков што повеќе пати се врши омекнување на материјалот (т.н. annealing) и се тежи што повеќе да се отстрани јаглеродот од неа, претпоставувам дека во твојот случај подобар избор би бил меко железо, бидејќи тоа не содржи јаглерод, за разлика од челикот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #42 on 22.10.2012, Monday, 18:55:40 »
Ако има потреба ке мислиме тогаш.Кога ке го пуштиме здравје ке видиме дали ке има потерба од оклопување.Торус ке биде подобар избор но цената кај нас е голема,имате пишувано за ова повеке пати на форумот.....
Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #43 on 22.10.2012, Monday, 20:44:51 »
Ако може да најдеш лак за електромотори,премачкај го трафото во неколку слоја им  секој слој печи го во рерна на 100 степени барем15-20 минути.Со тоа трафото ке добие цврстина,нема да  осцилира ,лимовите ке стегнат и можеби нема да треба да се оклопува ( или само да се стави во преграда).Многу е битно правилното заземјување и умасување на уредот,како и избор на доводните ( оклопени) каблови до улазот на појачувачот.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #44 on 22.10.2012, Monday, 20:48:42 »
Батка ми го зеде куцањето од Памет  ;D.
Два три слоја на лак обавезно.
За тоа трафо на ражањ  не сум пробал  ;D но лакот е задолжителна работа дури и меѓу слоеви за време на мотањето е подобро.